Ctibor Jech: Naším hlavním úkolem je setrvání v extralize! Žádná KHL se nechystá.

Date of publication Author Redakce

Jsou tu poslední dva zápasy sezóny. Dvě utkání, která rozhodnou. Dvě bitvy o extraligové bytí a nebytí. Nebudou to bitvy jednoduché, protože soupeři jsou ve stejné pozici a bojují o stejnou věc. Generální manažer Bílých Tygrů Ctibor Jech má jasno: „Je důležité najít všechny psychické a fyzické síly a závěr baráže zvládnout.“

Tygři se dnes střetnou s Chomutovem, v pátek doma s Boleslaví a v obou případech půjde o přímý souboj o extraligovou příslušnost. Čekal jste, že baráž bude do posledních kol takto napínavá?
Mezi prvním a třetím týmem v barážové skupině je pouhý dvoubodový rozdíl a o tom, kdo si nakonec vytáhne toho „Černého Petra“ opravdu rozhodnou až poslední zápasy. Na začátku baráže jsme věřili, že si přecejen vybudujeme nějaký náskok, abychom mohli dohrávat sezónu v klidu. Po nějakých sedmi zápasech to už vypadalo nadějně. Vyhráli jsme čtyřikrát v řadě a měli už slušný náskok. Bohužel se ukazuje, jak je baráž složitá soutěž. Přišly dvě porážky a znovu jsme se dostali do přímého ohrožení. V této fázi už bude mít každé zaváhání fatální důsledky.

Individuální i týmové výkony Tygrů v jednotlivých barážových zápasech hodně kolísají. Jednou se tým prezentuje kvalitní hrou a pohodlným vítězstvím a o dva dny později přijde naopak nepohoda a porážka. Čím to je?
Hrát baráž, to je obrovský nápor na psychiku. Hraje se o hodně. V sázce je pověst týmu i jednotlivých hráčů. Nikdo nechce znehodnotit dlouholetou úspěšnou práci. Hraje se také o přízeň a důvěru fanoušků. Je za námi velmi dlouhá sezóna, která byla a je psychicky a fyzicky mnohem náročnější než ty předchozí, protože se nám v ní od začátku nedařilo. Ty nejdůležitější zápasy přicházejí v úplném závěru, kdy už není sil na rozdávání. Hráči už mají v hlavách, že se jim nedaří a to sráží jejich sebevědomí. Často to je o první brance. Kdo dá první gól většinou i vyhrává. Když se týmu nedaří, je těžké otáčet výsledky. V baráži je mnohem těžší otřepat se z porážky. Všechny čtyři týmy měly určitý útlum. Boleslavi se to stalo na začátku, Chomutovu ve druhé čtvrtině baráže a nám nedávno. Do této situace jsme se dostali sami a nyní bude důležité dát vše stranou, soustředit se jen na poslední zápasy, najít dostatek psychických a fyzických sil a znovu se zvednout.

V mediích i mezi fanoušky už nějaký čas koluje informace o tom, že za letošními sestupovými starostmi stojí vlastně úmysl cíleně opustit českou extraligu, aby Liberec mohl v příští sezóně účinkovat v KHL…
Ano, i já jsem se tyto „zaručené informace“ doslechl a musím je rezolutně odmítnout. Náš hlavní a jediný úkol je i nadále působit v extralize! Chceme se v soutěži udržet. Informace o tom, že bychom jakkoliv usilovali o účast Kontinentální lize, jsou jen fámy a „vymýšlené teorie“. Nic takového se nechystá. Máme jasný úkol – zvládnout závěr baráže a udržet extraligovou příslušnost.

Vypadá to, že o konečných výsledcích baráže opravdu rozhodne až úplně poslední kolo. V něm hostíme Mladou Boleslav. Byl by to přímý souboj o extraligu. Vnímáte to také tak?
Ano. Toto je v současnou chvíli ten nejpravděpodobnější vývoj baráže. Mladá Boleslav je momentálně na vítězné vlně, když porazila oba přímé konkurenty, což ji staví do pozice mírného favorita. Připravujeme se na tuto klíčovou konfrontaci. Sbíráme všechny síly. Je jasné, že Boleslav půjde za svým úspěchem a bude možná mít i určitou psychickou výhodu. My také uděláme všechno proto, abychom odvrátili absolutní neúspěch a udrželi extraligu v Liberci. Věřím týmu, že s podporou všech našich fanoušků ve vyprodané Tipsport areně poslední barážové utkání zvládne.

Petr Kváča: Chci být vzorem pro mladší kluky