Kádr Bílých Tygrů zůstává i po uzávěrce přestupního období beze změn. V případě nutnosti se zapojí hráči z farmy v Benátkách.

Date of publication Author Martin Kadlec

S uzávěrkou přestupového termínu se v české extralize na poslední chvíli udály zajímavé přesuny. Sparta angažovala kanadského brankáře Taylora a na střídavý start z Benátek si vyřídila také případný start veterána Jana Hlaváče. Vítkovice podepsaly gólmana Bartošáka, který má nucenou pauzu v zámoří a do Hradce se vrací Tomáš Mertl. U Bílých Tygrů zůstává poslední výraznou akvizicí obránce Tomáš Mojžíš, který do Liberce přestoupil v prosinci z TPS Turku. „Nebylo třeba dalších zásahů do kádru, tým je stabilizován“, vysvětluje hlavní kouč Tygrů Filip Pešán.

Veterán Jan Plodek
Pane trenére, mnoho extraligových týmů využilo posledních hodin přestupního termínu k horečnému jednání a podařilo se i několik zajímavých přestupů. U našeho týmu v tomto směru panoval klid. Nehledali jste žádné další vhodné doplnění kádru?
Trh s hráči jsme samozřejmě monitorovali, to ale děláme v průběhu celé dosavadní sezóny. Naší výhodou je, že máme farmu v Benátkách nad Jizerou a kdykoliv můžeme povolat hráče do A týmu Bílých Tygrů, čehož jsme již mnohokrát v sezóně využili. I proto jsme necítili nutnost dalšího doplnění kádru.

U jiných klubů ovšem takový klid zdaleka nepanoval...
Často se ovšem jednalo o přestupy, kterým říkáme „administrativní“. Play-off je náročné, náročnější než dlouhodobá základní část, a je třeba kádr trochu rozšířit, připsat hráče, kteří by byli připravení naskočit v případě zranění či ztráty formy u členů základního kádru. Vyřizují se proto často hostování a střídavé starty z prvoligových klubů. Bylo tu i pár přestupů, kterými týmy řešily aktuální problémy na jednotlivých postech. Některé se udály v rámci extraligy a přišlo pár kluků ze zahraničí, ale řekl bych, že žádná překvapivá přestupová „bomba“ nevybuchla.

Extraligu už si vyzkoušel také mladičký Jan Ordoš
Chystáte tedy v případě potřeby využívat provázanosti s farmou v Benátkách. Jak to spolupráce v letošní sezóně funguje a v čem jsou její největší výhody?
Výhody vidím v mnohém. Máme k dispozici naši farmu, tedy tým, kde máme hráče širšího kádru neustále na očích. Ti navíc znají náš herní systém, pravidelně nastupují ve WSM lize a jsou tedy vyhraní. Většina z nich má vyřízen střídavý start do A týmu a v případě potřeby je můžeme dopsat na naší soupisku. Nemusíme proto vyřizovat střídavé starty nebo hostování z jiných prvoligových klubů. V letošní sezóně už jsme takto doplnili kádr několikrát. Jeden zápas si za Tygry znovu zahrál Jan Plodek, naskočili mladící Havlín, Ordoš nebo Zachar. K dispozici je Vít Jonák, Daniel Špaček, Adam Dlouhý nebo obránci Říha, Kajínek a Ulrych. V případě potřeby máme v záloze také velezkušeného Honzu Víška, Václava Pletku nebo Jirku Stejskala. Funguje to ale i opačně, pokud potřebujeme dostat některého z hráčů základu do zápasového tempa, můžeme využít jeho zapojení v Benátkách. Tak je to například v případě Marka Schwarze, který díky startům v první lize nepřijde o zápasovou praxi. Před play-off potřebujeme mít rozchytané oba gólmany. Farma v Benátkách nad Jizerou je pro nás v tomto směru obrovským bonusem, což by jistě potvrdili i partneři v projektu „farma Benátky“ Sparta a Mladá Boleslav.

Nicméně, při pohledu na tabulku WSM ligy je patrné, že hráčům z Benátek může sezóna skončit mnohem dříve, než Bílým Tygrům. Aktuálně figurují na 12. příčce s velkým odstupem na postupové pozice. Jak budete postupovat v případě takové situace?
Hráči, kteří mají vyřízen střídavý start do A týmu, budou paralelně s A týmem pokračovat v normálním tréninku, tak aby byly připravení kdykoliv naskočit do hry. Tento režim potrvá, dokud budou Bílí Tygři ve hře.

Když trochu odbočím, Benátky jsou aktuálně stále ohroženy sestupem z 1. ligy. Znamenal by tento kritický scénář konec celého projektu farmy?
Bohužel bychom v takovém případě museli nejspíš hledat zcela jiné řešení a to je velká škoda. Je nutné si uvědomit, že podobné farmářské týmy, a v republice jich je zatím bohužel minimum, se výrazně podílejí na výchově mladých a talentovaných hráčů. Na Slovensku podobné projekty supluje národní výběr do 20 let. V obou případech se jedná o takovou „přípravnu“ pro extraligu a pro velký hokej. Je pro mě zklamáním, že hokejový svaz zatím neuvažuje o nějaké ochraně těchto důležitých projektů. Místo toho abychom se v Benátkách, spolu se Spartou a Boleslaví, soustředili na výchovu našich talentovaných mladíků, musíme řešit sestupové problémy.

Další hráči jsou na hostování v jiných prvoligových klubech, ale mají střídavý start do Liberce. Můžete uvažovat i o jejich zapojení?
Pepa Mikyska i Petr Kolmann mají vyřízené střídavé starty a mohli bychom, v případě potřeby, oba povolat do našeho týmu.

Tomáš Mojžíš je posílil Tygry v prosinci

TOP 5 | BŘEZEN | Rychlík v laufu