LIBEREC vs. SPARTA v základní části

Date of publication Author Jan Mráček

L i b e r e c - V základní části, která je už minulostí, sehráli Bílí Tygři Liberec se svým nadcházejícím soupeřem HC Sparta Praha čtyři zápasy. Pojďme si je trochu připomenout s nadhledem a odstupem. Hned v prvním zápase na ledě Liberce totiž vzplanuly emoce na dlouhou dobu.

První utkání se hrálo na ledě Tipsport areny 21.9. loňského roku a rozjetý Liberec udolal Spartu až v prodloužení. Nejzajímavějším okamžikem byly ale poslední vteřiny před koncem normální hrací doby. Do potyčky před Dubovou brankou se totiž dostali liberecký Leoš Čermák a liberecký odchovanec hájící barvy Pražanů Jaroslav Nedvěd. Druhý jmenovaný po krátkém pošťuchování nakonec neudržel nervy a úderem hlavy skolil Čermáka na led. Rozhodčí tohoto utkání udělil hříšníkovi trest, díky kterému Bílí Tygři nakonec urvali bod navíc.

Celá akce pak měla dohru ještě po zápase, kdy Jaroslav Nedvěd vrážel do hloučku novinářů kolem něj, čímž chtěl názorně dokázat jak mírný byl jeho zákrok na Čermáka, kterého častoval různými vulgárními výrazy.

Proti jednání Jaroslava Nedvěda se nakonec obořil oficiální cestou i generální manažer libereckého klubu Ctibor Jech. Celou aféru si můžete připomenout v následujících článcích:

Ctibor Jech: Nedvědova tvrzení považujeme za netaktní
Zřejmě Nedvědovi ujely nervy, řekl Leoš Čermák

Druhé utkání se hrálo opět na ledě libereckých Bílých Tygrů a hosté z Prahy domácím porážku z prvního vzájemného měření sil oplatili. Sparta se ujala vedení už v páté minutě, kdy otevřel skóre Jakub Langhammer, který krásnou ranou vymetl pavučiny v brance Hniličky. Do konce první části hry se ještě trefil Marek Černošek. Ve druhém dějství se Sparta ujala dokonce tříbrankového vedení a s domácím celkem to vypadalo všelijak.

K náporu a pokusu o obrat zavelel ve třetí třetině utkání Jan Plodek. Po něm se ještě trefil ve dvaapadesáté minutě Lukáš Vantuch a drama mohlo začít. Bílí Tygři vrhli všechny své síly do útoku a snažili se o vyrovnání. To se jim ale nakonec nepovedlo.

Třetí vzájemné měření bylo premiérové v dresu Tygrů pro Marka Pince a nutno říci, že to byla premiéra více než povedená. Začátek utkání ale opět patřil Spartě, když v sedmé minutě otevřel skóre ex-liberecký Vaic. Dlouho se pak hrálo za tohoto těsného stavu. Pak ale přišla pětačtyřicátá minuta a vyrovnání z hole Tomáše Klimenty. O necelých deset minut později se už hosté z Liberce ujali vedení, když se prosadil další člen druhé formace Jan Víšek. Sparta se pokusila o vyrovnání, které se i přes odvolání brankáře a oslabení Liberce nepovedlo. Naopak domácí ještě inkasovali, když se přes celé hřiště trefil Jiří Moravec.
Čtvrté a poslední utkání bylo nejdramatičtější a také nejdelší v této sezóně. Skončilo totiž až po samostatných nájezdech a šťastnějším celkem byl opět Liberec. Tentokrát se hostům z Liberce podařilo vstřelit první branku, konkrétně to byl Pletka, který v desáté minutě otevřel skóre. Pak ale Sparta během pěti minut otočila vývoj zápasu po brankách Melichárka a P. Nedvěda. V polovině utkání bylo opět srovnáno, když se podruhé trefil Václav Pletka. V poslední třetině pak vrátil vedení Liberci Jan Víšek. Pět minut před koncem ale opět vyrovnal Petr Nedvěd. Utkání tedy směřovalo do prodloužení. Pět minut navíc nad rámec normální hrací doby o vítězi nerozhodlo, přišly tedy na řadu samostatné nájezdy. V nich byl šťastnější Liberec, když rozhodující nájezd proměnil Jan Víšek a získal tak cenný bod navíc.
Shrnuto a podtrženo:

Celkem hokejová zápolení v Liberci a v Praze navštívilo a na vlastní oči vidělo 25.931 diváků z toho dvakrát klání sledovala vyprodaná Tipsport arena. Tito diváci viděli celkem jedenadvacet branek (skóre LIB-SPA 10:11).

Hrálo se celkem devětapadesát přesilovek (24:35), využito jich bylo pouze 7 (6:1).

Zajímavostí je, že dvě utkání ze čtyř řídil jako hlavní rozhodčí Radek Husička.

Nejúspěšnějším střelcem v dresu Liberce proti Spartě je Jan Víšek se třemi góly, hned za ním jsou Václav Pletka a Leoš Čermák, kteří se trefili dvakrát. Po jednom gólu proti tomuto soupeři zaznamenali Jiří Moravec, Valdemar Jiruš, Jan Plodek, Tomáš Klimenta, Lukáš Vantuch a Jiří Hunkes.

Nejlepšími nahrávači se se dvěmi přihrávkami stali Václav Nedorost a Tomáš Klimenta.