Liberec posílí finský brankář Tero Leinonen

Date of publication Author Jan Rachota - tiskový mluvčí

Hokejový klub Bílí Tygři Liberec posiluje brankářský post. Do konce sezóny 2008/2009 přichází pod Ještěd zkušený finský gólman Tero Leinonen. K týmu trenéra Pešána se připojí během zítřka.

Vyjádření GM Ctibora Jecha:

Dlouhodobě jsme po odchodu nemocného Milana Hniličky hledali gólmana, který by vytvořil pro velice důležitý závěr sezóny brankářskou dvojici s Michalem Fikrtem. Měli jsme rozjednaných několik variant, jednání se však příliš natahovala. Tato se nakonec jevila jako nejrychlejší. Tero je zkušený gólman, má za sebou působení ve švédské i finské lize, objevil se i v reprezentaci. Jsem přesvědčen, že bude pro náš tým přínosem.

Profil Tero Leinonena:

Narozen: 9. 3. 1975

Výška: 182 kg

Váha: 93 kg

Hůl: L

Gólman Tero Leinonen začínal s hokejem v rodném Mikkeli ve Finsku. V roce 1996/1997 vychytal druholigovému Diskos Jyväskylä postup do druhé nejvyšší soutěže a působil zde i v následující sezóně. Poté hrál za Haukat-KJT a Sport Vaasa ve stejné lize – tzv. 1. divizi.

Vstup mezi elitu udělal Leinonen v sezóně 2001/2002, kdy přestoupil do JYP Jyväskylä, hrajícího nejvyšší finskou soutěž. Po třech letech si vysloužil zahraniční angažmá a zamířil do Švédska.

Konkrétně působil rok v Mora IK a poté další dva ročníky v Luleå HF (zde v sezóně 2005/2006 působil i pod trenérem Lenerem). Před sezónou 2007/2008 se vrátil domů do Finska, jeho novým zaměstnavatelem se stal Ilves Tampere. V Ilvesu nahradil mladého Raska, který jako velký finský talent zamířil do NHL.

V první sezóně působil na postu jedničky, ale během loňského léta musel o tuto pozici svést boj s Hannu Toivonenem vracejícím se z angažmá v NHL (Boston Bruins, St. Louis Blues). Boj Toivonenovi usnadnilo i to, že Leinonen byl začátkem sezóny zraněný. V letošní sezóně tak Leinonen nastoupil v šesti utkáních, měl průměr 2,75 branky na zápas a úspěšnost 92.05%.

Leinonen má za sebou i reprezentační zkušenost. V roce 2003 ho kouč Aravirta pozval k přípravným utkáním do Ruska a Lotyšska před MS ve Finsku. Tero se však nakonec do výběru pro šampionát nedostal, neboť tým doplnili hráči z NHL. V roce 2005 se pak Leinonen podíval poprvé do Liberce, kde si na turnaji Česká pojišťovna cup vyzkoušel v utkání s Ruskem zbrusu novou Tipsport arenu.