Nároďák je splněný sen, říká novic v reprezentačním dresu Lukáš Vantuch

Date of publication Author Petr Schultz

Před středeční „čistkou“ v národním týmu, který se představí ve dvojzápase s Norskem, zůstal i útočník Lukáš Vantuch, který si tak v utkání se severským týmem odbude svůj debut v „áčku“ České republiky. Útočník, který prošel prakticky všemi mládežnickými kategoriemi, si splnil další sen. „Jsem nadšený, že tady mohu být,“ neskrývá radost třiadvacetiletý forvard.

Lukáši, Ty jsi byl na začátku sezóny zraněný a vše se nevyvíjelo podle představ. Doufal jsi, že by ses poprvé v kariéře dostal do reprezentace?
Já jsem se soustředil po dlouhém zranění na to, abych se co nejdříve dostal zpět do hry a dohnal tříměsíční zápasovou ztrátu. V sérii se Slávií jsem si do poslední minuty nepřipouštěl vyřazení a to ani za stavu 3:1. Nakonec jsme to vyrovnali, pak ale bohužel prohráli v prodloužení. Dva dny po sérii jsem si říkal: Co já budu dělat? Pak mi přišla pozvánka do reprezentace, na což jsem neměl vůbec pomyšlení. Pořád jsem si v hlavě přemítal vyřazení a říkal jsem si neustále, proč to dopadlo tak, jak to dopadlo. Pozvánka mě po vyřazení hodně potěšila.

"Že přijde pozvánka do reprezentace, jsem vůbec nečekal," přiznává Lukáš Vantuch

Ty jsi říkal, že jsi nevěděl, co budeš dělat. Přemýšlel jsi mezitím, jak budeš trávit dovolenou?
Spíš jsem si přemítal celé play-off. To mi zabralo asi jeden den. Na dovolenou jsem neměl v tu chvíli vůbec pomyšlení.

Ty jsi měl v prodloužení obrovskou šanci, kdy jen smůla Liberec připravila o postup. Vymazala tuhle černou myšlenku pozvánka z reprezentace?
Ten moment mě mrzí do dnes. Já jsem ten gól chtěl tak moc dát, až jsem ho nakonec nedal. Gólman tam dal špičku brusle a měl trochu štěstíčka. Pozvánka mi pomohla, že jsem se v tom tolik netopil.

Jak vidíš své další šance v reprezentaci? Myslíš, že si zahraješ na turnaji v Brně nebo dokonce na MS na Slovensku?
Já jsem rád za každý trénink v nároďáku a za každou zkušenost. Dnes jsem se dozvěděl, že jsem nominován na zápasy do Norska. Splním si svůj sen zahrát si za reprezentaci dospělých, protože od šestnáctek až do dvacítek jsem prošel všemi výběry. Říkal jsem si, že jednou by bylo pěkné se objevit i v áčku nároďáku. Určitě si na to v zápase vzpomenu, že jsem si splnil sen. Dál to nějak neřeším. Jak se pak rozhodnou trenéři, to už je jen na nich. Já jsem do teď nadšený.

Kdy jsi začal tušit, že se dostaneš do konečné nominace na Norsko?
My jsme teď trénovali v Kravařích a nabírali jsme fyzičku. Spousta nás měla po sezóně trochu dřív, takže jsme to potřebovali dohnat. V Norsko jsem začal věřit, když jsem se podíval na rozpis, a řekl jsem si, že by bylo pěkné si proti nim zahrát.

Jak jsi na tom se silami po relativně dlouhé sezóně?
Pro mě sezóna nebyla až tak dlouhá, protože jsem byl na jejím začátku zraněný. Spíš byla krátká pro mě. Já jsem věřil, že pro nás všechny bude dlouhá, ale….

Lukáš Vantuch: "Norský tým už není tam, kde kdysi byl."

Jak probíhá teď soustředění v reprezentaci?
V Kravařích se nabírala trochu fyzička a potřebovali jsme se dostat do herní pohody. Teď byl volný víkend a od pondělí jsme měli sraz v Praze. Včera byl dvoufázový a dnes už jednofázový trénink. Trénovali jsme přesilovky a oslabení. Směřuje to k prvním zápasům. Je to trochu odlišné a není to tolik fyzicky náročné.

Koho z reprezentace vůbec znáš kromě kluků z Liberce (Davida Šticha, Lukáše Dernera)?
Spoluhráče samozřejmě znám z extraligy vlastně všechny, ale ne nějak osobně. Po dlouhé době jsem viděl rád Kubu Nakládala. My jsme spolu hrávali v mládežnických reprezentacích a máme na kontě i pár společných zápasů za Vrchlabí. To už je ale čtyři roky.

Už máš nějaké informace o tom, s kým nastoupíš proti Norsku v lajně?
Trénoval jsem s Pechem a Gulašem a dneska jsem byl na ledě s Rachůnkem ze Zlína a Pechem, takže do zápasu bych měl jít asi s těma, se kterými jsem dnes trénoval.

Česká republika s Norskem na MS v Německu prohrála. Říkali jste si to, že si na ně musíte dát pozor?
Ještě ne. Hokej jde v posledních letech dopředu a už to není tak, jak to bývávalo. I země, které kdysi nebyly tak hokejově vyspělé, jsou na tom teď úplně jinak. Nečeká nás žádný lehký zápas. Kluci se o tom minulý rok sami přesvědčili.

Slavia drtí dalšího favorita. Jak Ty vidíš tuhle sérii?
Já osobně to přeji víc Slávii. Oni se obrovsky semkli. Nejsou tam tak velicí hokejisté jako třeba v Třinci, ale partou dokázali veliké věci a já jim přeji, aby zvládli suverénní Třinec.

Koho vidíš jako žhavého kandidáta na titul?
Jestli bude finále Slavia Vítkovice, tak bych řekl, že vyhrají Vítkovice. Kluci ze Slavie bojovali dost, šli štěstíčku naproti, ale na Vítkovice to stačit už nebude. Ve Vítkovicích je veliké hřiště a Slavia tam nebude tolik vynikat.

Lukáši, děkuji za rozhovor a hodně štěstí v Norsku.

Poznámka redakce: Rozhovor vznikal ve středu.

Slavná trojice aneb selská jízda