Ohlédnutí za sezonou 2014/15 - Brankáři

Date of publication Author Dominik Jakubec

Liberec – V ohlížení za předchozí sezonou nesmíme opomenout také brankáře. V extralize se totiž v tygřím dresu představili rovnou čtyři. Spoléhalo se zejména na zkušenou dvojici Ján Lašák – Marek Schwarz, v závěru pak naopak zkušenosti teprve sbírali mladíci Vítek Vaněček a Tomáš Fučík.

Ján Lašák

Brankářská jednička byla od úvodu ročníku jasně daná. Tuto roli svědomitě plnil velezkušený Ján Lašák, který si v libereckém dresu odbyl svou první celou sezonu. Právě on byl jednou z hlavních hvězd na soupisce a svými výkony si vysloužil sympatie značného množství fanoušků, kteří ho zvolili druhým v anketě Tygr roku. V tomto hlasování nestačil pouze na nejproduktivnějšího hráče Tomáše Filippiho.

V základní části Jánko nastoupil celkem do 46 utkání a mimo jiné ho najdeme na špičce pořadí dvou neobvyklých statistik. S pěti asistencemi je nejproduktivnějším gólmanem uplynulé sezony, vévodí ale také množství nasbíraných trestných minut, kterých má na kontě 51. Největší porci z nich však nabral během duelu v Pardubicích, kde se vyrážečkou ohnal po protihráči a vyfasoval trest ve hře.

Jinak si udržoval vynikající statistiky, s průměrem 2.33 gólů na zápas patřil mezi extraligovou špičku a stejně je tomu také u úspěšnosti zásahů, kterou udržel nad 92 %. Jen během základní části předvedl 1234 zásahů a byl tak druhým nejvytíženějším gólmanem po Pavlu Francouzovi. V play-out už ale odchytal pouze jedno utkání, ve zbytku dostali šanci jeho mladší kolegové.

Marek Schwarz

Další matador, který si zkusil i kanadskoamerickou NHL. Jeho hlavní rolí bylo krýt Lašákovi záda, což důsledně plnil. Rozchytával se také na farmě v Benátkách nad Jizerou, kde během sezony sbíral herní praxi. V závěru extraligového ročníku ho ovšem zbrzdilo nepříjemné zranění třísel, díky čemuž se už do brankoviště znovu nepodíval a své místo uvolnil mladému Vítkovi Vaněčkovi. Nezbývá než doufat, že se po zdravotních problémech dokáže před následující sezonou znovu dostat do původní formy.

Marek Schwarz měl ze statistického pohledu trochu smůlu, že se na led podíval vždy v době, kdy se Liberci herně vůbec nedařilo. Během šesti utkání, do kterých v dresu Bílých Tygrů zasáhl, na něj letělo celkem 134 střel, z nichž 17 propadlo za jeho záda. Jeho úspěšnost zásahů se zasekla na 87.31 %, průměrně inkasoval 3.27 gólů na zápas. Ze dvou duelů odcházel vítězně, ve čtyřech pak stál na straně poražených. Mimo jiné si připsal také jednu gólovou asistenci. Roli dvojky by měl splňovat také v následujícím extraligovém ročníku.

Vítek Vaněček

Mladík, který byl v loňském draftu vybrán ve druhém kole Washingtonem Capitals, patří mezi stálice v mládežnických reprezentačních výběrech a na přelomu roku plnil také roli jedničky na mistrovství světa hokejistů do dvaceti let v Kanadě. Zkušenosti s dospělým hokejem sbíral zejména na farmě v Benátkách nad Jizerou, vzhledem k okolnostem ale už v základní části nakoukl také do extraligy a navíc odchytal také největší porci libereckých zápasů v play-out. Tehdy už totiž měli Tygři jisté udržení a Ján Lašák dostal volno, aby se ve zbývajících duelech představili jeho mladší nástupci.

Během základní části nastoupil do brankoviště dvakrát, a přestože si dle statistik vedl výborně a inkasoval celkem pouze třikrát, v obou případech skončili Bílí Tygři poraženi. V play-out se sice dle statistik mírně zhoršil, za omlazenou sestavou však měl také mnohem více práce. Celkově v součtu obou těchto fází drží průměr 2.67 inkasovaných branek na zápas a úspěšnost zásahů 89.54 %. Ve svých teprve devatenácti letech ale zatím zkušenosti teprve sbírá a už v současné době potvrzuje velký potenciál.

Tomáš Fučík

Nepříliš známým jménem na soupisce Bílých Tygrů byl v průběhu play-out Tomáš Fučík, který kryl záda Vítkovi Vaněčkovi. Sezonu začínal v Karlových Varech, kde nastupoval v MHL, tedy juniorské variantě KHL. V té ale Západočeši předčasně skončili a vedení libereckého klubu tohoto nadějného gólmana stáhlo do Benátek nad Jizerou. Zde nejprve zasáhl do jednoho utkání v základní části a v play-off se pak střídal s Vítkem Vaněčkem a posbíral celkem pět startů, než Benátky v čtvrtfinálové sérii vypadly s pozdějším účastníkem baráže, českobudějovickým Motorem.

Během play-out nakonec také dostal svou šanci zachytat si za A-tým. Bylo tomu symbolicky právě v Karlových Varech, jejichž kmenovým hráčem je, jeho extraligová premiéra však bohužel skončila prohrou. Z 29 střel skončily čtyři za jeho zády a jeho úspěšnost zásahů činila 86.21 %. Také on má ale v jednadvaceti letech to nejlepší teprve před sebou.

JménoZápasyPrůměr branekÚspěšnost zásahůČistá konta
Ján Lašák472.2692.24 %3