Spartě se venku daří. Dobude i tygří tvrz?

Date of publication Author Jan Kousal

L i b e r e c - Bílí Tygři se ve 22. kole Tipsport extraligy utkají podruhé v sezoně s pražskou Spartou. V prvním letošním střetnutí Liberec svému soupeři podlehl 2:4, Severočeši však doma se Spartou v posledních letech příliš neprohrávají. Jestli kouzlo domácího prostředí znovu zafunguje nebo Pražané potvrdí pověst nejlepšího venkovního týmu v lize, se ukáže v pátek. Úvodní buly je naplánováno na 18 hodin.

HC Sparta Praha

Pražané šli po loňském krachu v play-off s brněnskou Kometou do sezony s jasným cílem zaútočit na titul a stanout tak po několika letech znovu na extraligovém vrcholu. Dosavadní průběh soutěže jen potvrzuje, jak velké ambice Sparta má. V tabulce jí patří třetí příčka a je zatím nejvážnějším pronásledovatelem vedoucího dua Třince s Litvínovem.

Jaroslav Hlinka je ve formě

Sparta se, jako jediný český klub, probojovala do vyřazovací části Champions Hockey League, po nešťastném závěru zápasu ve švédském Linköpingu ale skončila už v osmifinále. V extralize však pražský tým své protivníky prohání. V posledních dvou domácích zápasech sice padl, ovšem na hřištích soupeřů se Spartě daří. Se šesti výhrami je v daném ohledu vůbec nejlepší v celé soutěži.

Po vyřazení v play-off musel Spartu opustit nejlepší hokejista posledního ročníku Petr Ton, od kterého převzal pomyslné žezlo tahouna týmové ofenzivy Jaroslav Hlinka. Osmatřicetiletý forvard má na svém kontě 16 bodů a vévodí tak klubovému bodování před Lukášem Pechem a Lukášem Klimkem. Pražané se rovněž mohou spolehnout na svého muže v brankovišti, kde dostává trochu překvapivě více prostoru Filip Novotný, slovenský reprezentant Rastislav Staňa se tak musí spokojit s pozicí na střídačce Sparty.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1903
Klubové barvy: modrá, žlutá a rudá
Webové stránky: hcsparta.cz/
Stadion: Tipsport Arena (14 144 diváků)

Hlavní trenér: Josef Jandač
Asistent trenéra: Zdeněk Moták
Trenér brankářů: Michal Podolka
Vedoucí mužstva: Pavel Šrek

Útočníci:

Jaroslav Hlinka  16 (6+10)
Lukáš Pech       14 (4+10)
Lukáš Klimek     13 (10+3)

Obránci:

Adam Polášek     15 (3+12)
Marek Ďaloga     11 (4+7)

Brankáři:

Filip Novotný   (844 minut) 2,13 branky na zápas/úspěšnost 91,62%
Rastislav Staňa (418 minut) 2,44 branky na zápas/úspěšnost 90,50%

Bílí Tygři se po reprezentační přestávce vrátili do extraligového kolotoče hodně houpavými výkony. Home Credit Arenu nejprve vyloupila Olomouc a zdálo se, že by se podobný kousek mohl povést i Vítkovicím. Liberec ale předvedl parádní obrat, který v prodloužení dokonal Martin Bartek. Další vítězství, tentokrát po šedesáti minutách, pak přidali Severočeši v Pardubicích, kde Tygry nezastavilo ani vyloučení gólmana Jána Lašáka.

Postaví se do liberecké branky při Lašákově absenci Marek Schwarz?

Libereckým hokejistům musí dělat radost i fakt, že se pomalu, ale jistě začíná blýskat na lepší časy v přesilových hrách. Tygři si proti Vítkovicím i Pardubicím připsali na své konto po dvou přesilovkových brankách a úspěšnost využití rázem vystoupala na 10,19 %. Další změnou pro tým ze severu Čech je také lídr klubového bodování. Petra Vampolu vystřídal v čele produktivity Martin Bartek, slovenský kanonýr letos zaznamenal 15 bodů za osm gólů a sedm asistencí.

Trenéra Čadu však trápí potíže s poskládáním obranných řad. Takřka každý zápas hraje liberecká defenziva v odlišném složení. K poslednímu utkání nenastoupila hned trojice elitních beků, když se k dlouhodobě chybějícímu Martinu Škoulovi přidal Ondřej Vitásek a znovu také Petr Gřegořek. Jistotou je ale jen absence gólmana Jána Lašáka, který si za úder vyrážečkou v předešlém střetnutí proti Spartě nezachytá.

Jak se Tygři se Spartou vypořádají a zdali si připíší třetí vítězství v řadě, uvidíme v pátek. Utkání se v Home Credit Areně rozehraje v 18 hodin.

Útočníci:

Martin Bartek   15 (8+7)
Petr Vampola    13 (7+6)
Martin Bakoš    12 (7+5)

Obránci:

Radim Šimek      8 (4+3)
Martin Škoula    7 (2+5)

Brankáři:

Ján Lašák     (1022 minut) 2,47 branky na zápas/úspěšnost 92,43 %
Marek Schwarz  (252 minut) 2,62 branky na zápas/úspěšnost 89,11 %

Historická bilance v základní části ELH

Bílí Tygři Liberec vs. HC Sparta Praha