Tygři si poradí se soupeřem i s bolestí. Ukazuje to jejich charakter, říká Filip Pešán

Date of publication Author Dominik Jakubec

Liberec – "Trenére, můžu naskočit!" slyší Filip Pešán od svých svěřenců, kteří se právě vrátili z ošetřovny. Šrámy utržené v zápase Tygry nezastaví, i nadále na ledě bojují za tým, což si v posledních zápasech vyzkoušeli například Lukáš Derner nebo Petr Jelínek. „Velmi si přístupu našich hráčů cením,“ říká na jejich konto trenér Filip Pešán.

Zkušený forvard Jelínek si odnesl tvrdé šrámy z úterní odvety Ligy mistrů v Davosu. Střelec dvou branek byl nechtěně hlavní postavou hrůzné situace, když ho v polovině zápasu zasáhla prudká rána Jana Výtiska přímo do obličeje. V závěru navíc inkasoval další tvrdý projektil, který ho zasáhl do nekrytého místa na ruce. Petr Jelínek ale utkání po dvou ošetřeních dohrál! Že by nenaskočil do pátečního utkání s Mladou Boleslaví? To už prý vůbec nepřicházelo v úvahu.

Sám nejproduktivnější Tygr dokonce své zranění zlehčoval. „Holt mám památku na Davos, kluci se na mně trošku vyřádili,“ pousmál se Jelínek. „Byl to takový smolný zápas, Honza Výtisk mě trefil do obličeje a Branko pak ještě do prstu, obojí by ale mělo být v pohodě,“ popisoval.

Lukáš Derner po zápase s Mladou Boleslaví
Ani trenér Filip Pešán nad jeho stažením neuvažoval. „Když jsem viděl jeho výraz poté, co mu lékař zašil ránu, byl bych blázen, kdybych ho nevrátil do hry. Byl odhodlaný a připravený se zápasem ještě něco udělat,“ prozradil kouč a sportovní ředitel v jedné osobě.

Mimo výrazného listopadového kníru tak má Jelínek v obličeji další „ozdoby“ v podobě fialového monoklu pod pravým okem a stehů na tváři. V pátečním zápase ovšem tato indispozice jeho výkon nijak neovlivnila, Petr Jelínek se dokonce ve třetí třetině během oslabení postaral o vítězný gól zápasu.

Čerstvé zranění si pak z duelu s Boleslaví odnesl také obránce Lukáš Derner. Po tvrdém ataku Lukáše Žejdla za libereckou brankou byl hodně otřesen a musel na šití. Na led se ale chtěl vrátit už do 3. třetiny. Se třemi stehy v obličeji se i on spolehlivým výkonem podílel na cenném zisku tří bodů.

„Hokej je tvrdý sport a jsem rad, že hráči berou jako samozřejmost překonat bolest a vrátit se pomoci týmu. Takový přístup děla náš tým silnější." těší Filipa Pešána.

Trochu odlišný případ se v nedávné době týkal také Jakuba Valského. Hned v úvodu ročníku si rychlonohý útočník nepříjemně poranil rameno, ale i přes zranění každodenně trénoval a brzy i v plném zatížení. Přestože mu lékaři start v ostrém utkání výrazně nedoporučovali a Jakub měl být ještě minimálně týden mimo hru, nakonec se dohodl, aby již mohl do zápasového kolotoče naskočit. Hned po svém návratu do sestavy si dvakrát v řadě vysloužil titul Tygr utkání.

Filip Pešán na střídačce se zamyšleným výrazem

Takto silná vůle jednotlivých hráčů dělá trenérovi radost. „Ukazuje mi to, že hráči chtějí být zapojeni do týmu. Chtějí bojovat a není jim jedno, jaký tým uhraje výsledek. Kluci prostě mají chuť hrát. Právě tyto detaily tvoří silnou partu a silný tým, individuální zdravotní komplikace a bolesti ustupují před zájmy týmu,“ popisuje Pešán náladu v kabině.

Někdy ale podobné riziko hráč zkrátka nemůže podstoupit. „Tak to je například u Jánka Lašáka. Rád by s námi jel už do Třince, ale v tuto chvíli ještě není jasná ani přesná povaha jeho zranění. Musíme respektovat doporučení lékařů. Tím spíš, když jde o tak specifickou pozici, jakou je brankář,“ vysvětluje Filip Pešán.

Právě obětavost všech hráčů je podle něj jedním z důvodů, proč se nyní týmu daří. „Jde to ruku v ruce. Kdyby se hráčům nechtělo bojovat se soupeřem i s bolestí, těžko bychom hráli nahoře,“ uzavírá.

Nezbývá než popřát celému týmu, aby se místo na boj s bolestí mohl co nejvíce zaměřit právě na souboje se soupeřem.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR