Upraví Tygři vítkovickou ocel dle svých představ?

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - V rámci 30. kola Tipsport extraligy zavítá na liberecký led tým z Vítkovic. Hráči ze severomoravské metropole se v letošním ročníku na podještědském ledě již jednou představili a do Ostravy si odvezli tři body za jasnou výhru 6:0. Liberečtí budou tuto ´laskavost´ soupeři jistě oplatit, jelikož tři body v současné situaci opravdu potřebují. Úvodní buly pátečního zápasu bude vhozeno v 18:30.

HC Vítkovice Steel

Vítkovicím se po dvou účastech ve finálové sérii start do nové sezony vydařil spíše průměrně. Po více než polovině základní části jsou zatím na osmém místě, kam je pasuje zisk čtyřiačtyřiceti bodů v osmadvaceti zápasech. Zatímco loni byly Vítkovice druhým nejproduktivnějším týmem, letos jsou v tomto ohledu také průměrní, a co se týče defenzivy, tak tam je to podobné.

Do hokejové bitvy na severu Čech povede svůj tým Jiří Burger jako nejproduktivnější hráč extraligy.

Tým ze severomoravské metropole je na ledě soupeřů až devátým nejlepším, ovšem v letošním jediném představení na ledě pod Ještědem si připsali vysokou výhru 6:0. Posledních pět venkovních zápasů však potvrzuje jeho postavení ve venkovní tabulce, když z těchto zápasů hráči Vítkovic získali pouze dva body. Bílé Tygry pak ještě jednou přivítali na svém ledě a ani tam body nepustili, když vyhráli 3:2.

V kádru dvojnásobného mistra se v současné situaci nachází čerstvě nejproduktivnější hráč dosavadního průběhu soutěže, Jiří Burger. Ten si v osmadvaceti zápasech připsal na své konto třiatřicet kanadských bodů a předstihl absentujícího Petra Nedvěda. Burger, hokejovým povoláním spíše tvůrce, letos nasázel již dvanáct branek a jen pro srovnání, na konci loňské základní části jich měl na svém kontě patnáct.

Vítkovičtí se v poslední době těší poměrně dobré formě, když z posledních patnácti možných bodů získali bodů osm. I díky tomu stále drží krok s elitní šesticí extraligy, na šestý Zlín ztrácí tři body.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1928 jako SSK Vítkovice
Mistr své země: 2 krát (1952, 1981)
Klubové barvy: modrá, bílá
Webové stránky: www.hc-vitkovice.cz
Stadión: ČEZ Aréna (kapacita 9 568 diváků)

Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták

Útočníci:
Burger Jiří   33 (12+21)
Káňa Jan      24 (13+11)
Pohl Petr     17 (5+12)

Obránci:

Kudělka Tomáš 11 (3+8)
Malík Marek   11 (2+9)

Brankáři:
Málek Roman    (1 645 minut) 2,59 branky na zápas/úspěšnost 91,80%
Šindelář Filip (118 minut) 2,54 branky na zápas/úspěšnost 90,91%

Posledních pět zápasů:

25. kolo: Slavia – Vítkovice    4:2
26. kolo: Vítkovice – Třinec    3:1
27. kolo: Vítkovice – Pardubice 4:3
28. kolo: Plzeň – Vítkovice     1:2 sn
29. kolo: Vítkovice - Litvínov  2:4

Liberečtí se po dvanácti výhrách na domácím ledě dostali do menší krize a prohráli dva zápasy v řadě, proti Spartě ovšem až v prodloužení. Nyní navíc pod Ještěd zavítá tým, který Tygrům uštědřil zatím nejvyšší porážku v sezoně. Avšak Liberečané podali proti Spartě sympatický výkon a rozhodně mají na čem stavět.

Petr nedvěd nakonec do zápasu se Spartou zasáhl. A ani nezvyklá ozdoba na helmě mu nezabránila ve vstřelení branky.

Bílí Tygři se trochu překvapivě mohli v posledním zápase opřít i o kapitána Petra Nedvěda, jenž nastoupil jen deset dní po zranění v zápase s Kladnem. Proti Spartě se ihned prosadil střelecky a pomohl svým spoluhráčům poslat zápas do prodloužení, kde nakonec padli.

Pokud odhlédneme pouze od domácích zápasů, tak slovo krize dostává už většího rozměru. Tygři vyhráli z posledních pěti zápasu jen jeden, a to ještě v nastavení. V těchto zápasech nastříleli také pouze čtyři branky, čili jedním z hlavních faktorů současné situace je i neproduktivita.

Liberec se i přes prohry drží na dostřel první příčce, na kterou ztrácí dva body. Za zády už na ně ale doráží Třinec, a pokud nechce Kalousova družina Oceláře nebezpečně blízko, měla by vyhrát. Navíc nejpříjemnější by nebyla ani ztráta kontaktu s absolutním čelem extraligové tabulky, které okupuje pražská Sparta.

Útočníci:
Nedvěd Petr       32 (13+19)
Bartovič Milan    17   (9+8)
Bárta Michal      14  (12+2)

Obránci:

Trončinský Marek  13 (4+9)
Čakajík Martin     8 (1+7)

Brankáři:

Pinc Marek    (1 402 minut) 1,84 branky na zápas/úspěšnost 93,63%
Vošvrda Tomáš  (366 minut)  3,77 branky na zápas/úspěšnost 88,94

Posledních pět zápasů:

25. kolo: Kladno - Liberec         1:0