Vyjádření GM Ctibora Jecha k aktuální situaci ohledně Milana Bartoviče

Date of publication Author Tisková zpráva

Ze své funkce v klubu se důrazně ohrazuji proti mediální kampani vůči Milanu Bartovičovi, která byla vytvořena před dnešním odvetným zápasem předkola play-off. Média veřejnosti předkládají zákrok jako brutální a úmyslný, přičemž vychází ze závěrů dvojice komentátorů ČT Zamazal – Zajíc. Nepopírám, že Bartovič nohu českobudějovického hráče zasáhl, nicméně odmítám jakýkoliv úmysl a brutalitu.

Osobně jsem zákrok viděl ze stejného pohledu jako komentátoři ČT, tzn. ze strany, kde nohy hráčů překrývá mantinel a bezprostředně ho tak nemohl posoudit. Nejlepší a nejpřesnější výhled na celý zákrok měl v tu chvíli rozhodčí, který stál v tu chvíli několik metrů od celé situace a jsem si jist, že kdyby viděl jakoukoliv snahu zranit hráče, neváhal by s potrestáním. O to více mě překvapil rychlý závěr komentátorské dvojice, který okamžitě reprodukovala široké hokejové veřejnosti. Já jsem si zákrok pouštěl opakovaně ze záznamu a nic prokazující úmysl jsem v něm nenašel. Zákrok Bartoviče tam byl - přišel po nedovoleném zákroku českobudějovického obránce, který Bartoviče dlouhou dobu držel a Bartovič ve snaze dostat se ze sevření, pracoval rukama a nohama. Při tom došlo ke kontaktu a Bartovič zasáhl Tůmovu nohu. Rozhodně šlo o neúmyslný, ale nešťastný zákrok, za který byl Milan Bartovič potrestán.

Interpretace moderátorů ČT tak byla přinejmenším nešťastná. Mohou mít na věc samozřejmě názor, nikdo jim ho neupírá, ale musí mít na paměti, že ovlivňují širokou hokejovou veřejnost. Od posuzování zákroků jsou zde rozhodčí, komise rozhodčích a případně disciplinární komise. Svým neadekvátním hodnocením ovlivnili dění kolem celé série. Proti tomu se ohrazujeme a nesouhlasíme s tím, neboť televizní záběry (a fotografie pořízené z nich) podsouvané veřejnosti neprokazují žádný úmysl zranit hráče.

Zranění k hokeji patří a bohužel i patřit budou. Náš tým přišel po jednom ze soubojů v předkole o útočníka Vantucha, který má zlomené žebro a sezóna pro něj skončila. Tůmovo zranění nás mrzí a přejeme mu brzké uzdravení.