Karta hráče

Váha85 kg
Postútočník
Hůlpravá

Hokejové začátky Jana Stránského jsou spojeny s jeho rodištěm v Plzni. V západočeské metropoli prokazoval svůj talent od nejmenších mládežnických kategorií, a proto se také pravidelně objevoval i v reprezentačních juniorských výběrech. Výrazný posun v kariéře zaznamenal Jan Stránský v sezóně 2007/2008. Výkony v plzeňské juniorce ho katapultovaly do hlavního týmu, kde už ve svých 17 letech odehrál 6 zápasů v nejvyšší české soutěži. Poté následovalo i úspěšné vystoupení na mezinárodní úrovni s českou „18“ a tak na sebe nenechala dlouho čekat pozvánka do zámoří.

V kanadské juniorské soutěži QMJHL hájil Jan Stránský barvy Gatineau Olympiques a Halifax Mooseheads. Byť si v šedesáti zápasech přispal slušných 47 kanadských bodů, sezóna 2008/2009 pro něj byla jedinou zámořskou zkušeností. V následujícím roce zamířil zpět do Plzně. Zde si znovu vybojoval své místo v A týmu a sezónu ozdobil rovněž startem na MS do 20 let.

V Plzni Jan Stránský zůstal až do ročníku 2011/2012, během tohoto angažmá se objevil i na krátkém hostování v Písku a Chomutově. V roce 2012 se stal hráčem Slavie Praha, kde působil i v uplynulé sezóně. Celkem si pětadvacetiletý forvard zatím přispal 254 extraligových startů, ve kterých nasbíral 62 bodů za 25 branek a 37 asistencí.

Do Liberce zamířil Stránský před sezonou 2015/16, kdy se stal jednou ze čtyř posil týmu. Hned v prvním přípravném zápase ukázal, že se s ním musí počítat, nezbývá tedy věřit, že bude stejně hodnotnou posilou mužstva také pro ostré zápasy extraligy a hokejové Ligy mistrů.

Po celý zbytek sezóny potvrzoval, že jeho angažování byla pro Liberec trefa do černého. Svou neustálou bojovností a pracovitostí pomáhal týmu, zejména při oslabeních. S rolí univerzála, který dokáže zaskočit prakticky v každé formaci si poradil na výbornou a byl jedním z nepostradatelných článků týmu v cestě za historicky prvním libereckým titulem. Při svém klubově neúspěšnějším ročníku si připsal 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí.

V následujícím ročníku pokračoval ve stabilně spolehlivých výkonech. Zaperlil zejména ve "zlatém utkání", když Tygři v posledním utkání kalendářního roku 2016 ve zlatých dresech porazili díky dvěma Stránského brankám Olomouc. Nakonec se drobný forvard radoval i ze zisku Prezidentského poháru a stříbrných medailí.

Přezdívka: Stráňa

Kdy a kde s hokejem začínal: 1997 v Přešticích

Největší hokejový úspěch: titul

Kdo nejvíce pomohl v kariéře: rodiče