Brněnské prokletí prolomeno! Tygři v neuvěřitelném závěru vybojovali cenné vítězství

Brno/Liberec - Utkání Bílých Tygrů s Kometou nechybělo snad vůbec nic. K vidění byla ofenzivní podívaná, famózní zákroky brankařů, bitka i nekonečné nájezdové drama. Bonusový bod nakonec ukořistili Tygři, když o bonusovém bodu rozhodl úspěšným bekhendovým blafákem Birner.

27. kolo, pátek 11. prosince 2015
1:2sn
(0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Vondráček (Dočekal, Raška) – 28. Radivojevič (Bakoš, Plutnar), rozh. náj. Birner. Rozhodčí: Polák, Šindler – Jindra, Zika. Vyloučení: 6:4 navíc Dočekal (KOM) + Vlach (LIB) 10. min. nesp. chování. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 20:29. Diváci: 7387.

HC Kometa Brno

Čiliak – Kaberle, Kuboš, Hanzlík, Dujsík, Malec, Kováčik – Ostřížek, Hruška, Zohorna H. – Káňa, Čermák (C), Němec – Burian, Koreis, Vondráček – Raška, Dočekal, Svoboda – Zohorna R.

Schwarz (7. Lašák) – Šimek, Ševc, Derner, Mojžíš, Výtisk (C), Plutnar, Říha – Birner, Vampola, Valský – Radivojeviš, Bulíř, Bakoš – Vlach, Lakatoš, Stránský – Špaček, Jonák, Ordoš

Do utkání vstoupili aktivněji domácí, kteří se hned zkraje duelu propracovali do dvou výrazných šancí. Nejprve našel Hanzlík přihrávkou od modré čáry rozjetého Leoše Čermáka, a poté stanul tváří v tvář Schwarzovi Vilém Burian. Oba střelci Brňanů nezamířili přesně, a skóre se tedy neměnilo. V šesté minutě všem libereckým fanouškům zatrnulo. Marek Schwarz se přihlásil po jednom ze zákroků s bolestivou grimasou na obličeji o střídání, načež zamířil rovnou do kabiny. Do střetnutí musel nastoupit Ján Lašák.

Postupem času začali přebírat iniciativu Tygři. Zřejmě největší šanci vytvořil Radivojevič chytrým pasem na Bulíře, ten však v plné rychlosti stihl kotouč pouze lehce tečovat, a Čiliaka proto příliš neohrozil. Příležitost ke skórování měl ještě před přestávkou Plutnar, nicméně z mezikruží natrefil taktéž pouze na připraveného maskovaného muže.

Po pauze se tempo hry nikterak nezměnilo, naopak nabralo ještě větších obrátek. Ve čtyřiadvacáté minutě otevřel gólové účty Tomáš Vondráček, jenž zužitkoval přesnou přihrávku Dočekala téměř přes celé kluziště a následně ranou z pravé strany propálil Lašáka - 1:0. Vyrovnání na sebe však nenechalo dlouho čekat. Bakošova střela z velkého úhlu sice natrefila jen na tyč, jenže kotouč se odrazil do předbrankového prostoru, kde byl nejrychlejší Branko Radivojevič - 1:1.

Bílí Tygři oslavují vstřelenou branku.

Šelmy vstřelená branka nabudila a zanedlouho mohly ukořistit vedení. Lakatoš totiž krásným pasem v nelehké pozici nalezl rozjetého Jakuba Valského, toho však výborným zásahem vychytal strážce svatyně Komety. Emoce a tvrdé souboje nabývaly na síle tak dlouho, až uprostřed druhého dějství vygradovaly. Stránský se po odpískání dostal do konfliktu s Raškou, čehož si všiml Martin Dočekal a vyšlápl si na libereckého útočníka. V tu chvíli byl však na ledě také liberecký "zlý muž" Jaroslav Vlach a ten se téměř okamžitě do Dočekala pustil.

Bitku navíc hráč s číslem 53 jednoznačně ovládl, a vysloužil si tak zasloužený potlesk od svých spoluhráčů. Neskutečné drama pokračovalo a do další obrovské příležitosti se o několik okamžiků později propracoval Michal Bulíř, ale ani nadvakrát z velké blízkosti neuspěl. Netrvalo to dlouho a naše mužstvo si vytvořilo další příležitost. Valský se chytře natlačil před bránící hráče a stanul tváří v tvář Čiliakovi. V době, kdy se snažil zakončovat, byl faulován a rozhodčí neváhal nařídit trestné střílení. Liberecký forward zkusil rozhodit gólmana Jihomoravanům bekhendovým pokusem, ale Čiliak záměr libereckého střelce vystihl, a šanci tak eliminoval.

Jakub Valský vrávorá v brněnském brankovišti.

Jednadvacet vteřin po začátku třetí třetiny se Liberečané podruhé radovali. Nakonec však rozhodčí po poradě s jeho kolegou u videa rozpažil, jelikož se Radivojevič dopustil přihrávky rukou. Zanedlouho zahrozili také domácí. Ostřížek s Hruškou se dostali do nebezpečného výpadu, jenže Lašák stihl výborným zákrokem gólu zamezit. Rozhodnout muselo prodloužení.

Do velké příležitosti se jako první prodral Martin Bakoš, když si z levé strany vybruslil do středu hřiště, ale nakonec pouze minul. A tak přišla řada opět na Kometu. Velké potíže Lašákovi nadělala prudká rána Tomáše Kaberleho, avšak liberecký brankář ji nakonec dokázal vyrazit ramenem nad zařízení. Bakoš mohl rozhodnout i v druhé polovině prodloužení. Po pěkné přihrávce Radivojeviče se šikovný útočník zjevil zcela osamocený před Čiliakem. Nicméně maskovaný muž zůstal pozorný a gólu vyrážečkou zamezil, na řadu tedy přišly i samostatné nájezdy.

V těch dlouho kralovali Bakoš s Němcem, ale rozhodnutí nakonec přišlo z hokejky Michala Birnera po celkovém osmnáctém souboji střelce s brankářem - 2:1. Dlouhá série znamenala překonání letošního maxima v podobě nejdelšího utkání a zároveň prolomení nepříznivé série, kterou na jihu Moravy šelmy zažívaly po dlouhých sedm extraligových zápasů, v nichž nedokázaly na domácí najít úspěšný recept.

„Odehráli jsme s Kometou naprosto vyrovnané utkání, zkrátka padesát na padesát. Viděli jsme těžké souboje, celkově emotivní zápas, remíza je skutečně spravedlivá. Nájezdy byly kořením tohoto duelu, fanoušci se dobře bavili, my na střídačce také, jsme rádi za bod navíc.“

Kamil Pokorný
„Byl to dobrý zápas ve skvělé kulise. Obě mužstva se tlačily do brány, byla to tvrdá bitva a dle mého je bod po šedesáti minutách spravedlivý. Chtěli jsme ten druhý, nájezdy byly pro diváky atraktivní a je škoda, že jsme fanouškům neudělali radost druhým bodem. “