...další porážka. Tygři si vezou ze Sparty vysokou prohru

Date of publication Author Tomáš Dolejš

Praha/Liberec – Debakl. Tak se dá popsat zápas, který Bílí Tygři odehráli na Spartě. Ačkoliv úvod duelu byl vyrovnaný a začátek druhé třetiny měli trochu navrch Tygři, nad zbytkem utkání však převzali otěže Pražané. Liberečtí hráči tak zaslouženě přišli o bodový zisk. Jediný liberecký gól vstřelil Vít Jonák.

41. kolo, pátek 18. ledna 2013
8:1
(2:1, 2:0, 4:0)

Branky a nahrávky: 8. Ton (Hlinka, Sičák), 15. Gřegořek (Hovorka, Milam), 29. Sičák (Ton, Tenkrát), 33. Tenkrát (Ton), 45. Hovorka (Pilař, Forman), 50. Ton (Sičák), 51. Tenkrát (Hlinka, Pilař), 59. Hlinka (Krstev) – 20. Jonák (Čakajík, Bortňák). Rozhodčí: Šindler, Leppaalho – Pešek, Svoboda. Vyloučení: 7:12, navíc J. Vlach (LIB) a Bahenský (SPA) 10 minut OT. Využití: 4:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 10 078. Střely na branku: 41:16. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 8:1. Nejlepší hráči: Petr Ton - Vít Jonák

Melicherčík – Pilař, Sičák, Milam, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Krstev – Ton, Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Simon – S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek – Jánský, Bahenský, Forman.

Schwarz (od 51. Vošvrda) – Čakajík, Derner, Čutta, Jánošík, Moravec, Ulrych, Štich – Bulíř, Nedvěd, Dušek – Duda, Filippi, Víšek – Bárta, Vantuch, Kica – Galamboš, Bortňák, Jonák – J. Vlach.

Už po minutě a půl duelu s Bílými Tygry se strhla drobná potyčka před Melicherčíkem, ale vše se obešlo bez trestu. První přesilová hra tak přišla až po sedmi minutách hry, a to na straně domácích. Ti zvládli početní výhodu využít už po šestnácti vteřinách. Hlinka zpoza branky vyslal milimetrovou přihrávku na Petra Tona, kterého si mezi kruhy nedokázali pohlídat liberečtí obránci, a sparťanský kanonýr se nemýlil. I dál byl v pohotovosti zejména Schwarz. Pilař si nebezpečně najel na pravé křídlo, ale netrefil odkrytou klec, Jánský se individuálně protáhl do šance, ale zakončoval už z příliš velké blízkosti.

Gólman Liberce uhájil svou svatyni i při pokusu Tenkráta, ale na další akci Holešovických už nestačil. Sparta v další početní výhodě hosty svírala, tři sekundy po vypršení trestu vypálil obránce Petr Gřegořek od modré a nenápadná střela prošla mezi Schwarzovými betony do branky. Dvougólový náskok ale domácí do přestávky neudrželi. Pouhých pět sekund před koncem první části totiž dorazil vyražený puk za Melicherčíka Vít Jonák.

Blízko tomu vrátit Spartě dvoubrankový náskok byl zkraje druhé dvacetiminutovky Milam, který orazítkoval tyčku Schwarzovy branky. Na druhé straně dvakrát během jediného střídání nebezpečně operoval Duda, ale Melicherčík si s jeho pokusy poradil. Poté už se ale v brance trošku nudil, zajímavé situace se odehrávaly na druhé straně. Ton s Tenkrátem ujížděli dva na nikoho, ale druhé jmenovaný rychlosti nestačil zakončit, Rachůnek zkoušel tvrdou střelu, také neuspěl.

V polovině zápasu domácí dokázali podruhé využít přesilovou hru. Ton našel křižnou přihrávkou Vladimíra Sičáka, který měl před sebou odkrytou branku, Schwarz neměl šanci se tak rychle přesunout. Čtvrtý zásah přidal po dorážce Tonovy střely Petr Tenkrát, kterého si obránci Liberce nepohlídali. Ojedinělou šancí se u druhé branky v závěru druhého dějství připomněl Vantuch, ale slovenský gólman Sparty si opět poradil.

Stejně jako první dvě, i třetí třetina se nesla ve znamení velké sparťanské převahy. Dvakrát v těsném sledu zkoušel štěstí Přibyl, poté se Ton řítil zcela sám na Schwarze, ale přestřelil. Pátý zásah do liberecké branky tak nakonec přidal až Marek Hovorka, který mezi nohama obránce poslal puk z levé strany do odkryté klece. A šestá trefa na sebe nenechala dlouho čekat. Kombinace na jeden dotek mezi Rachůnkem, Přibylem a Treillem ještě nevyšla, přesilovková dělovka Petra Tona už ano a sparťanský střelec si připsal 244. branku v rudém dresu, čímž v historické tabulce dorovnal třetího Richarda Žemličku.

A když si očividně frustrovaný Duda vybíjel svou zlost na Formanovi a odporoučel se na trestnou lavici, kapituloval Schwarz po střele Petra Tenkráta z velkého úhlu posedmé a nechal se vystřídat Vošvrdou. Zápas okořenila nakonec i bitka mezi Bahenským a Vlachem, kterou na body vyhrál liberecký útočník. Závěr jednoznačného souboje nakonec neunesl ani kapitán Tygrů Nedvěd, když se v signalizované výhodě po svém faulu dopustil ještě dalších dvou prohřešků a byl vyloučen na šest minut za hákování, nedovolené bránění a krosček. Ve hře ve čtyřech na obou stranách nakonec konečné skóre ještě upravil Jaroslav Hlinka, který si z libereckých hráčů udělal kužely a zakončil backhandem do vinglu branky hostí.