Bílí Tygři vstoupili do sezóny vítězstvím

Date of publication Author Jan Rachota

Vstup do sezóny Bílým Tygrům vyšel. Za přihlížení reprezentačního trenéra Hadamczika zvítězili v Třinci s přehledem 5:2. V třinecké WERK-aréně se skvěle vedlo novým libereckým tvářím. Tři body za dvě branky a jednu asistenci si připsal <b>Petr Šachl</b> a prosadil se i obránce Martin Richter, který vstřelil vůbec první branku Bílých Tygrů v sezóně 2005/2006.

1. kolo, pátek 09. září 2005
2:5
(0:2, 1:2, 1:1)

Branky: 27. Peterek (Pletka), 43. Pletka (Peterek), - 15. Richter (Vaic, Novák), 19. Šachl, 31. Šachl (Jiruš), 38. Vaic (Podkonický), 55. Tomajko (Rataj,Šachl), . Rozhodčí: Homola - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 5:9, navíc Krstev (Liberec) 10 min. Využití: 2:2.. Diváci: 3545.

HC Oceláři Třinec

Biegl - Kroupa, Frolo, Tesařík, Výtisk, Všetečka, Kudělka, Hunkes, Vyhlídal - Martynek, Skořepa, Pletka - Kudrna, Peterek, Pavelek - Huna, Petrakov, Tomas - Hašek, Polanský, Zbořil.

Hnilička - Moravec, Jiruš, Richter, Krstev, Hanzlík, Holub, Nikolov, Derner - Tomajko, Rataj, Šachl - Novák, Podkonický, Vaic - Procházka St., Plodek, Klimenta - Víšek, Vampola, Jech.

Extraligový kolotoč se po letní přestávce znovu roztočil. V prvním zápase zajížděli Bílí Tygři do Třince. Tým Ocelářů prošel přes léto obří obměnou, do kádru přišlo dvanáct nových hráčů. Nejen odporníci si kladli otázku – stihl se Třinec pod vedením trenéra Neliby v přípravných zápasech dostatečně sehrát? Ani loňský kádr Bílých Tygrů nezůstal po hromadě. Z kabiny úspěšného týmu zmizelo přes léto hned devět hráčů, opačným směrem přišli tři.

Na začátku utkání byli aktivnější domácí. Jako první zahrozil ve čtvrté minutě Martynek, který vypálil švihem ze čtyř metrů. Dorážet ještě zkoušel Pletka se Skořepou, ale Hnilička byl pozorný. O minutu poté se poprvé osmělili Bílí Tygři. Konkrétně to byl hostující Novák, který osamocen najížděl na třineckou branku, ale ani nadvakrát Biegla nepřekonal. Od té chvíle se hra vyrovnala. V sedmé minutě nebezpečně vypálil opět Novák, Biegl vyrazil puk před sebe a posléze ho zalehl. V osmé minutě hráli domácí přesilovku, když byl za podtržení vyloučen liberecký Jiruš. Domácí se nastěhovali před Hniličku, nebezpečná byla zejména střela Kudělky. Ve dvanácté minutě dostali možnost hrát přesilovou hru hosté. Vyloučen byl Petrakov. V krátkém sledu ho následovali na trestnou lavici Peterek s Pletkou a Liberec dostal šanci hrát více než dvě minuty v pěti proti třem. Biegl v brance dlouho odolával, ale liberecké přesilovkové komando se nakonec prosadilo. Vaic po modré posunul puk na Martina Richtera, který v čase 14:13 propálil Biegla. Po vstřelené brance se hosté uklidnili, nikam nespěchali a trpělivě bránili. Šanci domácího Huny zlikvidoval zkušeně Hnilička. V závěru první třetiny hosté znovu udeřili. V nepřehledné situaci se prosadil Petr Šachl, který na brankovišti ze vzduchu sklepl puk za Bieglova záda.

Po přestávce vstoupili do utkání razantněji domácí. Jejich tlak však kazily zbytečné nepřesnosti. I z minima šancí však vytěžili maximum. Při přesilovce našel Pletka zprava Jana Peterka, který nedal bekhendem brankáři Liberce šanci. Místo tlaku Ocelářů přišlo zbytečné vyloučení domácího Polanského za sekání. A Bílí Tygři dokázali přesilovku využít. Jiruš našel skvělým pasem Petra Šachla, který projel sám před Biegla a nedal mu šanci. Šanci udělat něco s vývojem zápasu dostali domácí hned minutu poté, když byl vyloučen kapitán Liberce Novák. Domácí šancí pohrdli, nejnebezpečněji dotíral Petrakov, Hnilička si ho však ohlídal. Hráči Bílých Tygrů hráli pozorně, důrazněji chodili do soubojů a vytvářeli si i další šance. Činila se zejména lajna Podkonický-Vaic-Novák. Za Třinec nebezpečně ohrozil Hniličku Martynek, který v 38. minutě pálil těsně vedle. Skóre se však měnilo na druhé straně. Jeden z libereckých hráčů nahodil před branku, kde na brankovišti operovali Podkonický s Lubomírem Vaicem. Ten šikovně tečoval a dostal puk počtvrté za Bieglova záda. Domácí zkusili protestovat proti postavení Podkonického v brankovišti, ale u rozhodčího neuspěli. Zjevně otřesení domácí v závěru třetiny nestačili. V poslední minutě ve vlastním oslabení zavezl puk do třetiny Tomajko, přihrál vlevo na Jiruše, který jel sám na třineckého gólmana. Biegl však libereckého obránce vychytal.

Do třetí třetiny vlétli domácí s vědomím, že musí dát rychle kontaktní branku. Hodně jim to ulehčil hostující „tvrďák“ Krstev, který vyfasoval 2+10 za naražení zezadu. Úspěšným střelcem byl Václav Pletka, který po přihrávce Peterka z pravého rohu vstřelil odrazem o levou tyčku gól na 2:4. Gól dodal domácím křídla. Zvýšili tempo a zatlačili Liberec do jeho obranného pásma. Trenér Paleček zareagoval na náhlý tlak domácích zjednodušením hry. Hráči Bílých Tygrů si nekomplikovali hru a nezdráhali se vyhazovat puky přes všechny čáry. Třinecký tlak trval do 50. minuty. Nejnebezpečnější byl pokus Martynka ve 43. minutě a Tesaříkova střela od modré v minutě 48. V 50. minutě se protáhl až před Biegla liberecký „prcek“ Vaic, ale ten jeho střelu zblízka chytil. Třinec se snažil přiblížit alespoň remíze. Nebezpečné byly zejména teče Zbořila a chvíli poté Martynka. 54. minuta rozhodla zápas. Liberecký Rataj projel kolem pravého mantinelu až za branku, puk zkusil nahodit před branku, kde do něj praštil Jan Tomajko a rozesmutnil třinecké fanoušky popáté. Od té doby se zápas dohrával z povinnosti. Hosté si pohlídali výsledek a vezou si domů pod Ještěd zasloužené tři body.