Tygři pokořili mistra!

Date of publication Author Jan Mráček

L i b e r e c - V odloženém utkání 6.kola Tipsport Extraligy se Tygrům konečně podařilo protrhnout bodový půst z posledních zápasů. Ve strhující atmosféře rozhodl o třech bodech symbolicky kapitán domácích <b>Václav Novák</b>, který nejprve v 56.minutě dostal Liberec do vedení a po jeho přihrávce přidal třetí branku Lubomír Vaic.

6. kolo, úterý 04. října 2005
3:1
(0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 24. Holub, 56. Novák (Vaic, Podkonický), 58. Vaic (Novák, Podkonický) - 28 Tvrdík (Snopek). Rozhodčí: Blecha - Klein, Dřínovský. Vyloučení: 7:6, navíc Vaic, S. Procházka - Kántor všichni 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5936. Zásahy brankářů:Hnilička 24 zásahů -Lašák 31 zásahů.

Hnilička - J.Moravec, Jiruš, Richter, Holub, Derner, Krstev, Hanzlík, Nikolov - Vaic, Podkonický, Novák - Plodek, Šachl, S.Procházka - Vampola, Rataj, Víšek - Klimenta, Pabiška, Jech.

HC Dynamo Pardubice

Lašák - Snopek, Čáslava, Havíř, Kántor, Mudroch, Linhart, Vágner - Mrázek, Blažek, Hlinka - Čaloun, Klouda, Kolář - Cetkovský, Rolínek, Lubina - Tvrdík, Koukal, Korhoň.

Do utkání vstoupili hosté aktivněji a zlobili domácí v jejich obranném pásmu. Jejich tlak vyvrcholil ve druhé minutě utkání, kdy si u mantinelu na Koukala vyšlápl liberecký Krstev. Nabídku hry s mužem v poli navíc ale hosté promarnili, jak mohli. Domácí se ve čtyřech na ledě v klidu ubránili, stačilo jim vyhazovat a tím získávali cenné vteřiny do návratu Krsteva na led. V šesté minutě se aktivity chopili domácí, když nejprve od modré tvrdě pálil Jiruš a po něm Richter. V sedmé minutě Rataj nádhernou přihrávkou vysunul Víška, ten se obtočil okolo pardubického beka a mířil si to sám na Lašáka. Obránci, okolo kterého se mladý útočník Liberce prohnal, tak nezbývalo nic jiného, než faulovat. Přesilovky se domácí zhostili lépe než hosté a čtyřikrát během ní vypálili na Lašákovu branku. Tato přesilová hra byla předznamenáním velkého tlaku domácích, který trval až do třinácté minuty. Největší šance v něm měli Krstev, který nedokázal Lašáka propálit z pravého kruhu, a po něm Richter pálil tvrdě od modré a pardubický gólman jen s potížemi ukryl puk ve své výstroji.

Pak o sobě dali vědět také hosté, v akci dva na jednoho se ocitli pardubičtí hokejisté, naději na gólový úspěch jim ale výborným obranným zákrokem překazil bek Liberce Hanzlík. Ihned po vhazování se proti pravidlům provinil Jan Plodek a šel si odpočinout na dvě minuty za vysokou hůl. Domácí se v oslabení opět dobře bránili a Podkonický s Vaicem se prosazovali i při útočných aktivitách. Jenže druhý jmenovaný to s aktivitou trochu přehnal, u hrazení vrazil do pardubického útočníka a zamířil na dvě minuty na trestnou. Na cestu dostal ještě desetiminutový osobní trest. Hosté tak měli možnost hrát 52 sekund pět na tři. Během této dvojnásobné výhody ani jednou neohrozili branku Milana Hniličky tak, že by musel vážněji zasáhnout. Na konci první třetiny, plné hezkého hokeje, se začalo přitvrzovat, nejprve si po faulu na Plodka šel sednout na trestnou lavici Kántor, i on dostal desetiminutový osobní trest. Domácí nebezpečně kombinovali před Lašákem, velmi aktivní byl Andrej Podkonický, jeho aktivita se ale nelíbila Čáslavovi, a tak se strhla první šarvátka. Na konci první části tak mohli domácí půl minuty hrát pět na tři. Příležitost ale nevyužili.

Druhá část začala dohrávkou dvojnásobné přesilovky Liberce. Ani domácí však tuto výhodu nedokázali využít. Za zmínku tak stojí až šance Šachla, který zblízka nedokázal překonat výborného Lašáka. Ve čtvrté minutě se díky formaci Podkonický, Novák, Vampola strhlo před Lašákem doslova peklo. Hostující obránci nevěděli, kde jim hlava stojí a jedna střela za druhou mířila na pardubického gólmana. Ujala se až střela Jana Holuba od modré, která mířila k levé tyči pardubické branky. Hosté se nechtěli s nepříznivým stavem smířit a v sedmé minutě se před Hniličkou objevil volný Korhoň, jeho zakončení ale postrádalo důraz, a tak si s ním Hnilička poradil. Ještě v téže minutě se proti pravidlům provinil Derner, který hrál vysokou holí. Tuto početní výhodu již hosté dokázali využít. Od modré před branku nahazoval Snopek a před Hniličkou jemně puk tečoval Michal Tvrdík. Od těchto okamžiků se hra trochu zklidnila, když více ze hry měli domácí. V jedenácté minutě se na trestnou lavici za útočný faul odebral hostující Mrázek. Domácí sehráli přesilovku dobře, ale Lašák jim radost svými zákroky neudělal. Za zmínku ještě stojí sekání libereckého beka Hanzlíka. Během oslabení Liberec dvakrát zahrozil před Lašákem, konkrétně to byli Rataj a Šachl, kteří pozlobili beky Pardubic. Do šaten se ale odcházelo za nerozhodného stavu 1:1.

Třetí dějství začalo tlakem libereckých hokejistů a hosté se povětšinou osvobozovali pomocí zakázaného uvolnění. Poté se ale hra vyrovnala a hráči obou týmů se soustředili především na bránění středního pásma. Ve čtvrté minutě se krásnou střelou prezentoval Vaic, bohužel pro domácí střela jen těsně minula roh branky. Pak v páté minutě nadělal pár vrásek Lašákovi Šachl, který nebezpečně z bekhendu prověřil pardubického gólmana. V osmé minutě se hosté poprvé na delší dobu usadili před Hniličkou. Nic vážnějšího ale nedokázali vymyslet. Dobrou střelou na druhé straně se prezentoval kapitán Václav Novák, ale jeho pokus mířil jen doprostřed branky, takže s ní Lašák neměl práci. Další výbornou akci předvedla formace Rataj, Šachl, Vampola – poslední jmenovaný si vynutil faul. Na trestnou odešel Mudroch za hákování. Obrovskou šanci měl Novák, kterému k úspěchu stačilo jen vložit hůl do nahození Podkonického. Ihned poté, co skončila přesilovka, odešel na trestnou liberecký Stanislav Procházka, který dostal osobní desetiminutový trest za nesportovní chování. Na začátku třinácté minuty vytáhl bravurní zákrok Milan Hnilička, který nastavil svůj semafor Kolářovi, který měl na své holi stoprocentní gól. Ve čtrnácté minutě se podruhé v zápase na trestnou lavici poroučel Ľubomír Vaic. Po přesilovce se ale dočkali domácí zaslouženého úspěchu. V 56. minutě putoval puk po ose Podkonický - Vaic a Václav Novák, který se prodral před Lašáka mu střelou mezi betony nedal šanci. V 58. minutě se Ľubomír Vaic tečí zapsal do střelecké listiny. Když jemnou tečí usměrnil puk opět mezi betony Jána Lašáka po přihrávce Václava Nováka. Na konci zápasu se do sebe pustili Mrázek a Derner, oba si šli po odpískání dosedět utkání na trestnou lavici. Poté se utkání dohrálo s pukem na libereckých holích a liberecký klub si tak po sedmi utkáních připsal plné tři body.