Série se vrací pod Ještěd

Date of publication Author Štěpán Hanuš

L i b e r e c - Dramatické utkání rozhodla vítězná trefa Petra Šachla z druhé třetiny. Nervózní závěr zápasu ještě vyhrotil ošklivý zákrok Valdemara Jiruše, který za faul na Viktora Hübla obdržel trest ve hře a v pátém utkání bude Tygrům chybět. Výborný výkon mezi tyčemi předvedl <b>Milan Hnilička</b>, který se stal hlavní hvězdou zápasu.

ČF4, pátek 17. března 2006
1:2
(1:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Šimánek (Kutlák) - 2. Klimenta (Víšek, Plodek), 38. Šachl (Hanzlík). Rozhodčí: Homola, Mikula – Bláha, Kostka. Vyloučení: 10:10, navíc Harant (CEB) 10 min. a Jiruš (LIB) trest ve hře. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 6421 (vyprodáno). Střely na branku: 31:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Stav série: 3:1.

Banes Motor Č. Budějovice

Turek - Gřegořek, Posmyk, Kutlák, Harant, Vydarený, Kotaška, Mucha - Veselý, Brabenec, Hudec Michal - Sailer, Hübl, Šimánek - Kotrla, Vak, Bělohlav - Hřebejk, Mertl, Květoň.

Hnilička - Jiruš, Holub, Jiří Hanzlík, Richter, Krstev, Hlavačka - Vaic, Podkonický, Pletka - Čermák, Šachl, Tomajko - Klimenta, Plodek, Víšek.

1. třetina

Oproti minulým zápasům bylo ve třetím duelu mezi HC České Budějovice a HC Bílí Tygři Liberec všechno jinak. V minulých zápasech se vždy hrálo na začátku velice opatrně a góly padaly až s delším časovým odstupem. Dnes se skóre měnilo hned od začátku. Ještě v první minutě se vylučovalo a nabídnutou přesilovou hrou hosté nepohrdli. Čtvrtý utok rozpoutal v útočném pásmu kombinační akci a prakticky do prázdné brány doklepával Tomáš Klimenta. - 0:1 Rychlá vedoucí branka dala hostům křídla, která jim vydržela asi do 6. minuty. Do dvou šancí se dostal jeden z nejmladších na soupisce domácích Tomáš Mertl a především jeho druhá šance, kdy byl faulován, vzala hostům vítr z plachet. Následná přesilovka přinesla nějaké šance, ovšem přízvisko gólové jim přiřknout nejde. Po skončené přesilovce ještě trochu pozlobili Tygři, ale následně led ovládli Českobudějovičtí. K tomu jim dopomohla využitá početní výhoda a vyrovnání. Zdeněk Kutlák nahodil od mantinelu do brankoviště a Jiří Šimánek dokázal trefit puk ve vzduchu a usměrnit ho do branky. - 1:1 V následujících minutách pak opticky měli více ze hry Jihočeši, ale z několika mráčků před Hniličkou nezapršelo, a protože se neprosadili ani hokejisté v bílomodrém, šlo se do kabin za nerozhodného stavu. Nebyl to však stav 0:0, jak bývalo v posledních utkáních zvykem, nýbrž 1:1.

2. třetina

V závěru první části bylo k vidění ještě několik osobních soubojů a po jednom z nich na ledě zůstal ležet Radek Bělohlav. Ještě na začátku prostřední třetiny zkoušel zraněné koleno rozhýbat, ale to ho limitovalo natolik, že do hry již zasáhnout nemohl. Ztráta klíčového hráče pro oslabení zasáhla Jihočechy natolik, že v jedné z početních výhod dokázali Severočeši strhnout vedení na svou stranu. Hanzlík vypálil od modré a Turkem vyražený puk dokázal uklidit za záda brankáře exjihočeský Petr Šachl, když si udělal úkrok do strany a poté bekhendem zavěsil. - 1:2 I když se tato situace odehrála v čase 37:21, stala se rozhodující pro tento zápas. O druhé dvacetiminutovce se dá říct, že v ní převládala kvantita nad kvalitou. K vidění byly gólové pokusy na obou stranách, ovšem chyběla právě zmíněná kvalita, aby ještě nějaký puk pronikl za brankovou čáru. Stoprocentní šance se sice nerodily, i tak byl k vidění pohledný hokej s nasazením. Hrálo se nahoru dolů a kotuč se pohyboval střídavě u obou branek.

3. třetina

Do závěrečného dějství vstoupili Severočeši s viditelnou snahou ubránit svůj těsný náskok. Zhustili obranu a jejich obranný val se stal pro Jihočechy těžko překonatelným. Hrát zezadu a snažit se skórovat z protiútoku. To byla zřejmě taktika, kterou naordinovali trenéři hostům v kabině. Snažil se o to například Klimenta svým průnikem. V poslední chvíli však byl zastaven, a tak se stav neměnil. Domácí se dokázali prosadit hned po úvodním buly a potom až po 50. minutě zápasu, ale jejich šance opět postrádaly razanci, přesnost nebo potřebné štěstí k tomu, aby byly přetaveny ve vyrovnání. Klíčový moment zápasu se zrodil ve 14. minutě. V čase 53:51 střílel z jízdy Šimánek z levého křídla. Jeho pokus Hnilička vyrazil, a když chtěl Hübl dorážet, byl tvrdě faulován Jirušem. Po zákroku se ale z ledu nezvedal a jak se následně ukázalo, šlo o samotný hráčův život, protože mu zapadl jazyk. Jako první mu na pomoc přispěchal hostující lékař, poněvadž byl nejblíže a po několika minutách ošetřování byl hráč odnesen na nosítkách. Jiruš dostal dvou minutový trest a navíc trest ve hře a domácí měli možnost hrát až do konce v početní výhodě. Ani ta však domácím nepomohla, i když byla ještě zvýrazněna dalším trestem Čermáka. V největší šanci nedokázali Brabenec s Hudecem přehodit ležícího Hniličku, a protože se neujala ani jedna ze střel od modré, hosté rozhodující okamžiky ustáli. V závěru pak rozhodčí rozehrál mariáš s tresty a situace s počtem hráčů na ledě se dokonce obrátila. Poslední minuty dohrávali Jihočeši ve třech, odvolali brankáře, ale Hnilička chytil i poslední vlaštovku z hole Sailera. Na druhé straně Pletka nedokázal poslat kotouč do prázdné klece a utkání tak skončilo těsnou výhrou Severočechů. Každý den není posvícení a hokejisté HC České Budějovice dnes nedokázaly udělat ten poslední krok k postupu do další fáze play-off. Série se tak stěhuje zpět na sever k pátému utkání.