Dva góly za osm vteřin, Liberec srazil Vítkovice a zajistil si předkolo

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c – Bílí Tygři si mohou odškrtnou první položku ze seznamu úkolů v letošní sezoně. Výhrou v 50. kole nad Vítkovicemi si zajistili pátý tříbodový zisk v řadě a také místo v předkole play-off. Zásadní vliv na průběh nedělního zápasu měly dvě branky za pouhých osm vteřin, které Severočeši vstřelili ve třetí třetině.

50. kolo, neděle 02. března 2014
3:1
(0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 24. Bartek (Nedvěd, Gřegořek), 42. Výtisk (Filippi, Hunkes), 42. Valský (Urban, Čakajík) – 26. Húževka (Burger, Barinka). Rozhodčí: Turčan, Horák – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:9, navíc Jass (LIB) a Stehlík (VIT) oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 821. Střely na branku: 33:28. Třetiny: 0:0, 1:1, 2:0. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1. Nejlepší hráči: Jan Výtisk – Peter Húževka.

Lašák – Vitásek, Hunkes, Výtisk, Gřegořek, Čakajík, Voráček, Derner – Filippi, Nedvěd, Vampola – Víšek, Bulík, Bartek – Vlach, Urban, Valský – Bulíř, Jass.

HC Vítkovice Ridera

Šindelář – Barinka, Hruška, Kudělka, Sloboda, Pastor, Stehlík, Štencel – Húževka, Burger, Strapáč – Svačina, Roman, Huna – Němec, Kolouch, Kucsera – Szturc, Valčák, Káňa.

Nedělní souboj měl ze začátku hodně daleko k bitvě, kterou by viditelně svázala taktika. Hodně tomu jistě pomohla i vyloučení, oba celky tak měly šanci usadit se na nějaký čas v útočném pásmu.

Zůstalo však jen u šancí, přestože gól visel ve vzduchu při několika situacích. Ze strany domácím můžeme zmínit Urbana, který v přesilovce pálil z mezikruží, ovšem Šindelářovi jen do hrudníku. V další přesilovce domácím musel vítkovický gólman čelit sérii pokusů Vampoly, Nedvěda a Gřegořka, kteří ostřelovali jeho branku. Ani jeden z nich ale neuspěl.

Ohánět se musel i Lašák na straně druhé. Také jemu přinesla horké chvilky hra v oslabení. Nejvíce při přesilovce Vítkovic pět na tři, která trvala minutu a dvaapadesát vteřin. Společně s obětavými spoluhráči ji ale přestáli bez újmy.

První branka zápasu tak přišla až ve třetině druhé a ani tentokrát se nehrálo ve stejném počtu na obou stranách. Liberec svou dvouminutovou výhodu dvou hráčů v poli totiž zužitkoval. Nedvěd nabil na modrou Martinu Bartekovi, jehož střela těsně nad ledem zapadla přesně k tyči.

Odpověď na sebe ale nenechala čekat ani dvě minuty. Burger v klasické přesilovce zatáhl kotouč po levém mantinelu a poslal ho před branku. Tam si nejobratněji počínal najíždějící Peter Húževka a dopravil kotouč za přesunujícího se Lašáka, jenž počítal s tím, že kotouč projde až na druhé křídlo.

V prostředním dějství pak Vítkovičtí mohli jít do vedení. Němcova prudká střela ale zazvonila jen o horní tyč branky. I další třetina tak začala za nerozhodného stavu, tentokrát 1:1.

Brzy se to ale změnilo, a to dost výrazně. Osm vteřin, které definitivně rozhodly nedělní duel, zahájil trochu kuriózní gól obránce Jana Výtiska. Jeho střela sice zamířila jen do koncového hrazení, avšak po sérii odrazů se kotouč vrátil před branku, kde si ho do vlastní klece srazili hosté.

Následovalo vhazování ve středu hřiště, po něm vybojoval kotouč Urban a posunul ho na hůl Jakuba Valského. Ten přejel útočnou modrou, na nic nečekal a z poměrně slušné dálky poslal kotouč pod horní tyč Šindelářovy branky, ten se za střelou jen ohlédl.

Zbytek utkání už moc situací, během kterých by bylo ohroženo domácí vedení, nenabídl. Nejvíce pozornosti tak na sebe strhli domácí Koba Jass a hostující Richard Stehlík, jejichž zpočátku drobná rozmíška přerostla po Stehlíkově sekeře v nefalšovaný rohovnický souboj.

Ten už ale na konečném výsledku nic nezměnil. Liberec tedy porazil Vítkovice 3:1, připsal si páté tříbodové vítězství v řadě a co víc, zajistil si místenku v bojích předkola play-off.