Bílí Tygři na Spartě dotáhli dvoubrankové manko, ale nakonec zápas ve třetím dějství ztratili

Date of publication Author Radoslav Vavřina, Tereza Velikovská

Praha/Liberec – K utkání 9. kola letošního ročníku extraligy ledního hokeje vyjeli Bílí Tygři na led pražské Tipsport areny, kde je přivítala domácí Sparta. Tým z hlavního města nejprve odskočil na rozdíl dvou gólů, který ale Severočeši zásluhou tref Martina Škouly a Petra Vampoly vymazali. Na vyrovnávací branku však soupeř Liberce našel rychlou odpověď a nakonec bral tři body.

9. kolo, neděle 05. října 2014
4:2
(2:0, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 8. Klimek (Réway, Polášek), 20. Kumstát (Rolinek, Barinka), 54. Ďaloga (Mikuš, Přibyl), 60. Barinka – 39. Škoula (Bulík, Bartek), 54. Vampola (Šimek, Valský). Rozhodčí: Lacina, Pešina – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 6:9. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 353. Třetiny: 2:0, 0:1, 2:1. Střely na branku: 40:29. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.

HC Sparta Praha

Novotný – Pilař, Barinka,Polášek, Piskáček, Ďaloga, Mikuš, Hrbas – Kumstát, Pech, Rolinek – Réway, Hlinka, Klimek – Forman, Přibyl, Buchtele – Sabolič, Volek, Cingel.

Lašák – Škoula, Kajínek, Gřegořek, Šimek, Vitásek, Voráček, Plutnar – Bartek, Vampola, Valský – Bulíř, Filippi, Jelínek – Bakoš, Urban, Bulík – Vlach, Kica.

Začátek duelu vyšel lépe Liberci. Urban trefil břevno Novotného branky a Kica zahrozil v rychlém protiútoku, ale sparťanský gólman jeho pokus vyrazil. Poté už úřadovali sparťané. Po faulu Vampoly na Ďalogu hráli první přesilovou hru a povedlo se jim jít do vedení. Lukáš Klimek dostal kotouč před branku od Réwaye a zkoušel Lašáka překonat z první backhandem. Slovenský gólman kotouč vyrazil, ten se mezi bruslemi obránce dostal opět ke Klimkovi a tentokrát už se nejlepší střelec Sparty forhandem nemýlil.

Krátce nato sparťané opět hráli v početní výhodě, ale zahrozili až po jejím skončení díky tlaku třetí útočné formace. V závěru první dvacetiminutovky následovala další dvě slepená liberecká vyloučení. To druhé sparťané přetavili ve druhý gól, který padl po krásné akci celé pětice na jeden dotek. Pech nahrával od mantinelu Barinkovi na modrou čáru, sparťanský bek předal na kapitána Rolinka. Ten situaci vyšperkoval nabídkou na teč a Petru Kumstátovi před brankou stačilo nastavit čepel a nasměrovat puk do odkryté části branky.

V úvodu prostředního dějství se zase dvakrát za sebou museli bránit pouze ve čtyřech mužích Holešovičtí. Obě oslabení zvládli a v tom prvním dokonce dokázali dvakrát zahrozit u brankáře soupeře. Ďaloga, který si najel před brankou, ale Buchteleho střílenou nahrávku netrefil. Ani Novotný se nenudil a ve druhém oslavení musel zasahovat proti nebezpečné Bulíkově teči. Ve 29. minutě si málem zopakovali gólovou akci nahrávající Rolinek a tečující Kumstát, tentokrát se ale nejvyšší muž v kádru Sparty neprosadil.

Stejně si vedli i hostující Filippi a domácí Hrbas. Zatímco v první třetině vysedávali na trestné lavici hostující hráči, v té druhé na ní pobývali hlavně sparťané. A minutu a půl před přestávkou nakonec v oslabení inkasovali. Nechytatelnou tečí Bulíkova nahození od mantinelu překonal brankáře Sparty obránce Martin Škoula. V posledních vteřinách se po sekání Bulíře do Novotného strhla mela za domácí brankou a na trestnou putovali další tři hráči.

Do třetí třetiny tak sparťané vstupovali v přesilové hře čtyř na tři, ale nic kloudného nevymysleli. Už v pěti na obou stranách se dostal ke střele z dobré pozice Přibyl, ale jeho backhandový pokus Lašák vyrazil. Na druhé straně se zaskvěl Novotný, na kterého se řítil dvoumetrový Urban. Ostrá střela z jeho dlouhé hole ale skončila v lapačce sparťanského gólmana. Liberec držel jednobrankové manko i po přečíslení Přibyla s Formanem, které první jmenovaný zakončil střelou do Lašákovy masky.

Sedm minut před koncem třetí části se Liberci podařilo vyrovnat dokonce ve vlastním oslabení. Nedůraz v obraně potrestal Petr Vampola, jehož trefu musel ale kvůli tomu, že měl liberecký útočník hokejku při dorážce hodně vysoko, ještě potvrdit videorozhodčí. Radost tygrů ale netrvala dlouho, přesněji řečeno jen 38 sekund. Po nich dokázali sparťané využít pokračující přesilovou hru díky střele Marka Ďalogy z horní hranice kruhu. Na konečných 4:2 nakonec upravil do prázdné branky v signalizované výhodě Michal Barinka. Hosté ještě 18 vteřin před sirénou jeli trestné střílení po Mikušově podražení, ale Jelínek proti Novotnému neuspěl.