Liberec opanoval severočeské derby a letos jako první porazil Litvínov

Date of publication Author Jan Kousal

Litvínov/Liberec - Bílí Tygři slaví pod trenérem Čadou první cenný skalp. V 11. kole Tipsport extraligy zavítali na led rivala z Litvínova a výlet to byl povedený. Liberečtí hlavně po skvělé práci v prvních dvou třetinách dokázali zvítězit 4:1. Parádním výkonem se navíc blýskl brankář Ján Lašák, který byl spolu s dvougólovým střelcem Martinem Bakošem základním stavebním kamenem v cestě za vítězstvím.

11. kolo, neděle 12. října 2014
(0:2, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky

Branky a nahrávky: 45. Martynek (Pavlík) – 2. Víšek, 20. Bakoš (Bartek), 24. Bakoš (Vitásek), 35. Urban (Dlouhý) Rozhodčí: Fraňo, Souček – Barvíř, Blümel Vyloučení: 4:7 Využití: 1:0 V oslabení: 0:0 Diváci: 6011 Střely na branku: 39:27 Průběh utkání: 0:4, 1:4

HC VERVA Litvínov

Francouz (41. Horák) – Kubát, Chaloupka, Sklenička, Pavlík, Zeman, Pavelka, Baránek – Lukeš, Hübl, Majdan, Ručinský, Hanzl, Martynek, Jurčík, Piroš, Šrámek, Gerhát, Smolka, Písařík

Lašák – Kajínek, Vitásek, Výtisk, Šimek, Voráček, Kolmann – Jelínek, Vampola, Bakoš, Valský, Bulík, Bartek, Víšek, Filippi, Bulíř, Kica, Urban, Dlouhý

Liberečtí měli opravdu bleskový start do utkání. Ve druhé minutě se hned při svém prvním letošním střídání prosadil navrátilec do sestavy Jan Víšek, který s velkým přičiněním litvínovské obrany dotlačil puk za Francouzova záda a otevřel tak skóre zápasu.

Chemici předvedenou hrou v první části rozhodně neoslnili. Do jediné gólové možnosti domácích se dostal Majdan, Lašák si však s jeho dorážkou poradil. Liberec se v závěru prvního dějství musel obejít bez Petra Vampoly, nejproduktivnější hráč hostí zamířil po tvrdém zákroku litvínovského Hanzla přímo do kabin.

Bílí Tygři se však i bez svého elitního forvarda dokázali dostat do dvoubrankového vedení, když po kontroverzním zákroku Vitásek obral domácího beka, čímž založil liberecké přečíslení. Bartek sice ještě Francouze nepřekonal, Martin Bakoš už ale dorážkou o tyč, po které puk nakonec doklouzal za brankovou čáru, zvýšil na 2:0. Celou situaci pak ještě sudímu potvrdil kolega u videa.

Začátek druhé periody znovu přinesl libereckou branku. Vitásek nejprve vyhodil kotouč do středního pásma, tam se k němu po zaváhání litvínovského zadáka Kubáta dostal Martin Bakoš a v souboji tváří v tvář s domácím gólmanem uspěl. Verva se nedokázala prosazovat ani v přesilových hrách, které před utkáním patřily k jejím největším zbraním.

Domácí naráželi na skvělého Jána Lašáka v tygří brance, ten zlikvidoval i asi největší příležitost Chemiků v prostředním dějství, když Jurčík svojí střelou pouze vyprášil lapačku slovenského gólmana. Na druhé straně už se však síť zavlnila. Dlouhého nahozený puk z rohu hřiště vyrazil Francouz pouze do míst, kde hlídkoval Tomáš Urban a vytáhlý liberecký útočník bez problému zavěsil pod horní tyč litvínovské klece.

Litvínov přišel do závěrečných dvaceti minut základní hrací doby s novým mužem v brance, Pavel Francouz po čtyřech inkasovaných gólech přepustil své místo Lukáši Horákovi, pro kterého to byl teprve druhý extraligový start.

Verva se na začátku třetí části prezentovala zlepšeným herním výkonem a snaha se vyplatila, když domácí dokázali využít svoji obávanou přesilovku. Lašák sice ještě zasáhl proti střele Pavlíka, na následnou dorážku Rostislava Martynka už ale zkušený matador v liberecké brance nedosáhl.

Litvínov už se však na víc nezmohl a jeho letošní neporazitelnost je tedy u konce. Liberečtí si naopak připsali první vítězství pod vedením nového kouče Rostislava Čady. Skvělý výkon zaznamenal také Ján Lašák, který zejména v závěrečném dějství pomohl Tygrům uhájit náskok a i díky němu si Liberec odváží domů tři body.

Radim Rulík
„Nezachytili jsme od začátku tempo zápasu, nešly nám nohy. Zlepšení přišlo až ve třetí třetině, ale to už bylo na zvrat pozdě, soupeř měl už čtyřbrankový náskok. Liberci musím pogratulovat k vítězství, podal velmi dobrý výkon, hlavně v obraně, kterou podpořil nebezpečnými brejky. My se na další zápasy musíme připravit lépe.“

Milan Černý
„Na mužstvu byla vidět touha po úspěchu. Vsadili jsme na jednoduchost, obětavost a poctivou defenzívu, což nám nakonec přineslo cenné vítězství.“

11. kolo, neděle 12. října 2014
(0:2, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky

HC VERVA Litvínov