Přetahovanou v Mladé Boleslavi zvládli Liberečtí. V samostatných nájezdech rozhodl Vampola

Date of publication Author Jitka Čechová, Martin Zíta

Mladá Boleslav/Liberec - Třinácté kolo Tipsport extraligy přineslo do Mladé Boleslavi duel mezi domácími a libereckými Bílými Tygry. Severočeši šli v zápase do dvoubrankového vedení, to ale ztratili a situaci zachraňoval pět minut před koncem třetího dějství Bakoš. Díky Vampolově přesné trefě v samostatných nájezdech si Liberec nakonec připsal dva body.

13. kolo, pátek 17. října 2014
3:4sn
(0:1, 2:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 36. Broš (Výborný, Stříteský), 38. Látal (Lenc, Robar), 51. Mikulík (Vidmar) – 14. Vitásek (Bakoš), 32. Bartek, 55. Bakoš (Vampola, Jelínek), rozh. náj. Vampola. Rozhodčí: Homola, Hejduk – Komárek, Ondr. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3 960. Střely na branku: 35:18. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:3.

BK Mladá Boleslav

Rittich – Stříteský, Vidmar, Hruška, Kučný, Robar, Trška, Čermák – Mikulík, Broš, Klimenta – Jarůšek, Výborný, Pabiška – Pacovský, Vrbata, Rys – Látal, Musil, Lenc.

Lašák – Kajínek, Vitásek, Výtisk, Šimek, Voráček, Kolmann – Jelínek, Vampola, Bakoš – Radivojevič, Bulík, Bartek – Víšek, Filippi, Valský – Kica, Urban, Dlouhý.

Mladá Boleslav do zápasu s Libercem vlétla ve svižném duchu a zvlášť několik prvních minut na Lašáka doslova pršely puky. Střídající druhá formace v čele s Výborným ještě stačila připravit dobrou pozici pro Ryse, proti němu se ale brankář Severočechů stačil přemístit. Podobně dobře odhadl situaci i po otočce Vrbaty nebo střele obránce Vidmara od modré. Hosté si první větší šanci vypracovali až ve čtvrté minutě, kdy si puk šikovně podržel Bakoš a řádně Rittichovi zatopil. Aktivnější Boleslavi nahrálo do karet i vyloučení Kicy, i v tomto případě ale Středočeši potvrdili, že z počátečního domácího tlaku dokážou jen málokdy něco vykřesat.

Diváky nazdvihlo ze sedadel i Mikulíkovo uniknutí ve vlastním oslabení, puk ale prošel po střele boleslavského útočníka jen brankovištěm. Útočné choutky prokazoval velkou měrou také obránce Trška, i on si ale vylámal zuby na perfektních zákrocích Lašáka. Na druhé straně vytěsnil ojedinělou střelu Libereckých v podání Víška Rittich a už se hra zase otáčela opačným směrem. Bruslařům hrálo do karet i dál, přestáli oslabení a přišla jejich další přesilovka. Jenže Jarůšek nedokázal ve stoprocentní šanci puk zasunout a na druhou stranu vyrazil Ondřej Vitásek, který zamířil přes nad lapačku domácího gólmana. Tygrům postupně narůstala křídla a ke konci třetiny si už podstatně více věřili.

Na začátku druhé třetiny odešel na trestnou lavici Čermák a Libereckým se podařilo vsítit druhou branku – ovšem až po zaznění píšťalky, a tak se museli – byť hodně neradi – smířit s tím, že tahle dorážka platit nebude. Následoval ještě pokus Dlouhého a i tentokrát Rittich jen tak tak sklapl betony. Zkrátka a dobře byl k vidění scénář, jakému byli fanoušci letos svědky už několikrát – Bruslaři sice měli jednoznačně lepší vstup do utkání, nedokázali z toho ale nic získat a inkasovanou brankou naopak dali výrazně „čuchnout“ soupeři.

Tato skutečnost ještě narostla, jen krátce po polovině zápasu se totiž s kotoučem na obranné modré zamotal Stříteský a velmi lacino tak přenechal puk soupeři. Martin Bartek se střelou podél Rittichova betonu nemýlil. Boleslav tlačila, ale nepřestávala v tom tahat za kratší konec provazu, Mikulík při nájezdu prakticky tří proti jednomu ani netrefil branku a suverénní Lašák o něco později dokonce drze vyšťouchl puk Pacovskému přímo z hokejky. Bruslaře a doslova a do písmene zachránila až dvojnásobná přesilovka, při které předložil Výborný puk nehlídanému Michalu Brošovi a ten jej zvedl do horní části branky. V té době už také na ledě čile probíhaly potyčky připomínající, že tyhle dva celky se v poslední době právě nemusí. Při hře čtyř proti čtyřem proto přišlo vyrovnání tak trochu jako blesk z čistého nebe. Martin Látal totiž vyjel s pukem zpoza branky, jenže Lašák, pravděpodobně zaměstnaný probíhajícím soubojem před svým brankovištěm, mu nevěnoval příliš pozornosti. Kotouč mu následně proklouzl mezi betony.

Začátek třetího dějství začali Boleslavští stejně jako to druhé – vyloučením. Liberečtí ale nepřestávali narážet na obranu domácího celku, a tak toho mnoho nevymysleli. Mnohem větší šanci si vypracoval Filippi, který proklouzl boleslavským bekům a mezi kruhy vypálil – ovšem rovnou do středu branky a tudíž do Ritticha. Na druhé straně měl už zase za plného počtu hráčů na ledě šanci Pabiška, který zaskočil Lašáka střelou z dálky a zpoza hráče. Valský zase znervózněl Ritticha výletem podél brankoviště. Skutečnou parádičku – zásah lapačkou – pak boleslavský brankář vytáhl proti nájezdu Barteka.

Jenže pak přišla 52. minuta a s ní střela Milana Mikulíka, který se trefil k vzdálenější tyči a poprvé v utkání tak poslal Mladoboleslavské do vedení. V šanci se následně objevil ještě Rys, jenže byl faulován. V přesilovce zůstal na Lašákově levé tyči nehlídaný Klimenta, z bezprostřední blízkosti ale nezamířil přesně. Jenže jakýmkoliv tříbodovým kalkulacím učinili Tygři o tři minuty později přítrž, když na 3:3 vyrovnal Martin Bakoš. V posledních minutách hry měli více šancí domácí, ani obtočení kolem branky v podání Výborného ale v základní hrací době nerozhodlo.

V prodloužení více vyčkávali Liberečtí a výraznějším způsobem se tak soustředili na obranu. Jejich přechody do útoku skončily hned dvakrát ofsajdem. Větší šanci si v nastaveném čase připsali Hruška, jehož střela škrtla Lašákovu lapačku a odplachtila do rohu, a taky rychlé duo Látal – Trška. Nic z toho ale nebylo, a tak musely v Mladé Boleslavi už podruhé za sebou rozhodnout nájezdy.

V samostatných nájezdech rozhodl až v tom úplně posledním Petr Vampola.