Bílí Tygři na silný Hradec nestačili, jedinou branku vstřelil Jelínek

Date of publication Author Radoslav Vavřina, Martin Voltr

Hradec Králové/Liberec – Tipsport extraliga pokračovala v neděli dalším kolem, Bílí Tygři na něj vycestovali na led silného Hradce Králové. Domácí ale Severočechy jasně přehráli, vybudovali si trojbrankové vedení a Liberci povolili jedinou trefu v posledním dějství.

16. kolo, neděle 26. října 2014
3:1
(1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 4. Beránek (Valcourt), 36. Šimánek (Mertl, Jank), 51. Mertl (Kudrna) – 55. Jelínek (Bulíř, Bulík). Rozhodčí: Pešina, Hribik – Kis, Lučan. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 032. Střely na branku: 35:16. Průběh utkání: 3:0, 3:1.

Mountfield HK

Kantor – Slovák, Vydarený, Pláněk, Dietz, Jank, Frühauf – Kudrna, Mertl, Šimánek "C" – Skokan, Kukumberg, Dej – Kopta, Tvrdík, Červený – Beránek, Troliga, Valcourt.

Lašák – Kajínek, Vitásek, Výtisk "C", Šimek, Voráček, Ulrych – Bulík, Vampola, Bakoš – Radivojevič, Urban, Bartek – Kica, Jelínek, Bulíř – Jass, Filippi, Dlouhý.

Jako by domácí hokejisté byli zpočátku utkání trochu nervózní, v zadních řadách jim puky hodně odskakovaly a proti Bulíkovi a Kicovi musel skvěle zasáhnout Kantor. To ale bylo v první třetině ze strany Bílých Tygrů prakticky všechno.

Hned ve čtvrté minutě je zpražila vedoucí branka domácích. Čtvrtá formace vyhrála buly a Valcourt přiťukl Petru Beránkovi, který prudkou ranou propálil nejistého Lašáka – 1:0. Další možnost měl o chvíli později Dávid Skokan, ale libereckou klec minul.

Mountfield od té doby velmi dobře bránil, bez potíží přežil i úvodní oslabení. Když měl zcela výjimečně namále, do přihrávky v přečíslení hostů obětavě lehl Martin Pláněk. Jinak byli domácí aktivnější a primát v tomto ohledu patřil Skokanovi, jenž před odchodem do šaten podklouzl při krásném objezdu Lašákovy brány.

Hra nenabrala žádné strhující tempo ani po přestávce. Tentokrát už si Tygři v přesilovce šanci vytvořili, ovšem Kantor Bakoše perfektně vyslajdoval. Také druhý maskovaný muž si zatím věděl se střelami domácích rady, především na Kukumberga si velmi dobře počíhal svou lapačkou.

Do myslí všech příznivců na hradeckém zimáku se vkradla nuda, ale ve 36. minutě ji prolomil ten nejpovolanější. Jiří Šimánek krásně uvolnil Bohumila Janka, jehož střela Lašákovi vypadla a kapitán se prosadil šťastnou dorážkou. Východočeši vedli 2:0 a najednou cítili, že slovenský gólman ve službách soupeře puky vyráží. Snažili se pálit ze všech pozic.

Start třetí části se nesl v trochu nervózním duchu, ale Lvi měli pořád navrch. Povedenou kombinací se blýskl druhý přesilovkový útok a na jejím konci stál Rastislav Dej, proti němuž se tentokrát blýskl Lašák skvělým přesunem.

Klíčový brankářský zásah ale přišel o několik minut později a hlavně v hradeckém pásmu. Naprosto ojedinělou – ale zato tutovou – šanci vychytal Kantor Tomáši Voráčkovi. A když pak z početní výhody podruhé udeřil elitní útok, jmenovitě Tomáš Mertl nádhernou švihovkou, zdálo se být hotovo – 3:0.

Hradečtí se ale ještě museli vrátit do pozoru. Pět minut před sirénou totiž v přesilovce poslal odražený puk do brány Petr Jelínek, který tak překazil Pavlu Kantorovi čisté konto. Jenže bílé šelmy se o další nápor okradly dvojicí vlastních faulů a nepříznivý osud nemohly zvrátit, naopak byly šťastné, že neinkasovaly počtvrté. V závěru si pět tisícovek fanoušků užilo mexické vlny a drtivá většina z nich také vítězství 3:1.