Sedmá výhra v řadě! Tygři obrali houževnaté Indiány

Date of publication Author Martina Válková

Liberec/Plzeň – Liberecká krasojízda pokračuje i po skončení reprezentační pauzy. Tygry přitom v utkání 22. kola nečekal vůbec jednoduchý soupeř - ambiciózní a v tabulce třetí Plzeň. Velmi zajímavou a atraktivní bitvu nakonec ovládli Liberečtí, za které v 49. minutě svou trefou rozhodl Petr Vampola. Pešánovi svěřenci si tak ze západu Čech odvážejí předčasnou vánoční nadílku v podobě tří bodů a již sedmého vítězství v řadě.

29. kolo, úterý 22. prosince 2015
1:3
(0:0, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 43. Kubalík (Jeřábek) – 28. Valský (Šimek), 49. Vampola (Ševc), 59. Bulíř (Ševc, Birner). Rozhodčí: Hodek, Svoboda – Hynek, Belko. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 860. Střely na branku: 20:31. Zblokované střely: 5:11. Hity: 16:13. Vhazování: 35:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.

HC Škoda Plzeň

Machovský (Polívka) – Jeřábek "A", Holý, Pulpán "A", Kudroč, Moravčík, Kubka – Kubalík, Kracík, Indrák – Lev, Bližňák, Kratěna "C" – Schleiss, Preisinger, Hrňa – Poletín, Přikryl, Beran.

Lašák (Novotný) – Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Plutnar, Výtisk "C", Vitásek – Birner, Vampola "A", Řepík – Radivojevič "A", Bulíř, Bakoš – Krenželok, Jelínek, Valský – Špaček, Jonák, Stránský.

Do velmi zajímavého duelu prvního se třetím vstoupila lépe Plzeň, v jejíž sestavě se objevili i nováčci - Kristián Kudroč a Erik Hrňa. A i první velikou příležitost si připravili domácí indiáni, konkrétně Jaroslav Kracík, který výjimečně nepřihrával, ale střílel. Lašák měl s jeho pokusem plné ruce práce. Záhy pálil velmi nepříjemně Bližňák, ale ani on skóre utkání neotevřel. V následujících minutách se oba celky prezentovaly několika zajímavými pokusy, ale ty nebyly tak nebezpečné, aby si s nimi brankáři nedokázali poradit.

První opravdu velkou šanci si hosté vypracovali ve dvanácté minutě. Zakončujícím hráčem byl útočník Lukáš Krenželok, ale puk z jeho hole těsně minul Machovského klec. A plzeňský gólman se musel záhy činit proti ráně Michala Birnera z bezprostřední blízkosti. Strážce domácí svatyně si však betonem v klidu poradil. Matěj Machovský byl i nadále v permanenci a předvedl zákrok z říše snů! Jeho neuvěřitelný rozštěp na brankové čáře zastavil dorážku Martina Bakoše. Do konce první části už se udála pouze jedna věc. Domácí forvard Jan Schleiss byl nepříjemně zasažen Šimkem a nevypadalo to s ním vůbec dobře, do kabiny ho dovedli spoluhráči.

Ve druhé třetině nejdříve dlouho vládli gólmani, poté se dostali do vedení Tygři. Reprezentant Jakub Valský se neohroženě vrhl před domácí klec, ale Machovský ho vychytal. Hostující útočník to však nevzdal a rychle s toušem objel plzeňskou klec, kotouč se od domácí gólmana odrazil za brankovou čáru – 0:1. Obrovskou šanci na vyrovnání měla čerstvá posila domácích Erik Hrňa po kiksu liberecké obrany, ale jeho svižnou ránu pohotově zastavil pohotový Lašák lapačkou. Oba týmy poté měly k dispozici první přesilové hry, ty však zůstaly nevyužity.

Největší příležitosti si hokejisté schovali do poslední minuty prostřední periody. Nejprve mohl zvýšit liberecké vedení střelec úvodní trefy Jakub Valský, ale toho Machovský vychytal, poradil si i s následnou dorážkou Petra Jelínka. Za indiány si obrovskou šanci připsal slovenský útočník Mário Bližňák, který se dostal do samostatného úniku. Forvard s číslem 55 zkusil rychlou kličkou do bekhendu, tu však jeho krajan Lašák skvěle vystihl. Po prvních čtyřiceti minutách tak mohli být spokojenější hostující Bílí Tygři, kteří šli do kabiny s vedením 1:0.

Vstup do třetí části se povedl lépe domácím borcům, kteří dostali zajímavou výhodu, když hráli bezmála dvě minuty proti třem Libereckým. A Plzeňští přesilovou hru po dlouhém dobývání dokázali využít a srovnat stav zápasu. Jeřábek přihrál na pravý kruh, kde byl už napřažený kanonýr Dominik Kubalík a jeho bomba skončila za Lašákovými zády. Avšak i hostující hráči si připsali přesilovkový gól. Petr Vampola si od mantinelu vyjel až do prostoru mezi kruhy a přesně umístěnou ranou nedal Machovskému šanci zasáhnout – 1:2.

I nadále sledovalo 5 860 diváků v Home Monitoring Aréně vyrovnanou řež. Šanci na vyrovnání měl po krásné kombinaci s Kubalíkem Jaroslav Kracík, ale Lašák udržel beton na ledě a puk odrazil do bezpečí. Tři minuty před koncem znovu přihrával Kubalík, nyní na Indráka, ale jeho spoluhráč z elitní formace rovněž Lašáka nepropálil. Pěknou šanci na zvýšení stavu měl Martin Bakoš, ale přečíslení nedokázal proměnit. Záhy už však Liberečtí udeřili potřetí. Martin Ševc nahodil kotouč od mantinelu, Machovský vůbec nic neviděl a touš dokázal navíc tečovat Michal Bulíř přesně do sítě – 1:3. Utkání bylo rozhodnuté a jen se dohrálo, Liberec si z Plzně nakonec odvezl všechny tři body.

„O začátku utkání budu mluvit za sebe – nebylo to úplně ideální, protože se podepsala dlouhá pauza. Kotouče skákaly, nebyli jsme schopní si přihrát. Hra byla vyrovnaná, domácí velmi hrozili z brejků a z rychlého přechodu do útočného pásma. Díky výbornému Jánkovi Lašákovi jsme to ale vyřešili a v závěru jsme proměnili přesilovku a přidal gól po nahození. O tom jsme se o přestávce bavili, že bychom to chtěli a podařilo se. Chtěl bych ještě poděkovat Ondrovi Kratěnovi za fair-play, kdy uznal, že nebyl faulován. To by mělo rozhodně zaznít.“

Josef Straka
„ Myslím, že jsme nepodali špatný výkon. Měli jsme dobrý vstup do zápasu, do desáté minuty jsme nedali pár velkých šancí. Ve druhé třetině byl soupeř podle mě lepší, hlavně ze začátku. Bylo to i tím, že jsme ztratili Honzu Schleisse a improvizovali sestavou. Dostali jsme gól po propadnutí ve středním pásmu, kde jsme to pak špatně rozebrali okolo brány a Machy si to tam smolně srazil. Do třetí třetiny jsme stáhli hru na tři lajny a chtěli to otočit, měli jsme přesilovku pět na tři a gól jsme dali a srovnali. Věřili jsme v remízu, ale pak jsme udělali zbytečný faul ve středním pásmu a soupeř to potrestal. Mrzí mě, že jsme v závěru dostali laciný gól na 1:3 a nemohli se porvat v powerplay ani o ten bod.“