A je konec. Marný boj vzdali Tygři už po třech duelech

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - Liberečtí hokejisté si se soupeřem neporadili ani ve třetím utkání série, a se sezonou se tak loučí jako první celek soutěže. Závěrečný duel se totiž nesl ve stejném duchu jako ty dva předchozí ve Vítkovicích, a zřejmě nejlepší liberecký muž předkola <b>Tero Leinonen</b> tak opět nemohl zabránit třem brankám ve své síti, jež padly vždy z dorážky do poloprázdné klece.

PD, středa 25. února 2009
1:3
(0:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 33. Kašpařík (Vrbata) - 8. Burger (Kuboš), 29. Burger (Hubáček, Stehlík), 46. Kvapil (Šimíček, Burger). Rozhodčí: Hodek, Turčan - Pavlovič, Pouzar. Vyloučení: 13:11. Využití: 0:2. Diváci: 4578. Střely na branku: 43:27. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.

Leinonen - Jiruš, Hunkes, Harant, Žabka, Modrý, Jareš, Kolmann - Vantuch, Kašpařík, Pletka - Vrbata, Nedvěd, Nedorost - Bartovič, Blatný, Šachl - Podkonický, Pabiška, Víšek.

HC Vítkovice Ridera

Štěpánek - Trnka, Jurečka, Kuboš, Ovčačík, Barinka, Krstev, Stehlík - Hubáček, Ujčík, Svačina - Klimek, Štefanka, Krenželok - Ondřej, Burger, Hubáček - Strapáč, Šimíček, Kvapil - Ujčík, R. Hruška, Svačina.

Kdo od Libereckých čekal po dvou úvodních prohraných zápasech drtivý nástup od prvního dotyku kotouče s ledem, musel být poměrně rozčarován. Bílí Tygři totiž hned nechali mezeru v obraně pro Krenželoka, a i když ho Leinonen svými žlutými betony zastavil, Moravané zavařili domácím na dlouhé minuty. Během sedmi minut si vynutili tři soupeřova vyloučení a toho dokázali podobně jako v předešlých duelech využít.

Po Pletkově baseballovém nadhozu do středního pásma šel Liberec do tří a po zhruba půl minutě hry trefil Jiří Burger puk odražený od zadního mantinelu do liberecké sítě, Leinonen se u své pravé tyče zjevil příliš pozdě – 0:1. Severočeši se sice po zbytek třetiny snažili o jakousi napodobeninu náporu, ovšem jejich nesmělá nahození do brankoviště vyděsila jistého Štěpánka jen jednou, to když své štěstí v loterii zkoušel Jiruš. Upracované ataky končily většinou na ošlehanými borci vyztužené obraně Vítkovic a završením umučeníhodného libereckého hokeje byla zkažená dvojnásobná početní výhoda . Stav z první části tak mohl přesně korespondovat s tichými návštěvníky Tipsport areny.

Bílí Tygři se do prostředního dějství vrhli s poměrně velkou chutí k vyrovnání, recept na Severomoravany našla hlavně formace s několikrát nebezpečně pálícím Bartovičem. Nelítostní sudí však dnes trestali všechny zákroky viděné i ty, které zůstaly skryty zraku většině účastníků dnešního souboje. Stalo se tak, že se opět na trestné lavici sešli dva hráči v modrém svršku. Oslabení sice liberečtí přestáli bez úhony, ovšem jejich nápor se utlumil a hosté se ihned přiřítili s druhou trefou.

Postaral se o ni opět kapitán Jiří Burger, jenž si vyhlédl jednu brankovou fintu a tu použil už podruhé. Počkal si na odraz od mantinelu střely Hubáčka a poslal kotouč před padajícím bekem do brány – 0:2. Liberec se ale nevzdal a po rošádách trenéra Pešána v sestavě se dostával do dalších příležitostí. K neudržení byla především dvojka Kašpařík – Vrbata, která si postarala i o první domácí gól. Vrbata prostrčil puk mezi obránci k nehlídanému Pavlu Kašpaříkovi a ten teprve podruhé v celé sérii překonal vítkovického fantoma – 1:2.

Za dalších pár minut si kombinaci vyzkoušel i další člen útoku Nedorost, ovšem jeho letící souhru s Vrbatou tentokrát Štěpánek vychytal a před třetí třetinou tak byl rozdíl ve skóre stejný jako v přestávce předchozí.

Do poslední periody sezony vstoupili domácí natrefenou tyčí vítkovické brány, zařídil ji bleskovou střelou Bartovič. Ovšem jak už platilo pro poslední dva odehrané zápasy, nedisciplinovanost připravila Tygry o všechny naděje. Kolmanna doplnil na lavici trestů zkušený Modrý a Vítkovice neváhaly vylepšenou přesilovku využít k rozhodujícímu úderu. Už potřetí neměl možnost výborný Leinonen zasáhnout, Marek Kvapil totiž dostal zpoza klece příhru přímo na brankoviště a zvýšil tak na 1:3.

Na odpověď se Tygři nezmohli ani po pokusu o závěrečný nápor, a stali se tak vůbec prvním celkem extraligy, který si může užívat dovolené. Po úspěšných letech letos skončí tým z Podještědí na devátém, či desátém místě.