Bílí Tygři Slavii ani napotřetí neporazili

Date of publication Author Lukáš Hykš, Lukáš Rejmon

V utkání 35. kola ELH prohráli Bílí Tygři na ledě pražské Slavie nešťastně 2:3. V nadprůměrném utkání Bílí Tygři dlouho nad domácí Slavií vedli, když se nejprve prosadil Jiří Fischer a po něm Lubomír Vaic. Na konci třetiny však v přesilovce snížil Hruška. Od druhé dvacetiminutovky domácí pomalu přebrali iniciativu, jejímž výsledkem byla vyrovnávací branka z hole Pálffyho. Utkání rozhodla jediná chyba Bílých Tygrů v obraně, po níž překonal výtečného <b>Milana Hniličku</b> Tomica. Bílí Tygři tak opět na Slavii nevyzráli a ze tří vzájemných utkání získali pouhý jeden bod.

35. kolo, čtvrtek 30. prosince 2004
3:2
(1:2, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 19. D. Hruška (J. Novák), 35. Pálffy (Stümpel, Vlasák), 56. Tomica (Graňák) - 2. Fischer (S. Procházka), 8. Vaic (Vampola, Víšek).
Rozhodčí: Husička - Barvíř, Blümmel. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Diváci: 6824

HC Slavia Praha

Franěk - P. Kadlec, Žabka, J. Novák, Graňák, Žižka, Kolařík, D. Pojkar - D. Hruška, Beránek, Sup - Pálffy, Stümpel, Vlasák - Duda, P. Martinec, M. Kopecký - Tomica, Vašíček, Antoš - R. Dlouhý. <b>Trenéři:</b> Růžička, Weissmann a Kalous

Hnilička - Holub, Jiruš, Jiří Hanzlík, Modrý, Fischer, M. Duben, J. Moravec - Čermák, Rataj, Štrba - R. Vrbata, V. Nedorost, Sailer - V. Novák, Vaic, S. Procházka - Vampola, Plodek, Víšek. <b>Trenéři:</b> Paleček, Dvořák a Kapoun

Slavia chtěla proti Liberci odčinit nepovedený závěr utkání se Znojmem, ale úvodní dějství příliš jejímu předsevzetí neodpovídalo. První navštívenku sice vyslal Pálffy Hniličkovi, jenže to bylo ze strany domácích na dlouhou dobu vše. Naopak hned první střela Tygrů skončila gólem. V čase 1:47 Fischer využil toho, že Franěk měl zakrytý výhled, a od modré prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Navíc v 6. minutě uviděl hlavní rozhodčí faul Tomicy a Pražané se museli bránit ve čtyřech. Oslabení sice přestáli bez úhony, jenže šestnáct sekund po vypršení Tomicova trestu našel Vampola Ľubomíra Vaice a slovenský útočník bekhendovou střelou prostřelil Fraňka mezi betonama. Horké chvilky před slávistickým brankářem tím nekončily. V 10. minutě musel na trestnou lavici pro změnu Kadlec a Slavia musela čelit další přesilové hře soupeře. V ní nejvíce vystrašil domácí hráče Duben, jenž donutil Fraňka ke gymnastickému zákroku. První vlaštovka signalizující zlepšení přišla ve 13. minutě. Vlasák zpoza branky přihrál volnému Stümpelovi, ten ovšem trefil pouze padajícího Hniličku. Slavia poté přestála další oslabení a v 18. minutě se i jí naskytla možnost početní převahy. Na rozdíl od hostů s ní naložila, tak jak se patří. V polovině 19. minuty prudce vystřelil Novák, k odraženému kotouči se dostal Hruška a ležící Hnilička již neměl šanci.

Na začátku druhé části málem slávisté opět prohrávali o dva góly. Domácí obrana dala příliš prostoru Nedorostovi a hasit vzniklý požár musel až Franěk. Pak převzala iniciativu Slavia. Blízko k vyrovnání byla zejména při signalizovaném vyloučení Hanzlíka ve 25. minutě. Následná přesilovka však již svěřencům Vladimíra Růžičky příliš nevyšla. Naopak zahrozili hosté, jmenovitě Štrba. Ve 28. minutě došlo k ruční výměně názorů mezi Dudou a Dubnem, což rozhodčí ocenil na obou stranách dvouminutovým trestem. Půl minuty před návratem obou hříšníků na led přisedl na slávistickou stranu trestné lavice Beránek a hosté tak měli jedinečnou příležitost odskočit na dvoubrankový rozdíl v podobě přesilovky 4 na 3. Gól měl na holi zejména Hanzlík, naštěstí pro domácí ve vyložené pozici přestřelil. Ve 32. minutě mohlo být vyrovnáno. Vlasák si počkal na modré na skvěle načasovanou přihrávku, dostal se sám před Hniličku, ale v rozhodující chvíli netrefil branku. Kýženého vyrovnání se dočkali domácí až v čase 35:00. V době, kdy na trestné lavici seděl liberecký Václav Novák a z jeho trestu zbývaly pouhé čtyři sekundy, zafungovala slovenská spolupráce Stümpel - Pálffy a druhý jmenovaný si efektní stahovačkou Hniličku doslova vychutnal.

Po čtyřiceti minutách byl tedy stav nerozhodný a bylo zřejmé, že kdo dá gól, bude blízko k vítězství. Z toho plynula oboustranně opatrná hra. Větší chuť po třech bodech měli ale přece jen domácí. Naznačil to mimo jiné Radek Dlouhý, který ve 43. minutě ujel po levém křídle a donutil Hniličku zasahovat. O pět minut později zatopili gólmanovi hostí pro změnu Vlasák a Pálffy. Liberec dostal prostor v 51. minutě, kdy byl vyloučen Graňák, jenže ani tentokrát se v přesilovce Tygři gólově neprosadili. Rozhodnutí přinesla nakonec 56. minuta. Graňák učebnicovou přihrávkou vysunul do sóla Tomicu, který tváří v tvář Hniličkovi nezaváhal a zamířil přesně do rohu branky. Naděje na vyrovnání snížil na minimum v 58. minutě faulem Hanzlík. I tak hosté stihli hru bez brankáře, ovšem Slavia si na rozdíl od předchozího zápasu již plný bodový zisk vzít nenechala.