Bílí Tygři jako první dobyli plzeňskou pevnost

Date of publication Author David Schlegel, David Tauš

Plzeňská domácí neporazitelnost skončila. Prvních pět zápasů na vlastním ledě Keramika vyhrála, v šestém odešla se sklopenými hlavami, naopak Bílí Tygři si vezou domů tři body. První třetina přinesla gólovou přestřelku - Plzeň vedla již 3:1, Liberec ale Kropáčem snížil na 3:2. Ve druhé třetině vyrovnal ex-plzeňský Martin Straka a velký obrat dovršili v poslední desetiminutovce Krstev a opět <b>Radoslav Kropáč</b>.

, pátek 18. října 2002
3:5
(3:2, 0:1, 0:2)

Branky a asistence: 4. Duda (Andrašovský), 12. Adamský (Švík), 14. V. Král (Matějovský, I. Vlček) - 11. J. Moravec (Rozsíval), 18. Kropáč (Čakajík), 38. M. Straka, 54. Krstev (Jankových, M. Straka), 56. Kropáč (M. Straka). Rozhodčí: Mikula - Pospíšil, Chytil. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 7451.

HC Škoda Plzeň

Barta - Dobroň, Řezníček, Jiří Hanzlík, I. Vlček, Vobořil, Výborný - Duda, J. Straka, Andrašovský - V. Král, Krátoška, Matějovský - J. Štefanka, Voskár, Volák - Koreis, Švík, Adamský - navíc od 38. Eiselt.

Falta - Čakajík, Maleček (41. Krstev), J. Moravec, Jan Kudrna, Kočí, R. Pospíšil - Kropáč, M. Straka, Rozsíval - V. Novák, Plodek, S. Procházka - Kábrt, M. Hájek, Jiří Kudrna - Jankových, Víšek, Kubinčák.

Jedním slovem paráda. Bílí Tygři dokázali jako první extraligový celek odvézt body z Plzně. Navíc předvedli výkon, který si i u zástupců domácího celku vysloužil slova uznání. Plzeň sice vedla již 3:1, ale zejména ve 2. třetině byl na ledě jasně lapší a nakonec se mu podařilo zápas strhnout na svoji stranu.

Úvod zápasu patřil aktivnějším domácím, a to i přesto, že k prvnímu vážnějšímu ohrožení Faltovi branky se dostali až ve 4. minutě, když z levé strany nebezpečně pálil Duda a dorážel Josef Straka. Ihned z protiútoku na sebe upozornil Michal Straka, ale i Barta byl na místě. Rušnou minutu zakončil v čase 3:59 Radek Duda, kterého v nájezdu dva na jednoho skvěle ke skórování vybídl Josef Straka. V 6. minutě mohl domácí uklidnit po Voskárově přihrávce Štefanka, ale trefil jen Faltu. Na konci 10. minuty byl za hrubost vyloučen Radek Duda a hosté trestali. Liberci stačilo pouze 50 sekund z přesilové hry, aby srovnal skóre, když kolotoč první řady hostů zakončil Rozsíval. Ovšem nerozhodný stav trval pouhých 56 sekund, když vedení na plzeňskou stranu vrátil premiérovou brankou v extralize Martin Adamský. Na tři jedna pro domácí zvýšil ve 14. minutě Král, kterému výborně přihrál Matějovský. Hosté na sebe upozornili opět až na konci první třetiny, když Vobořilovo špatné vyhození zachytil na modré obránce Čakajík, našel Kropáče a ten se štěstím překonal Bartu.

Na začátku druhé třetiny se Keramice naskytla možnost hrát 52 sekund přesilovku pěti proti třem, ale více než sedmi tisícům diváků opět předvedli, že přesilovky jim nejdou. Ve 23. minutě se nádherně individuálně prosazoval v pásmu Keramiky Kropáč, ale jeho sólo Barta zázračně zlikvidoval. V té době začali hosté pomalu přebírat otěže zápasu do svých rukou. Ve 25. minutě se hosté dostali do brejku dva na jednoho, ale Kubinčák trefil jen dobře postaveného Bartu. Svůj tlak hosté korunovali až ve 38. minutě zaslouženým vyrovnáním, když se přesnou střelou z kruhů prosadil Michal Straka.

Třetí třetinu otevřela obrovská šance Václava Krále, který se po přihrávce Švíka ocitl sám před Faltou, ale místo střely z první volil blafák, který neprovedl dobře. Ve 42. minutě od modré pálil Řezníček a jeho rána jen těsně minula cíl. O mnoho lépe si nevedl ani asi nejlepší hráč domácích Martin Adamský ve 44. minutě, když se nádherně natlačil do šance, ale Falta byl na místě. Stejný hráč si vše zopakoval i o minutu později. Ve 48. minutě zahrozili hosté, když Rozsíval po závaru v pásmu Keramiky trefil boční konstrukci. Rozhodující moment zápasu tak přišel až v 54. minutě, když hosté ukázkově při vyloučení Švíka sehráli přesilovou hru a Krstev bombou od modré prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Poslední hřebíček do rakve domácích pak přidal v oslabení výborně hrající Kropáč.