Bílí Tygři na úvod extraligy nestačili na Pardubice

Date of publication Author Jan Hrabal, Petr Schultz

Pardubice/Liberec – Liberecké šelmy nevstoupily do své desáté extraligové sezóny úspěšně, když prohrály svůj úvodní duel v Pardubicích 5:2. Severočeši ztratili utkání už v první třetině, kdy inkasovali dvě branky během šestačtyřiceti vteřin. Prvním střelcem Bílých Tygrů v nové sezóně se stal forvard Michal Bárta.

2. kolo, neděle 18. září 2011
5:2
(2:0, 2:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 17. Nakládal (Koukal, Kolář I), 17. Elkins (Somík), 36. Starý (Kolář I, Koukal), 39. Bartek (Sičák), 44. Sim (Rákos, Zohorna) - 38. Bárta (Dušek), 40. Kudrna (Nedvěd, Čakajík). Rozhodčí: Jeřábek, Polák – Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 640. Střely na branku: 40:23. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 5:2. Hráč utkání: Corey Elkins - Tomáš Vošvrda.

HC Dynamo Pardubice

Růžička – Kolář II, Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Nakládal, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Elkins, Somík – Sim, Zohorna, Rákos – Kousal, Radil, Buchtele.

Vošvrda - Čakajík, Hay, Výtisk, Derner, Pavlů, Holub, Kajínek, - Kudrna, Nedvěd, Klimenta - Bartovič, Bulíř, Špaček - Bárta, T. Urban, Dušek - Bortňák, Vak, Víšek - Vantuch.

Úvodní zápas nové sezony měl pietní předehru. Minutou ticha uctila ČEZ Arena památku zahynulých při nedávné letecké katastrofě v Jaroslavli.

Úvod zápasu orámovaly dvě pardubické početní výhody. V libereckém dresu pykali nejprve Jan Holub za hákování a pak Tomáš Vošvrda za vyhození puku. Obě oslabení ale liberecká obrana zvládla. Ta pardubická se zase musela pořádně činit při minutu a dvě sekundy trvající dvojnásobné liberecké přesilovce. Ale ani ta nepřinesla stoprocentní gólovou příležitost.

Jinak tomu bylo po Vantuchově držení. Pardubice se nastěhovaly do útočného pásma a hned z první šance udeřily. Na konci svižné kombinace bylo najetí Jakuba Nakládala do gólového zakončení, pardubický zadák se nemohl z volného místa u tyčky netrefit – 1:0.

O šestačtyřicet sekund později solidně zaplněná aréna jásala v potemnění znovu. Hned ve svém prvním extraligovém zápase se v novém působišti prosadil Corey Elkins. Ten se dostal k puku ve spletité situaci před libereckou brankou a zasunul jej k pravé tyči – 2:0.

Pardubické hokejisty úvodní dvě branky nakoply, po počátečním oťukávání diktovali tempo závěru úvodní periody. V 19. minutě mohl po pohledné kombinaci na jeden dotyk skórovat Jan Buchtele, ale z voleje trefil pouze boční síť poloodkryté branky.

Podobný začátek jako v první třetině nabídla i druhá část hry, ve které Východočeši přestříleli svého soupeře 15:5. Východočeši měli k dispozici dvě početní výhody, žádnou z nich ale nezužitkovali k navýšení vedení. Liberecká obrana byla sice pod stálým tlakem borců v červených dresech, jejich náporu ale odolala.

Ve 34. minutě nezachytila doslovný úlet Martina Barteka, kterého vyslala do samostatného úniku rychlá příhra po ose z hole Radovana Somíka. Slovenský forvard ale svůj souboj s gólmanem Vošvrdou prohrál. Liberecký brankář chytil střelu forhendem s ledovým klidem.

To Jan Starý o chvilku později byl úspěšnější. Pardubický kanonýr si to zaparkoval do palebné pozice před kasou, dostal rychlý kotouč od útočníka Koláře a poslal jej přímo nad Vošvrdovu lapačku – 3:0.

Tříbrankový rozdíl trval v ČEZ Areně pouze osmdesát sekund. Liberec odpověděl rychlým brejkem, Michal Bárta obkroužil branku i díky nedůrazu domácí obrany vsunul kotouč podél tyčky do branky – 3:1.

To nebylo všechno! O dalších osmdesát sekund později se skóre opět hnulo. Do útočného pásma se vřítil Martin Bartek a ten volil nejjednodušší možné zakončení: ostrá střela zapadla přímo pod Vošvrdovu lapačku do sítě – 4:1.

Útočný mejdan pod Kunětickou horou v závěru druhé části hry ale ne a skončit! O necelou minutu později totiž Martin Růžička neviděl přes změť těl tečovanou střelu a Jaroslav Kudrna snížil na 4:2!

Liberecké plány otočit vývoj zápasu sice přiživila nastřelená tyčka Petrem Nedvědem, ale Pardubice si zaslouženou výhru nenechaly vzít, zvláště když se v rychlém brejku po krásné spolupráci prosadil Jonathan Sim – 5:2.

Poslední šancí pro hosty bylo špatné střídání Východočechů v polovině závěrečného dějství, Bílí Tygři však tento technický přečin nepotrestali, ba se nedostali ani do nebezpečné situace, která by zaváněla brankovou situací.

V 56. minutě mohl vstřelit šestý gól Daniel Rákos, pardubický odchovanec však trefil pouze tyčku. Východočeši po jeho akci promarnili více než minutu a půl trvající přesilovku proti třem. Bílí Tygři tak prohráli na ledě Pardubic v úvodním utkání 5:2.