Bílí Tygři neudrželi nadějně rozjeté utkání

Date of publication Author Radek Šenk

Poslední utkání Tipsport Cupu, ve kterém již Bílým Tygrům šlo jen o uchovaní dobrého jména, sehráli na ledě loňského mistra Slavie Praha. Vstup do utkání měli Tygři přímo raketový, hned ve 2. minutě se prosadil Procházka a po něm ještě <b>Šulc</b> (viz. foto). Po první třetině, bohaté na branky, drželi liberečtí hokejisté jednobrankový náskok. V druhé třetině se však prosadila pouze domácí Slavia a dvěma brankami skóre otočila.

TsC2, čtvrtek 28. srpna 2003
4:3
(2:3, 2:0, 0:0)

Branky: 4. Klepiš (Martinec, J. Novák), 20. Fadrný (Droppa), 26. J. Novák (Martinec, Beránek), 39. Beránek (Martinec, Tomica) - 2. S. Procházka (Plodek), 2. Šulc (J. Moravec, Šmíd), 15. Jiruš (Jareš).
Rozhodčí: Šindler - Pešek, Šátava. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Diváci: 350

HC Slavia Praha

Málek - Staněk, Kučera, J. Novák, Droppa, Kuntoš, Graňák, Pojkar - Beránek, Martinec, Tomica - Hruška, Čermák, Klepiš - Jaroš, Kopecký, Dlouhý - Chrenko, Fadrný, Antoš

O. Svoboda - J. Moravec, Šmíd, Jiruš, Krstev, Jareš, Holub, Čakajík - Hájek, M. Straka, Korhoň - Rozsíval, Plodek, S. Procházka - V. Novák, Kašpařík, Musil - Jech, Šulc, Klimenta - Pabiška

Do posledního utkání Tipsportu Cupu nastoupili Bílí Tygři bez zraněných Nedvěda, Kropáče, Verčíka a Kábrta. Na straně Slavie chyběli Kolařík, Schneider a Michal Sup. Ivan Droppa, poslední posila červenobílých, nastoupila od začátku utkání.

Liberečtí, posíleni domácí výhrou proti Energii Karlovy Vary (4:1), chtěli pokračovat ve vítězném duchu a na vývoji utkání to bylo okamžitě znát. Hned ve druhé minutě podnikli dva útoky do nesoustředěné slávistické obrany a rázem vedli 2:0. První gól dal v čase 1:02 po rychlé kombinaci s Plodkem takřka do prázdné brány Stanislav Procházka - 0:1, o necelou minutu později vyrazil nejistě Málek střelu obránce jen nad sebe a baseballovým úderem poslal kotouč ze vzduchu do branky Šulc - 0:2.
Slávisté se však brzy oklepali, po ostřelování liberecké branky se zmocnil puku Klepiš a překvapil Svobodu rychlým vyjetím zpoza branky - 1:2. V páté minutě dostali Liberečtí možnost přesilové hry, tu ale nedokázali využít. Nebezpečným průnikem na sebe upozornil Čakajík, který si z křídla nabruslil až před Málka, jeho střela skončila kdesi ve výstroji slávistického brankáře. V minutě třinácté, při vyloučení Staňka, nejprve nebezpečně zahrozili ve vlastním oslabení slávisté Tomica, po něm Hruška s Čermákem. Hrozbu však Svoboda odvrátil, proto se k přesilovkovému zámku mohli dostat Bílí Tygři. Ti dokázali svou příležitost dokonale využít, když se ujala lehká střela Jiruše. Ten Málka překvapil od modré, domácí brankář jen bezmocně máchl lapačkou do prázdna - 1:3. Ponurou náladu v Edenu vylepšil závěrečnou minutou Fadrný, který na útočné modré převzal dlouhý pas od Droppy a tvrdou ranou propálil Svobodu - 2:3.

Vzruch na začátku druhého dějství vneslo vyloučení libereckého útočníka Jecha. Zcela osamocen se ocitl před Svobodou kapitán Beránek, který ještě našel Kučeru, jeho střela jen těsně minula libereckou branku. Domácí pokračovali v tlaku a samotný závěr početní výhody jim po střele Nováka, který našel skulinku mezi Svobodovými betony brankáře Bílých Tygrů, přinesl kýžené vyrovnání - 3:3.
Další nebezpečí hrozilo z hole Kopeckého s Dlouhým, střela posledně jmenovaného šla jen těsně nad Svobodovu branku. Liberečtí se připomněli nebezpečným výpadem, který podnikl agilní Šulc. Z ledu se po střetu s protiháčem těžce sbíral obránce Šmíd. V 31. minutě stálo při svěřencích trenéra Jandače štěstí, když z bezprostřední blízkosti střílel bekhendem Tomica těsně vedle Svobodovy levé tyče. Slávisté si ve druhé třetině počínali lépe než Bílí Tygři, kteří podnikali nebezpečné výpady ze zajištěné obrany. Domácí se ale i přes to dokázali prosadit po střele Beránkově, který po závaru před libereckou brankou zavěsil puk pod “víko“ - 4:3. Byla to vůbec jeho první branka v přípravě a jak se nakonec ukázalo, také vítězná.

Třetí třetina už toho mnoho nepřinesla, slávisté se především snažili kontrolovat své vedení. Přesto mohli zvýšit, když ve 46. minutě skončila střela Kopeckého na břevně Svobodovy svatyně. O srovnání se snažil Valdemar Jiruš, jeho střelu vyrazil Málek nad ochrannou síť. Pak zahrozil útok vedený Pavlem Kašpaříkem. Závar, který rozpoutal se svými křídly, vyřešil až Málek. Na opačném konci kluziště přišel Svoboda málem o puk, když se jej snažil rozehrát přes atakujícího Jaroše. Šest minut před koncem byl vyloučen Antoš, kromě jedné nebezpečné střely vyzývající teč se k většímu tlaku Tygři nedostali.
V čase 59:03 si vzali trenéři Liberce oddechový čas, aby naplánovali závěrečný nápor. Vyrovnat se jim i přes dva obrovské závary nakonec nepodařilo a proto odjížději z Edenu s prázdnou. Slavia tak na rozdíl od svého soupeře dokráčela ke svému prvnímu vítězství v letošním ročníku Tipsport Cupu.