Bílí Tygři odrazili atak Mountfieldu a dál zůstávají první

Date of publication Author Pavel Kortus, Petr Schultz

Č. Budějovice/Liberec – Po reprezentační přestávce se Bílí Tygři v rámci 21. kola představili na ledě Českých Budějovic, kde museli obhajovat své první místo. Smečka šelem předvedla skvělý taktický výkon a po výhře 3:2 si připsala další cenné body do tabulky.

21. kolo, středa 16. listopadu 2011
2:3
(0:1, 2:2, 0:0)

Branky a nahrávky:21. Kotalík (Kašpařík, Kolarz), 25. Šimánek (Kašpaík, Kotalík) - 18. Nedvěd (Bartovič, Kudrna), 27. Kudrna (Krejčík), 40. Vantuch (Vak). Rozhodčí: Smitka, Šindler – Jindra, Pouzar. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4226. Střely na branku: 33:34. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3. Hráč utkání: Pavel Kašpařík - Jaroslav Kudrna.

Banes Motor Č. Budějovice

J. Kovář - Ptáček, Kranjc, J. Novák, Vydarený, Vráblík, Mikuš, Kolarz - Kotalík, Kašpařík, Šimánek - Pletka, Langhammer, Podlešák - L. Květoň, Červený, Martynek - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný.

Pinc - Čakajík, Výtisk, Trončinský, Derner, Holub, D. Kajínek, Pavlů, Štich - Kudrna, Nedvěd, Bartovič - Bortňák, Vak, Vantuch - Bárta, Urban, Dušek - L. Krejčík, Bulíř, Kica.

V sestavě domácích chyběl zraněný útočník Gulaš. Hostující kouč Kalous postrádal pro duel s Jihočechy Vošvrdu, Špačka, Víška a Moravce. Po opatrném úvodu se první osmělili domácí. Nápor čtvrté formace zakončil bekhendovou střelou David Kuchejda. Za hosty nejčastěji hrozil neúnavný Petr Nedvěd, jeho tečovaný pokus Kovář s problémy zlikvidoval.

Úvodní desetiminutovka nabídla nezáživný hokej, přeci jen o něco aktivnější byli domácí, ale obrana Tygrů jejich výpady s klidem likvidovala. Fanoušky v Budvar aréně pobavil náhradní brankář Liberce Blažíček, který pohotově zachytil svou lapačkou tečovaný kotouč mířící mimo hřiště. První opravdovou příležitost si vytvořili domácí v úvodní přesilovce. Ptáček vystřelil, Pinc jeho pokus pouze vyrazil k dojíždějícímu Kotalíkovi, který své střele nedal patřičný důraz a hostující brankář ji zpacifikoval.

V 16. minutě ujížděli dva na jednoho domácí Květoň s Červeným, prvně jmenovaný volil střelu, která nezamířila mezi tři tyče. O chvilku později se do zajímavé příležitosti hrnul Krejčík a svou utaženou střelou pořádně protáhl českobudějovického brankáře. Bílí Tygři se dočkali v čase 17:26. Do přečíslení dva na jednoho se dostala nebezpečná dvojice Bartovič – Petr Nedvěd a liberecký kapitán po přesné nahrávce otevřel skóre – 0:1. Tímto výsledkem také skončila úvodní část duelu.

Vstup do druhé periody měli Jihočeši raketový. Již po čtyřiadvaceti vteřinách vyhrál Pavel Kašpařík buly na Kolarze, který nahodil kotouč na Pince a byl to právě budějovický centr, který zametl kotouč za libereckého brankáře a vyrovnal. Neuplynuly ani další čtyři minuty a Mountfield se ujal vedení v utkání. Aktivní Kašpařík posunul puk od levého mantinelu na střed najíždějícímu Jiřímu Šimánkovi, který před Pincem nezaváhal – 2:1.

Jenže vedení nevydrželo domácím dlouho. Při hře čtyři na čtyři opět domácí obrana propadla a hosté se dostali do přečíslení dva na jednoho. To vyřešil Lukáš Krejčík tvrdou střelou, kterou Kovář vyrazil přesně na hůl dojíždějícího Jaroslava Kudrny, jenž neomylně vyrovnal. V polovině druhé třetiny našel Krejčík na útočné modré osamoceného Vantucha, jehož sólo reprezentační gólman v brance Jihočechů zlikvidoval.

Mountfield se mohl dostat do vedení při čtyřminutovém vyloučení Krejčíka za vysokou hůl. Jenže až na střelu Langhammera z mezikruží domácí Pince prakticky neohrozili. Liberecký brankář se záhy stal pouze divákem při povedené střele Rudolfa Červeného, kterou zastavila levá tyč severočeské svatyně. Čtyřicet jednu vteřinu před koncem si notnou dávku smůly vybral domácí brankář Kovář. Střelu Lukáše Vantucha zastavila tyč jeho branky, ale kotouč se došoural od jeho zad těsně za červenou čáru. Po druhé třetině tedy svítilo na kostce nad ledem skóre 2:3.

Na startu třetí části hry kouč domácích Výborný zredukoval sestavu na tři formace. Po několika střídáních se v útočném pásmu krásně uvolnil Šimánek, ale jeho střelu zastavila tyč Pincovy klece. Závěrečná třetina byla hodně nervózní. Průběh hry okořenila důraznější výměna názorů mezi Květoněm a Kajínkem, za což si oba odseděli dvouminutový trest.

Brankář Tygrů Pinc si chvílemi musel připadat jako na střelnici, další tyč za ním zazvonila po střele Kotalíka. Českobudějovický snajpr vyslal na Pince další důrazný pozdrav, který gólman Liberce vyrazil. Domácí se snažili o vyrovnání, ale obrana Tygrů byla pozorná.

Nápor Jihočechů v poslední pětiminutovce byl místy až drtivý, Liberec ale pozorně bránil. Když zbývala do konce minuta a třicet osm vteřin, rozhodli se českobudějovičtí trenéři k powerplay. Přestože měli domácí několik zajímavých šancí včetně nebezpečných nahození od modré, Liberec si konec utkání pohlídal a zvítězil 3:2.