Bílí Tygři podlehli Jihočechům v prodloužení

Date of publication Author Jan Švanda

Ve šlágru 42. kola O2 extraligy podlehli liberečtí hokejisté domácímu týmu HC Mountfield 2:1 po prodloužení. V dramatickém a vyrovnaném utkání hraného s velkým nasazením a bojovností vedli Severočeši rychlou trefou <b>Václava Nováka</b>. Vedení drželi až do 58. minuty, kdy vyrovnal bývalý liberecký forvard a současný kapitán Jihočechů Petr Sailer. Prodloužení trvalo jen minutu a tři vteřiny, když se v přesilové hře při vyloučení Moravce stal hrdinou nervydrásajícího duelu Sailer, který ranou k tyči rozhodl o vítězství domácích.

42. kolo, pátek 19. ledna 2007
2:1p
(0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 58. Sailer (Šimánek), 62. Sailer (Brabenec) - 2. V. Novák (Šachl) Rozhodčí: Jebavý - Kalivoda, Charvát. Vyloučení: 8:8, navíc Zíb (Liberec) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6421 (vyprodáno). Střely na branku: 32:33. Průběh utkání: 0:1, 2:1.

Banes Motor Č. Budějovice

Turek - Toman, Gřegořek, Mucha, Vydarený, Vágner, Kutlák, Bolf - M. Hudec, V. Hübl, Brabenec - Mertl, Vak, Kotrla - Hřebejk, Šimánek, Sailer - L. Květoň, Červený, Gulaš.

Hnilička - Moravec, Jiruš, Zíb, Kočí, Čutta, Krstev, Rýgl - L. Čermák, Podkonický, Pletka - Klimenta, Dušek, Víšek - Vaic, Šachl, V. Novák - S. Procházka, Pabiška, O. Hruška.

Tolik očekávaný šlágr O2 extraligy vypuknul v pátečním podvečeru v jihočeské Budvar Aréně, kam v rámci 42. kola zavítali liberečtí Bílí Tygři. Šelmy sice dokázaly své prvenství v soutěži udržet, ale domácí České Budějovice se jim po strhující bitvě přiblížily na rozdíl jediného bodu.

První třetina

Po úvodním čestném vhazování z ruky Jiřiny Bohdalové však přišla hodně rychlá sprcha pro většinu vyprodané haly. Jen co totiž hostující Šachl zavezl puk do útočného pásma Liberce, tak jej předložil Václavu Novákovi a ten Turka bleskurychlou ranou překonal - 0:1. Nejen v hokeji, ale i jiných kolektivních sportech bývá zvykem, že rychlá branka v úvodu utkání hru rozhýbe a k vidění je pak ofenzivní podívaná. To však tentokrát neplatilo. Oba celky se rozhodně do žádných útočných výpadů nehnaly a soustředily se především na pozornou defenzivu. Plné ruce práce měl domácí brankář Turek v 11. min., kdy na trestné lavici seděl Petr Gřegořek. Liberecký útočník měl k dipozici tři pokusy v rychlém sledu, aby vyzrál na českobudějovického gólmana, který ovšem své mužstvo od druhého inkasování uchránil. Další vzrušení do ochozů Budvar Arény nepřinesly ani následné početní výhody a radostnější tak po první třetině do kabin odcházeli Bílí Tygři.

Druhá třetina

Do druhé třetiny oba trenéři nenaordinovali svým svěřencům v žádném případě ofenzivní manýry a atmosféra v zaplněné Budvar Aréně nebyla rozhodně tak bouřlivá, jak tomu bylo například v jiných předcházejících utkáních MOUNTFIELDU. Jihočeši se hnali za vyrovnáním seč jim síly stačily, ale jejich snaha vyznívala marně. Velkou vinu tomu lze přičíst především velmi pozorné obraně Tygrů v čele s výborným Milanem Hniličkou v brance. Ve velké šanci se těsně před polovinou utkání zjevil liberecký Leoš Čermák, jenž ztroskotal na Romanu Turkovi. Čermák nedokázal puk zvedout nad jeho beton tak, jak by si zřejmě nejen on sám představoval. Vyrovnání měl na holi Tomáš Mertl, když po parádní akci jeho bekhend prosvištěl jen těsně okolo rohu branky Milana Hniličky.

Třetí třetina

Neúprosná bitva pokračovala i v poslední části základní hrací doby. Necelé čtyři minuty po jejím zahájení trefil při vyloučení hostujícího Jiruše dokonce Gřegořek tyč liberecké klece. MOUNTFIELD se dokázal v závěru mohutně vzepnout a přestřelení branky Květoněm v samostatném nájezdu bylo předzvěstí radostných chvil domácích. Necelé tři minuty před koncem třetiny totiž nápor svého mužstva korunoval vyrovnávací trefou Petr Sailer, který před třemi roky vypomáhal právě týmu z pod Ještědu. Domácí kapitán se trefil po vyhraném vhazování Šimánka - 1:1. A jak se později ukázalo, velice důležitým okamžikem pro další vývoj dramatického závěru utkání se stalo vyloučení Moravce devatenáct vteřin před uplynutím základní hrací doby.

Prodloužení

Když totiž šedesát minut hry o vítězi nerozhodlo, přišlo na řadu prodloužení a do něj Jihočeši vstoupili ve velice výhodném složení. Proti třem Bílým Tygrům totiž měli výhodu svých čtyř hráčů na ledě. Tento fakt semkl Liberecké ve své vlastní třetině a Jihočeši bušili na branku Milana Hniličky jak jen mohli. A toto jejich snažení se stalo po jedné minutě úspěšné. O vítěznou trefu se nepostaral nikdo jiný než Petr Sailer, který tvrdou a přesně mířenou střelou k pravé tyči Hniličkovy branky rozhodnul utkání.