Bílí Tygři porazili mistra Švýcarska

Date of publication Author Petr Schultz

B a s i l e j - Včerejší prohra je již zapomenuta, protože Tygři porazili mistra ze Švýcarska. Soustředěným výkonem po celé utkání si došli Severočeši pro první vítězství na turnaji. Vítěznou branku Libereckých zaznamenal <b>Tomáš Klimenta</b>. Další zápas sehrají svěřenci trenéra Kalouse v pátek proti Petrohradu.

přát., středa 19. srpna 2009
2:3
(1:1, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Bürgler (Ramholt), 24. Marha (Sciaroni, Back) - 13. Bartovič (Čakajík, Kašpařík), 24. Podkonický (Nedvěd), 36. Klimenta (Derner). Rozhodčí: Popovič - Niquille, Wermeille. Vyloučení: 16:7 navíc Back (DAV) na 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 733. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.

HC Davos

Genoni - Stoop, Forster, Untersander, Back, Ramholt, J. von Arx, Gartmann, Grossmann - Widing, R. von Arx, Tatíček - Sciaroni, Marha, Daigle - Guggisberg, Rizzi, Bürgler - Wieser M., Brägger, Joggi.

Leinonen - Čakajík, Rýgl, Moravec, Harant, Hunkes, Jareš, Holub - Podkonický, Klimenta, Nedvěd - Víšek, Kašpařík, Bartovič - Blatný, Plodek, Ondřej - Špaček, Vantuch, Bárta - Dušek, Jech

V tropickém švýcarském vedru, kdy se rtuť teploměru venku vyšplhala k pětatřiceti stupňům, v hale to pak bylo devětadvacet, sehráli Liberečtí svůj první zápas na turnaji proti Davosu.

Úvod utkání patřil jasně mistrovi Švýcarska a už od začátku utkání dotírali svěřenci trenéra Del Curta na Leinonena. Ten v prvních pěti minutách musel vytáhnout střelu Marhy a vymrštit svou lapačku proti šanci Widinga. Svůj úvodní tlak přetavili Švýcaři v sedmé minutě, to na trestné lavici seděla dvojice Moravec – Joggi. Dario Bürgler si najel mezi kruhy a střelou švihem zamířil přesně do horního růžku liberecké branky – 1:0.

Bílí Tygři se osmělili až v druhé polovině první třetiny. Za zmínku stojí třeba švih Bartoviče nebo střela Plodka. V čase 12:48 už bylo srovnáno. Na trestné lavici seděl Jan Von Arx, za hákování Dernera a Severočeši po třiašedesáti vteřinách rozsvítili červené světlo za Genonim. Kašpařík vyhrál buly na hůl Čakajíka, ten poslal kotouč na branku, kde jeho střelu tečoval Milan Bartovič – 1:1. V závěru první třetiny byla blízko brance dvojice Ondřej – Plodek, kotouč za záda Genoniho prošťouchat nedokázala, a tak se šlo do kabin za nerozhodného stavu.

Začátek druhé třetiny odstartoval excelentní zákrok Leinonena, který vymrštil bleskově svou vyrážečku proti střele Marhy. Ovšem udeřilo se na druhé straně při početní výhodě Bílých Tygrů. Plodek přenechal kotouč Nedvědovi, ten našel v mezikruží Andreje Podkonického, jehož střela švihem vymetla všechny pavučiny v davoské brance – 1:2. Odpověď Švýcarů byla blesková. V čase 23:40, tedy šestnáct vteřin po severočeské brance, si udělal Josef Marha z hráčů Liberce tréninkové kužely a střelou mezi betony srovnal stav utkání – 2:2.

V druhé polovině prostředního dějství dostali Bílí Tygři Davos pod tlak, ale Genoniho se jim nedařilo překonat. Postupně ztroskotali na švýcarském gólmanovi Plodek, Bárta, který trefil tyč, nebo Moravec střelou od modré. Svěřenci trenéra Kalouse se branky přeci jen dočkali. Derner vystřelil ostrou jedovku na branku, Genoni jeho střelu vyrazil přesně na hůl Tomáše Klimenty, pro kterého už nebyl problém zamést kotouč do poloprázdné branky – 2:3. Tým z Podještědí dostával Davos pod tlak chytrými kombinacemi, další branku však Severočeši nepřidali, a tak se šlo do kabin za jednobrankového vedení českého mužstva.

Hned v úvodu závěrečné části dostali Tygři možnost přesilové hry pět na tři, hradby Davosu odolaly náporu „šelem“.Svou aktivitou si Liberečtí vynutili další přesilovou hru, blízko brance byl Nedvěd, Genoni jeho pokus zázračným skokem ukryl pod tělem. V závěru utkání dostali Bílí Tygři opět přesilovou hru pět na tři, která trvala víc jak pět minut, Genoni všechny pokusy zlikvidoval. Davos absolutně nezvládl konec utkání a hrál za hranicemi pravidel, čehož si všimli oba hlavní arbitři a trestná lavice Švýcarů připomínala zastávku autobusu než trestnou lavici. Další branka už nepadla, a tak si Bílí Tygři připsali první výhru na turnaji.