Bílí Tygři prohráli na jihu Čech v prodloužení, Nedvěd pokořil svůj rekord

Date of publication Author Petr Schultz

Č. Budějovice/Liberec – V posledním utkání před reprezentační přestávkou nestačili Bílí Tygři na České Budějovice 1:2 po prodloužení. O jediný zásah Severočechů se postaral Lukáš Vantuch, jemuž asistoval Petr Nedvěd. Liberecký kapitán si díky přihrávce polepšil na 56 kanadských bodů a pokořil tak svůj osobní rekord v týmové produktivitě, který stanovil minulou sezónu.

47. kolo, neděle 05. února 2012
2:1p
(1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 6. L. Květoň (Langhammer, Kotalík), 64. Kašpařík (Krajnc, Kotalík) – 45. Vantuch (Nedvěd). Rozhodčí: Šindler, Müllner – Dřínovský, Jindra. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 473. Střely na branku: 38:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1p. Hráči utkání: Aleš Kranjc – Michal Bárta.

Banes Motor Č. Budějovice

Kovář – Ptáček, Kranjc, Kolarz, Němeček, Novák, Vráblík – Šimánek, Kašpařík, Červený – L. Květoň, Langhammer, Švihálek – Burian, Kotalík, Gulaš – Pšurný, Mertl, Kuchejda.

Pinc – Trončinský, Derner, Čakajík, Výtisk, Roth, Štich, Moravec, Holub – Klimenta, Nedvěd, Bulíř – Víšek, Vak, Bortňák – Vantuch, T. Urban, Bárta – Špaček, Kica.

Hokejisté Budějovic a Liberce se dnes střetli v sezóně počtvrté a tím pádem by to mělo být teoreticky naposledy. Jenže s ohledem na aktuální dění v tabulce oběma celkům reálně "hrozí", že na sebe narazí ve čtvrtfinále play-off a tak byl vzájemný souboj v hale vedle řeky Vltavy i bitvou o to, kdo v případné sérii bude mít výhodu startu v domácím prostředí.

Důležitý podtext v podobě boje o elitní čtyřku byl ostatně vidět i v samotném úvodu, který oba sokové začali aktivně a pokusy o zteč branky byly vidět na obou stranách. Čekání na první gól nakonec nebylo dlouhé. V 6. minutě Jihočeši zachytili rozehrávku Pince zpoza branky, čehož nakonec dorážkou do odkryté svatyně využil Lukáš Květoň - 1:0.

Svižně se pokračovalo i nadále. V 9. minutě Mountfield notně zatlačil Tygry a konečným rezultátem spršky střel bylo břevno napálené Burianem. Blýskalo se ale i na druhé straně. Ve 13. minutě se do úniku prodral Bulíř, zkusil kličku na Kovářovu vyrážečku, ovšem dostatečně zvednout kotouč už nedokázal.

Pohledná podívaná pokračovala i ve druhé třetině. Atraktivnímu představení chybělo jen koření v podobě gólů. Nezměnil to ve 22. minutě Mertl, jenž zazdil v přesilovce velkou šanci, ani o chvíli po něm Kranjc, jehož Pinc výborně vychytal. Dramatické momenty přišly při dalším libereckém vyloučení ve 27. minutě. Nejprve si to po levé straně štrádoval Petr Nedvěd, kterému při zakončení sebral radost obětavým zákrokem Kotalík, vzápětí si na druhé straně Gulaš vylámal zuby na opět perfektním Pincovi.

Ve 30. minutě trefil Šimánek střelou zápěstím tyčku a tak se skóre opět neměnilo. Domácí tlak otupila série dvou přesilovek Tygrů a zejména ta druhá byla hodně nebezpečná. Pohotovou teč Urbana Kovář zaregistroval a touš lapil. Zajímavé věci se děly těsně před druhou sirénou. Diskutabilní hru v šesti odnesli hosté vyloučením a po chvilce putoval na trestnou i kapitán Nedvěd.

Za její sterilní provedení ve zbytku druhé třetiny si ale Budějovičtí vysloužili kritiku tribun. Zbylé vteřiny přesilovky pěti proti třem ve třetím dějství už vypadaly z pohledu domácího týmu lépe a Mountfield i vstřelil branku, jenže to se událo až těsně po přerušení hry způsobeném předchozím napálením Pince do masky dělovou ránou z hokejky Kotalíka. Trest za promarněnou dlouhou dvojnásobnou výhodu přišel poměrně záhy. Ve 45. minutě Nedvěd chytře uvolnil na útočné modré čáře Lukáše Vantucha, jenž z pravého kruhu ideálně trefil pravý horní růžek Kovářovy klece - 1:1.

Bod byl pro obě strany málo, oba týmy chtěly svého rivala pokořit za všechny tři body. Hra se tak přelévala ze strany na stranu a gól kolikrát visel na vlásku. Ve 49. minutě málem Vantucha napodobil ze stejného místa a stejným způsobem zakončení Kica, jenže minul. V 52. minutě zase před Pincem operovalo duo Gulaš - Kašpařík. Oba několikrát doráželi kotouč za libereckého gólmana, výsledkem ale bylo jen několik úspěšných zákroků Marka Pince a v konečném důsledku kotouč protancující těsně kolem pravé tyčky.

Čím víc se utkání blížilo své šedesáté minutě, tím víc začaly být obě střídačky spokojené s vrabcem v hrsti a tempo opadlo. Přišlo tak na řadu prodloužení. Rozuzlení přišlo 64. minutě - hosté byli opět potrestáni za špatné střídání, čehož záhy využil po Krajncově střele úspěšnou dorážkou Pavel Kašpařík - 2:1.

Budějovičtí tak severočeskému rivalovi odskočili na pět bodů, ale díky dnešnímu bodíku mají lepší vzájemné zápasy Liberečtí. Závěr základní části tak bude z pohledu o elitní čtyřku tak jako tak dramatický.