Bílí Tygři prohráli s Pardubicemi, branka Bulíře na vítězství nestačila

Date of publication Author Jan Hrabal, Petr Schultz

Pardubice/Liberec – Ve 28. kole Tipsport extraligy nestačili Bílí Tygři na domácí Pardubice 1:5. Liberečtí šli do vedení v první třetině zásluhou Michala Bulíře, ale Východočeši dokázali ve druhé části hry stav otočit a svůj náskok si již pohlídali. Severočeši tak po porážce doma s Třincem nebodovali podruhé za sebou, což se jim letos stalo teprve poprvé.

28. kolo, neděle 04. prosince 2011
5:1
(0:1, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 21. Kolář I (Píša, Koukal), 26. Buchtele (Radil, Borer), 40. Buchtele (Nahodil), 54. Zohorna (Benák), 54. Radil (Buchtele, Píša) - 7. Bulíř (Čakajík, Trončinský). Rozhodčí: Homola, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 850. Střely na branku: 30:18. Průběh utkání: 0:1, 5:1. Hráč utkání: Jan Buchtele - Michal Bulíř.

HC Dynamo Pardubice

Růžička – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Kolář II, Benák, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Nahodil, Zohorna – Radil, Kousal, Buchtele – Půhoný, Nosek, Semorád.

Pinc – Čakajík, Výtisk, Trončinský, Derner, Ulrych, Pavlů, Holub, Štich – Bartovič, Bulíř, Kudrna – Vantuch, Vak, Bárta – Krejčík, Špaček, Bortňák – Kopic, Jonák, P. Urban.

Nástup do utkání se jednoznačně povedl hostujícím borcům. Ti dokázali ihned zachytit tempo domácích a naopak hned z první šance udeřit. V čase 6:01 byl poprvé v Tipsport extralize vyloučen pardubický junior Půhoný a Liberec jeho nedovolené bránění ihned potrestal.

Hráči v bílých dresech se v pardubické obraně ani dlouho neohřáli, svižný Čakajíkův pas vystihl v prostoru mezi kruhy Michal Bulíř a ranou k pravé tyči překonal pardubického gólmana – 0:1.

Chvíli na to měli Severočeši další možnost početní výhody. Za držení dostal dvě minuty Zohorna, ten na trestné lavici vydržel celou dobu, i když v jednu chvíli mu muselo pořádně zatrnout. Vak prudkou přihrávkou hledal před brankou volného Bartoviče, ten ale gólový puk minul.

Zatímco první desetiminutovku režírovali hosté, tak poté měli více ze hry hráči v červených dresech. Jejich první větší šancí byla akce dvou na jednoho, kterou Starý řešil hbitou přihrávkou na Koukala, ten ale netrefil puk ideálně.

Tlak domácích v závěru úvodní části hry gradoval v první přesilovce, za hrubost šel za katr Štich a ten sledoval rychlý průnik Kousala do zakončení v čase 19:42. Pardubického šikulu fauloval Bortňák a rozhodčí Jeřábek neváhal zkřížit ruce nad hlavou.

Postižený hráč se při exekuci trestného střílení rozjel rychle, před brankářem Pincem zabrzdil a pokusil se jej obstřelit. Prostor u pravé tyče ale netrefil přesně, minul celou libereckou branku. V posledních vteřinách se ještě Liberečtí zapotili po Sičákově ráně od modré.

Dohrávanou přesilovou hru sice Pardubice nevyužily, i tak se ale radovaly z rychlého vyrovnání. Píša při obléhání liberecké defenzívy nastřelil puk naschvál o zadní mantinel tak, aby se odrazil před branku. U ní operoval útočník Jan Kolář I, vystihl odraz a kotouč ihned poslal do volné branky – 1:1.

Domácím narostla křídla, ta nepřestřihla ani přesilovka po Zohornově hrubosti. Během ní ostře pálil Trončinský, proti střele zasáhl pozorný gólman Pardubic. Ten pak zatleskal pohledné akci pardubických mladí, po které se domácí dostali do vedení. Puk putoval po ose takřka kompletní formace Kousal – Borer – Radil – Jan Buchtele a ten jej poslal do sítě – 2:1.

Pardubice byly ve druhém dějství jednoznačně lepší, zatímco v tom prvním Liberec vyslal sedm střel na branku oproti šesti pardubickým, tak domácí otočili tuto statistiku na 17:4 ve svůj prospěch ve druhé třetině.

Ve 34. minutě si do pěkné šance najel Starý, pardubického snajpra ale vychytal vleže Marek . Liberecký brankář se solidně potil v tomto herním úseku, musel likvidovat nebezpečné střelecké pokusy obránců Koláře a Sičáka.

Horko bylo v liberecké obraně i po Kudrnově trestu za vysokou hůl. Liberec sice odolal náporu Východočechů, ale nakonec inkasoval potřetí. Devatenáct sekund před koncem prudce švihem ze strany vypálil Jan Buchtele a svým druhým gólem v utkání poslal Pardubice do dvougólového náskoku – 3:1.

Nahodil se ozval hned v úvodu třetí části hry, třebíčský odchovanec se přes soupeře procpal do zakončení, to mu ale výborným obranným zákrokem pokazil Derner. Hosté pak mohli korigovat v přesilové hře, Východočeši je ale k takřka k ničemu nepustili.

Zohornu ve 48. minutě fauloval kolenem Vantuch, domácí využili tuto početní výhodu k nápaditým akcím, žádná z nich ale nebyla gólová. Hosté se však nevzdávali, kdoví, jak by se zápas vyvíjel, kdy by Krejčík využil pardubického zaváhání a nenapálil černou pryž pouze do boční sítě.

Za Pardubice pak odpověděl Radil, ten se obratně proháčkoval až do zakončení. Možná byl až překvapen, kam se svými kličkami propracoval, finální střelu nevyslal nejpřesněji, puk asi o dvacet centimetrů po ledě minul tyč Pincovy branky.

A pak přišla 54. minuta a dva góly v liberecké síti. Nejprve po vyhraném buly pálil ostře Benák od mantinelu a puk pod víko tečoval Tomáš Zohorna – 4:1.

A o šestačtyřicet vteřin později aréna pohasla popáté. To si po výborném najetí Lukáš Radil nabruslil po Buchtelově pasu do palebné pozice a švihem se trefil přesně – 5:1.

Pardubice si závěr užívaly, Liberec se sice nevzdával, ale domácí nepřipustili žádné komplikace a dovedli utkání do jednoznačného konce.