Bílí Tygři se loučí vítězstvím

Date of publication Author Radek Šenk, Radek Vokál

Do posledního kola přiřkl los Bílým Tygrům jejich zřejmě oblíbeného soupeře - plzeňskou Keramiku. Utkání se Západočechy byla v této sezóně vždy plná gólů a nejinak tomu bylo i počtvrté. Začátek se ale pro Bílé Tygry moc dobře nevyvíjel - v po šesti minutách to bylo už 0:2. Pak ale kapitán Michal Straka zavelel gólem k obratu a na konci třetiny to bylo už 3:2. V prostřední, ne příliš pohledné části vyrovnal Volák, ale třetí třetina už zase patřila Liberci. Václav Novák nejprve zařídil vítězný gól a a v poslední minutě ještě pečetil do prázdné. Opět se proti svému bývalému mužstvu dařilo <b>Michalu Strakovi</b>, který ke gólu přidal ještě dvě asistence.

, neděle 02. března 2003
5:3
(3:2, 0:1, 2:0)

Branky: 7. Michal Straka (J. Moravec, Jiří Kudrna), 14. Jiří Kudrna (Michal Straka), 15. R. Pospíšil (Hájek, Kašpařík), 51. V. Novák (Michal Straka), 60. V. Novák - 4. Dobroň (Andrašovský), 6. J. Štefanka (Adamský, Dobroň), 36. Volák (M. Dvořák, M. Výborný). Rozhodčí: Turčan, Vokurka - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 7:6. Využití: 2:1. Diváci: 3800.

Koťátko - J. Moravec, Jareš, Vála, Jan Kudrna, R. Pospíšil, Paleček, od 33. min. navíc Ovčačík - V. Novák, Michal Straka, Jiří Kudrna - Hájek, Kašpařík, Víšek - Pešán, Horčička, Plodek - Jech, Pabiška

HC Škoda Plzeň

Barta - Kubeš, Řezníček, Dobroň, M. Výborný, M. Divíšek, Jiří Hanzlík - M. Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Branda, Hurtaj, Matějovský - Adamský, J. Štefanka, Volák - R. Procházka, Švík, Eiselt

V posledním kole nejvyšší hokejové soutěže přivítali ve Svijanské aréně Bílí Tygři Liberec družstvo Keramiky Plzeň. Domácí zahrozili střelou Hájka, po které musel gólman Barta do rozkleku. Útočný hokej, který oba týmy praktikovaly od prvních minut, přinášel řadu šancí. V polovině 4. minuty zavezl do obranné třetiny domácích puk Andrašovský, který jej zpátky posunul na Dobroně a plzeňský obránce propálil vše, co mu stálo v cestě. V 5.minutě putuje na trestnou lavici domácí útočník Václav Novák hrající s horečkou a Štefanka ihned po buly dokáže první přesilovou hru Plzně využít - 0:2. Ještě v téže minutě putuje za katr plzeňský Procházka a zběsilý úvod střetnutí završuje po střele Moravce domácí kapitán Michal Straka, který tak snižuje na rozdíl jediné branky.

Do konce deváté minuty pak Plzeňští Tygry doslova zavřou před svou brankou a ti se ubrání jen za cenu několika zakázaných uvolnění. Pak zahrozí na druhé straně Novák, jeho střela je však zblokována a končí mimo hrací plochu. Ve 14. minutě vybojuje agilní Michal Straka puk, dostane se s ním do útočného pásma, je však faulován. Hra však pokračuje, neboť domácí mají puk stále pod kontrolou, jmenovitě Kašpařík. Ten z levého rohu přihrává před branku, kam si najíždí Jiří Kudrna, který trefuje do odkryté části Bartovy branky. Dokonalý obrat v utkání následuje hned v další minutě. Po přihrávce Hájka nadvakrát překonává bezmocného Bartu obránce Pospíšil, který tak otáčí na 3:2 pro Tygry. Divokou první třetinu zakončuje samostatným únikem domácí dvojice Horčička - Plodek, Barta je připraven. Hosté vypadají, jakoby je opařili řádně horkou vodou.

Ve druhé třetině pokračuje bezstarostný hokej. Domácí hrozí z hole Jiřího Kudrny, za hosty se osměluje po delší pauze Dvořák. Domácí brankář Koťátko si s jeho pokusem ale ví rady. Poté putují na trestnou lavici domácí Pospíšil, o chvíli později jej vystřídá plzeňský Kubeš. Obě přesilovky jsou sehrány příliš pasivně, větší šanci si ani jeden z týmů nedokázal vypracovat. Ani po úmyslném vyhození kotouče, za který dostal trest hostující brankář Libor Barta, se stav nemění. Největší šanci domácích ve druhé třetině spaluje mladý útočník Horčička, který se řítí sám na Bartu, puk však míří nad pravý horní roh plzeňské klece. Otřepané nedáš dostaneš tak opět přichází v platnost, když stejnou akci dokáže úspěšně zakončit plzeňský Volák, který nedává Koťátkovi střelou do růžku šanci. Je vyrovnáno 3:3 a začíná se tak znovu.

Nástup do třetí třetiny je poněkud zdrženlivější děje před tím. V 45. minutě vystaví střele Kašpaříka stop reflexivní Bartův semafor. Do šance řítícího se plzeňského Josefa Straky pak dokáže vložit hůl domácí bek Moravec. Ve 48. minutě se Svijanské aréně ukazuje mladý Milan Plodek, který bohužel pro domácí míjí vedle pravé Bartovi tyče. V polovině třetí třetiny je vyloučen plzeňský obránce Výborný a přesilovou hru dokáže se štěstím zužitkovat po přihrávce Strakově Novák, který tak odčinil situaci předcházející druhému gólu Plzně, kdy byl na trestné lavici. Stejný hráč je ale o pár minut později poměrně přísně ohodnoceným zákrokem vykázán rozhodčím Vokurkou opět na trestnou lavici. Domácí se dokáží ubránit a tak může Novák naplno vyniknout. V závěrečné minutě vybojuje u pravého mantinelu puk a trefuje opuštěnou Bartovu klec při power-play Plzně. Domácí tak zakončují první sezónu v nejvyšší soutěži vítězstvím a úspěšně se tak loučí se Svijanskou arénou.