Bílí Tygři si odvážejí ranec se šesti dárky

Date of publication Author Josef Šebesta

Liberečtí hokejisté se na Kladně nedokázali více prosadit než jednou brankou slovenského útočníka Rudolfa Verčíka (viz. foto) a to bylo na domácí Rabat málo. Kladenští hokejisté šli od samého začátku utkání za svým cílem a po třetinách 1:0,3:0 a 2:1 dokázali přehrát liberecké i v prvním vzájemném utkání v nejvyšší soutěži.

5. kolo, neděle 21. září 2003
6:1
(1:0,3:0,2:1)

Branky: 10.Horna (Frolík), 30.Kysela (Pazourek), 33.Horna (Frolík), 36.Pazourek (Kysela, Jankových), 48.M. Hořava (Bílek, Kalla), 55.Kalla (M. Hořava, Kasík) - 60.Verčík (Jareš). Rozhodčí: Jebavý - Pešek, Šátava. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2872.

Rytíři Kladno

Orct - Kruliš, Malena (41. P. Hořava), Zeman, J. Dlouhý, V. Čech, Kasík - J. Štefanka, Gardoň, Klimt - Bílek, Kalla, M. Hořava - Kysela, Pazourek, Jankových - Frolík, Horna. Trenéři: Müller, Evan a Tatíček.

O. Svoboda (36. Falta) - Nedvěd, J. Moravec, Jiruš, Šmíd, Čakajík, Krstev, Jareš, Holub - Korhoň, Michal Straka, Kropáč - S. Procházka, Plocek, Rozsíval - Kašpařík, Musil, V. Novák - M. Hájek, Pabiška, Verčík. Trenéři: Jandač, Dvořák a Nedvěd st.

Liberečtí měli vstup do utkání lepší než jejich hostitel. Do první šance se stejně jako v pátečním duelu se Zlínem dostal Václav Novák, jeho střela jen těsně minula levou tyč Orctovy branky. Domácí gólman páteční utkání v Třinci vypustil po odehraných dvou třetinách, kdy ho ze hry stáhl trenér Müller, aby byl připraven pro mnohem důležitější duel právě s Libercem. Že to byl tah opravdu dokonalý, ukázal Orct i v další šanci ze 4. minuty, kdy si na něj nepřišel ani Lubomír Korhoň. Přesilovou hru, ke které se domácí hokejisté dostali, sice využít nedokázali, ihned po jejím skončení se však přeci jen mohli radovat, když se v polovině první třetiny trefil Horna - 1:0.

Rabat se dostal na koně a hrozil z dalších šancí. Ve 12. minutě se dostali do početní výhody také Bílí Tygři, Procházka však nedokázal ideálně trefit poskakující puk. Druhá liberecká pětice vedená Janem Plodkem v centru zlobila domácí tým i v dalším průběhu. Obě křídla ale z nadějných pozic skórovat nedokázala. I druhá z přesilových her se Liberci nevydařila tak, jak by si trenér Jandač přál. Po hodech z prvních dvou utkání, kdy jeho svěřenci dokázali situaci šestkrát přetavit v branky, se jim teď příliš nedaří.

Začátek druhého dějství poznamenává vyloučení Maleny. Další z šancí na snížení ale Tygři nevyužívají. Pak o sobě dávají vědět opět hráči Rabatu. Po faulu Moravce se má Svoboda v brance Liberce, co ohánět. Situace se opakuje stejně jako v první třetině. Polovina druhého dějství, Liberec ubrání přesilovou hru Kladna, z následné akce však inkasuje. Tentokrát se prosadil Kysela, který neomylně míří pod víko Svobodovy branky - 2:0. V následné šarvátce si to mezi sebou rozdají Krstev a domácí Štefanka, oba putují na trestnou lavici za hrubost. Ve čtyřech proti čtyřem si Kladno vynutí tlak a ten dokáže zužitkovat ve třetí banku. Střelcem je opět s chutí hrající Horna.

Bílí Tygři jsou zaskočeni vývojem utkání a další z kladenských akcí zastavují opět pouze za cenu nedovoleného zákroku. Domácí s nimi nemají slitování a první využitá přesilovka po teči Pazourka vyhání Svobodu z liberecké klece - 4:0. Na led se tak poprvé v této sezóně dostává jeho náhradník Pavel Falta. Liberec se snaží zmobilizovat síly v čele s kapitánem Strakou, jeho blafák končí na výtečném Orctovi. Další z šancí Bílých Tygrů a v ní Rado Kropáč. Střele chybí jen milimetry, když orazítkuje levou tyč. Marnost dokazuje sám autor střely, který atakuje Orcta a dostává dvě minuty. Domácí lehce kombinují a dostávají se do dalších šancí.

Ve 43. minutě putuje na trestnou domácí Kalla a Liberec je v tlaku. Do největší šance se ale naopak dostávají domácí, když všem ujede Kalla. S jeho střelou si Falta dokáže poradit. Ve 47. minutě však přesto poprvé inkasuje, když si puk vymění Bílek s Hořavou a ten dává propuknout ovacím fanoušků popáté. Do velké šance se v dresu Liberce dostává Jan Plodek, prázdná branka, která na něj zývá, je však pro tým z města pod Ještědem zřejmě zakletá. A tak Kladno opět trestá. V oslabení po přihrávce střelce předcházející branky Hořavy ujíždí sám na brankáře Faltu Kalla a rozsvěcí červené světlo za libereckou svatyní pošesté. V samotném závěru utkání pak překazí radost z první vychytané nuly domácímu Orctovi Verčík, který zaznamenává čestný úspěch Bílých Tygrů - 6:1.