Bílí Tygři si pochutnali na perníčku

Date of publication Author Jan Rachota

V repríze loňského semifinále byli úspěšnější Bílí Tygři a z Pardubic vezou vítězství 4:2. Vítěznou branku zaznamenal obránce <b>Angel Krstev</b>, který se trefil poprvé v sezóně. Bílí Tygři poosmé za sebou neprohráli a pokračují tak ve výborných výkonech.

19. kolo, pátek 28. října 2005
2:4
(1:2, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. Mikeska (Vorel, Mudroch), 22. Rolínek (Novotný) - 1. Vaic (V. Novák), 13. Jiruš (Rataj), 38. Krstev (Rataj), 45. V. Novák (Šachl, Vaic). Rozhodčí: Jebavý - Bejček, Kabourek. Vyloučení: 9:8. Využití: 2:2. Diváci: 9 300(vyprodáno). Zásahy brankářů: Hylák 44 - Hnilička 26

HC Dynamo Pardubice

Hylák - Snopek, Kántor, Novotný, Čáslava, Havíř, Mudroch, Linhart, Vágner - Mrázek, Blažek, Hlinka - Čaloun, Mikeska, Rolínek - Kolář, Vorel, Lubina - Cetkovský, Tvrdík, Korhoň.

Hnilička - Moravec, Jiruš, Richter, Holub, Krstev, Derner - Vaic, Šachl, Novák - Plodek, Vampola, Procházka - Rozsíval, Rataj, Tomajko - Klimenta, Víšek, Jech.

Na straně Pardubic si premiéru v dnešním utkání odbyl Vorel, který přišel na měsíční hostování z Plzně. Za Východočechy nastoupil i uzdravený Blažek. To Liberci chyběl Martin Hlavačka, který má potíže se zády. ČEZ Arena se zaplnila do posledního místečka, své zastoupení zde měli i fanoušci Bílých Tygrů, kterých z Liberce dorazilo kolem stovky. Utkání mělo slavnostní začátek, před úvodním buly se hrála k příležitosti dnešního státního svátku státní hymna.

Do utkání vstoupili lépe hosté z Liberce, kteří hned první šanci přetavili ve vedoucí branku. Z pravého kruhu vystřelil kapitán Tygrů Novák, gólman Hylák puk vyrazil jen před sebe a před brankou se nejlépe zorientoval liberecký „drobek“ Lubomír Vaic - 0:1. Vzápětí mohli hosté vedení zvýšit. Obránce Novotný zbytečně krosčekoval Vampolu a rozhodčí Jebavý neváhal. Pardubice dobře bránily a nepustily Liberec do tlaku. Až v závěru přesilovky střílel Vampola a puk dorážel u pravé tyče Šachl, Hylák však kryl pravým betonem. V páté minutě se poprvé osmělili domácí. Korhoň projel do pásma, puk nahrál do tandemu na Tvrdíka, který vypálil z levého kruhu na brankáře Liberce. Ten však jeho pokus mezi nohy pokryl. Na hráčích Moelleru byla v té době vidět evidentní snaha, co nejrychleji vyrovnat skóre. V dobré pozici se ocitl obránce Snopek, ale i s jeho střelou k pravé tyči si Hnilička poradil. Stejně tomu bylo i při pokusu Mikesky, který v sedmé minutě projel středním pásmem a kousek za modrou svou střelu skryl za obránce. Pokus Mikesky se zřejmě zalíbil hostujícímu Klimentovi, který se o to samé pokusil na druhé straně, ale ani jeho střela skóre nezměnila. V polovině třetiny chyboval domácí obránce Snopek a Hylák v brance Pardubic šanci vyniknout nezahodil. O chvíli později šel poprvé v tomto utkání pro radu k videorozhodčímu hlavní arbitr Jebavý poté, co Čaloun ze strany trefil tyč! Po chvíli rozhodčí rozpažil a stav zůstal nezměněn.
To již neplatilo o chvíli později, kdy se prosadili znovu hosté z pod Ještědu. Slovenský centr Rataj u mantinelu sebral puk jednomu z domácích hráčů a puk poslal na kruhy na najetého Valdemara Jiruše - 0:2. Ten vypálil a jeho střela prolétla přes clonící hráče mezi Hylákovými betony. Vzápětí byl vyloučen pardubický Mikeska, ale Bílí Tygři si přesilovky dlouho neužili, protože po necelé půlminutě krosčekoval Vaic Koláře. A právě ta zmíněná půlminuta ve zkrácené přesilovce stačila Moelleru ke snížení. Mikesku našel Vorel a populární pardubický hráč si položil Hniličku a bekhendem zavěsil – 1:2. Pardubice po snížení ožily, na Hniličku se valil útok za útokem. Při vyloučení Jiruše střílel z úhlu Mrázek a následně od modré Novotný, liberecký brankář však odolal. Do konce třetiny se kromě vyloučení libereckého kapitána Nováka nic nestalo a tak šli do kabin spokojenější hosté.

I úvod druhé třetiny přinesl rychlou branku. Tentokrát ji vstřelili domácí. Andrej Novotný nastřelil puk na branku a těsně před Hniličkou tečoval Tomáš Rolínek 2:2. Začínalo se tedy znova. Ve třiadvacáté minutě se až před Hyláka proháčkoval Víšek, ale jeho střelu bekhendem pardubický brankář vyrazil. Víška za jeho snahu potrestal Linhart, který za svůj přehnaný důraz vyfasoval dvě minuty za napadení. V početní výhodě Liberec rozpoutal před Hylákovou brankou peklo. Přesilovkové komando Tygrů vyšachovalo bránící čtveřici Moelleru a Novák pálil do poloodkryté branky. Hylák však vytáhl z klobouku parádní zákrok a Novák jen nechápavě kroutil hlavou. Liberec pokračoval při přesilovce v náporu, ale mladý brankář Pardubic chytil i tutovku Rataje. Pardubický tým se s přispěním svého brankáře ubránil a poté zahrozil on. V polovině zápasu našel matador Lubina přihrávkou z rohu před brankou Koláře, ale tomu zakončení nevyšlo. I nadále se Pardubice snažili převážit misky vah na svoji stranu. Hlinka však netrefil branku a ani Čaloun nebyl úspěšný. Po odpískání si ručně popovídali Čáslava a Krstev…
Již opět v pěti na obou stranách si Kolář najel od zadního mantinelu do prostoru mezikruží, puk však poslal nad branku. V sedmatřicáté minutě fauloval Čáslava a Bílí tygři dostali šanci hrát přesilovku. O tom, že tato činnost jim v posledních zápasech opravdu jde, přesvědčil přítomné Angel Krstev, který se po obléhání pardubické branky prosadil bekhendem – 2:3. Poté se do konce třetiny již jen vylučovalo – nejprve odešel za katr hostující Šachl, po chvíli domácí Novotný. Překvapivý údaj přinesly po skončení druhé třetiny statistiky. Hylák si připsal 16 zákroků, Hnilička pouze 5.
V první vážnější šanci třetí třetiny se ocitli pardubičtí Vorel a následně Kolář, ale vyrovnáním pohrdli. Nedáš – dostaneš. Pravdu letitého pravidla potvrdil liberecký kapitán Václav Novák, který při přesilovce počtvrté rozesmutnil pardubické diváky. Novák udělal z pardubických beků tréninkové kužely, když projel zpoza branky na modrou a poté přímo mezi beky Východočechů před Hyláka, kterého pokořil střelou do šibenice – 2:4.
Pardubice se však nevzdaly. V devětačtyřicáté minutě obránce Kántor tvrdě vypálil od modré a puk se odrazil od břevna Hniličky. Rozhodčí Jebavý nechal pokračovat ve hře, po bouřlivé reakci publika však své rozhodnutí přehodnotil a při nejbližším přerušení hry šel dnes již podruhé konzulovat s videorozhodčím. Po minutách nejistoty rozpažil a branku neuznal. V padesáté minutě bekhendem vystřelil Mikeska a Hnilička s obtíží chytil. Liberec bránil a Hnilička se v jeho brance překonával. Na Blažkovu kolmici si najel obránce Havíř, jenže puk skončil na betonech libereckého golmana.
V čtyřiapadesáté minutě zkoušel štěstí znovu Kántor, do střely mu však skočil obětavě Jiruš. Liberec držel vedení a trpělivě kráčel za vítězstvím. Z brejku mohl navýšit náskok Severočechů Procházka, trefil však jen tyč pardubické branky. Předpokládaný nápor Moelleru zničil ještě před jeho začátkem Kántor svým vyloučením, a tak Liberec po vítězství v Pardubicích mohl slavit osmou neprohru v řadě. Jeho vítězství podtrhla i statistika zásahů brankářů, když pardubický Hylák nashromáždil za 60 minut 44 zákroků a jeho zkušenější kolega Hnilička 26.