Bílí Tygři vstoupili do čtvrtfinále prohrou

Date of publication Author Ondřej Flanderka

První čtvrtfinálový zápas série mezi Libercem a Slavií vyhrál pražský klub. Tygři se sice dokázali oklepat z první branky, kterou vstřelil hostující Třetina. V průběhu druhé třetiny se dokonce dostali do vedení 4:2, to ale nakonec neudrželi a v hodně nervózní třetí části nakonec dokázali hosté stav utkání otočit na konečných 4:5. Stav série je tedy po dnešku 0:1.

ČF1, sobota 05. března 2011
4:5
(2:1, 2:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 12. Hořava (Čakajík, Vak), 17. Klimenta (Urban), 30. Bartovič (Derner), 38. Nedvěd (Kudrna, Čakajík) - 11. Třetina (Svoboda), 22. Sklenář (Vondrka, Pospíšil), 39. Vondrka (Vašíček), 53. Svoboda (Roth), 57. Endál. Rozhodčí: Hribik, Hradil – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 7500 (vyprodáno). Střely na branku: 32:25. Průběh utkání: 0:1,2:1,2:2,4:2. Stav série: 0:1.

Pinc – Hunkes, Čakajík, Moravec, Pavlů, Derner, Trončinský, Holub – Kudrna, Nedvěd, Dušek – Podkonický, Hořava, Bartovič – Klimenta, Vak, Víšek – Vantuch, Urban, Bárta – Špaček.

HC Slavia Praha

Kopřiva – Kadlec, Vašíček, Žižka, Roth, Kolařík, Krejčík – Svoboda, Třetina, Tomica – Krenželok, Endál, Vondrka – Micka, Jelínek, Doležal – Pospíšil, Jaškin, Sklenář.

Do Liberce již před utkáním dorazilo bílé peklo a zaplněná Tipsport arena čekala, co jí oba celky v prvním utkání série předvedou. Hned po jedenácti vteřinách šel na trestnou lavici Nedvěd a Slavia si rychle zahrála první přesilovku. Pinc ale příliš práce neměl a v podobném duchu se odehrála ve čtvrté minutě i první početní výhoda Liberce po faulu Micky.

Z vyrovnaného úvodu utkání vyčnívala akce Vondrky, jehož střela skončila jen těsně vedle a pokus Klimenty na druhé straně, který měl stejný osud jako akce hostujícího útočníka. Skóre se tak změnilo až v jedenácté minutě, když po zaváhání Trončinského na modré ujel Svoboda, předložil puk na zcela volného Miroslava Třetinu, a ten už poslal puk do poloodkryté liberecké klece. Slavia tak otevřela gólový účet série a dostala se do vedení. To ale netrvalo příliš dlouho. Chvíli po trefě hostujícího foravrda šel za katr Jaškin a jeho prohřešek proti pravidlům potrestal Miloslav Hořava, který tečoval střelu Čakajíka od modré mimo Kopřivův dosah.

Liberec se poté uklidnil a začal se více tlačit před branku Pražanů. Především Kudrna s Nedvědem několikrát prověřili Kopřivu. Kotouč za jeho záda ale dokázal dostat až v sedmnácté minutě skrytou střelou Tomáš Klimenta. Domácí tak dokázali otočit vývoj utkání a do kabin šli s jednogólovým náskokem.

Slavia ale do prostřední třetiny vlétla s velkou vervou. Kadlecův pokus ještě Pinc pokryl, na střelu Jakuba Sklenáře z otočky už ale nedosáhl, a Pražané tak rychle dorovnali stav. Vyrovnaný hokej pokračoval, a i když vyložených šancí po trefě na 2:2 moc nebylo, tak i nadále se hrálo s velkým nasazením a ve velkém tempu. Další branka padla v polovině zápasu, když Milan Bartovič ujel po pravém křídle, natlačil se před Kopřivu a puk z jeho hole propadl mezi betony slávistického gólmana.

Slavia mohla kontrovat po akcích Micky a Doležala, Pinc ale i s trochou štěstí odolal. Když se neujaly akce sešívaných, odskočili Liberečtí na rozdíl dvou branek. Petr Nedvěd dostal puk od Kudrny do jízdy a prudkým švihem prostřelil Kopřivu. Odpověď svěřenců Vladimíra Růžičky ale byla blesková. Hned dvacet vteřin po trefě libereckého kapitána totiž zaúřadoval Michal Vondrka, jehož dělovka od modré skončila přesně pod horní tyčkou liberecké branky. Před třetí částí tak vedli domácí 4:3.

Podobně jako do druhé části, tak i do té třetí vlétli hosté s velkou snahou vyrovnat a Pinc měl plné ruce práce. Především proti střele Rotha musel předvést hodně rychlou lapačku. Nápor hostů ale opadl současně s vyloučením Vašíčka a Tygři si pak poměrně v poklidu hlídali svůj těsný náskok. Komplikace pro domácí přišly po faulu Nedvěda. V úvodu jeho trestu mohl udeřit Špaček, rychlý únik ale Kopřiva dokázal pokrýt. Chvíli poté ale vyhodil puk mimo hrací plochu domácí bek Holub a sešívaní měli najednou k dispozici necelou minutu přesilovky pět na tři. Kouč Růžička sáhl po oddechovém čase, Liberečtí ale v dlouhém oslabení zavřeli obranné pásmo před Pincem a Slavii do zakončení nepustili.

Další oslabení v jedenapadesáté minutě už ale hosté dokázali potrestat. Závar před Pincem využil Tomáš Svoboda, který prostřelil z mezikruží Pince. Domácí pak trochu ztratili koncentraci a hodně se věnovali momentu, který předcházel čtvrtému gólu Slavie, totiž vyloučení Tygrů pro příliš mnoho hráčů na ledě. Slavii vstřelená branka naopak hodně posílila a v sedmapadesáté minutě se po závaru před Pincem prosadil Lukáš Endál, jehož pokus tečoval za Pince ještě nešťastně bek Pavlů. Domácí zkusili hru bez brankáře, Pražané už si ale první výhru pohlídali a ujali se vedení v sérii.