Bílí Tygři vstoupili do roku 2009 pravou nohou, porazili lídra extraligy Litvínov

Date of publication Author Petr Schultz

L i b e r e c - První zápas po Novém roce vyšel libereckým Bílým Tygrům na jedničku, když si po výhře 4:3 připsali do extraligové tabulky důležité tři body v boji o play-off. Tým z Podještědí vstoupil do utkání aktivně a během první dvacetiminutovky nasázel hostům tři branky. Vítěznou branku si přispal liberecký střelec <b>Václav Pletka</b> v třiapadesáté minutě.

37. kolo, pátek 02. ledna 2009
4:3
(3:0, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 3. Klimenta (Plodek, Moravec), 13. Šachl (Blatný, Modrý), 19. Moravec (Plodek, Podkonický) 53. Pletka (Jiruš, Kašpařík)- 37. Kubinčák (Švarný, Trávníček), 50. Trávníček (Kubinčák) 60. Hübl (Trávníček, Kubinčák). Rozhodčí: Šindler – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:8 navíc Podkonický (LIB), Kubát (LIT) oba 5 minut + do konce. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7500. Střely na branku: 41:24. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2, 4:3.

Fikrt - Jiruš, Moravec, Zíb, Derner, Žabka, Holub, Modrý - Nedorost, Kašpařík, Pletka - Šimánek, Nedvěd, Pabiška - Bartovič, Blatný, Šachl - Klimenta, Plodek, Podkonický.

HC VERVA Litvínov

Franěk - Walter, Punčochář, Šlégr, Kubát, Kroupa, Skuhrovec, Vobořil - Trávníček, Lukeš, Branda - Černý, Reichel, Hübl - Jenáček, Kubinčák, Heinisch - Šinkovič, Jánský, Bahneský - Švarný.

Den po Novém roce se liberečtí hokejisté opět oblékli do hokejové zbroje a čekal je lídr z Litvínova. Po spekulacích kolem změny kapitánského céčka se nic nedělo a kapitánem libereckého týmu zůstal i nadále Valdemar Jiruš.

Ihned po vhození buly od rozhodčího Šindlera, se Liberečtí vrhli do útoku a k bekhendové střele se po nahrávce Nedorosta dostal Pletka, jeho střela těsně minula hostující svatyni. Liberec se i nadále tlačil do útoku a zaměstnával Fraňka, důkazem toho byly pokusy Šimánka a Nedvěda. Šance střídala v prvních dvou minutách šanci, ve stoprocentní tutovce minul Blatný branku hostů. Úvodní tlak domácích vyvrcholil ke konci třetí minuty, když Plodek zavezl puk do útočného pásma, nahrál Tomáši Klimentovi, který jen tak lehce šťouchnul do kotouče a ten se hlemýždím tempem doplazil až za Fraňkova záda – 1:0.

Ve dvanácté minutě to v litvínovském brankovišti pěkně hořelo. Po náhodném odrazu kotouče od brusle Kašpaříka zpacifikoval libereckého centra k tygřím skokem hostující Trávníček a putoval na trestnou lavici. Tým z Podještědí mohl několikrát skórovat v první polovině přesilové hry. Podkonický dostal od Plodka milimetrový pas na brankoviště, jenomže nedokázal přehodit beton hostujícího brankáře. To měl být jenom předvoj toho, co se bude dít před hostující brankou o pár vteřin později. Modrý vystřelil prudkou střelu od modré, kterou Franěk neudržel a Petr Šachl pohodlně propasíroval kotouč pod betony brankáře Fraňka – 2:0. Tygři tak svou první přesilovou hru přetavili po sedmdesáti vteřinách ve dvougólový náskok.

Začátek prostředního dějství kopíroval první dvacetiminutovku. Kašpařík vystřelil na Fraňka a dezorientovaný brankář hostí si kotouč málem srazil za záda a o minutu později Pabiška nepochopitelně minul prázdnou branku. Pak už se začali probouzet hosté z novoročního spánku, Branda s Jánským to zkoušeli, ale branku netrefili. Domácí ale neustále útočili na branku hostí a Litvínov si musel pomoci nedovoleným zákrokem Kubinčáka. Ve vlastním oslabení ujel Černý a Jiruš mu omotal hokejku kolem pasu, za což se pískalo trestné střílení, kterého se ujal Lukeš, branku ale netrefil.

Liberec byl i nadále aktivní, Franěk se štěstím lapil pokus Nedvěda, Šimánka a posléze i Jiruše. Druhá polovina druhé třetiny se odehrávala především v útočném pásmu domácích, kteří neustále zkoušeli pozornost brankáře Litvínova. Čtyři minuty před přestávkou opařil liberecké útočné hody Vojtěch Kubinčák. Trávníček zavezl kotouč do rohu kluziště, přesným pasem pozdravil na modré Švarného, jehož střela příklepem se odrazila přesně na hůl hostujícího útočníka a ten pohodlně zasunul za Fikrta – 3:1.

První polovina třetí třetiny se odehrávala bez větších šancí na obou stranách. V čase 49:55 z ničeho nic udeřili hosté. Po špatném vyhození liberecké obrany se kotouč dostal ke Kubinčákovi, který jen tak lehce napálil kotouč na domácí svatyni. Neposlušný puk pak skákajícím pohybem doputoval až před Fikrta, kde nikým nehlídaný Michal Trávníček poslal kotouč za záda brankáře Tygrů - 3:2.

Odpověď domácích netrvala ani dvě minuty. Hosté se museli za nesportovní chování vydat na trestnou lavici a Tygři jejich nedisciplinovanost potrestali po sedmadvaceti vteřinách. Kašpařík vybojoval u mantinelu kotouč, žabičkou našel na modré Jiruše, který vyslal bombu na Fraňka. Brankář chemiků jeho pokus neudržel ve výstroji a pro Václava Pletku to byl jeden z jeho nejjednodušších gólů jeho extraligové kariéry - 4:2.

Minutu a půl před zazněním závěrečné sirény neudržel hostující obránce Kubát nervy a v pěstním souboji vyzval Podkonického. Ze souboje muže proti muži vyšel vítězně domácí útočník. Utkání se okamžitě přiostřilo a rozhodčí pustil několik zákroků na hranici pravidel. Devětačtyřicet vteřin před koncem zápasu se dostali do úniku dva na jednoho Viktor Hübl a Trávníček a první jmenovaný pohodlně zakončil pod víko - 4:3. Další branka už v severočeském derby nepadla a domácí tak vstoupili do roku 2009 pravou nohou po výhře 4:3 nad lídrem extraligy z Litvínova. Nejlepší hráč hostů Vojtěch Kubinčák, za domácí vyhlášen Václav Pletka.