Bílí Tygři zlomili odpor Kladna až v poslední třetině

Date of publication Author Petr Schultz

L i b e r e c – V devětačtyřicátém kole zavítali na liberecký led hokejisté posledního Kladna, kteří se ujali ve druhé třetině vedení zásluhou Mrázka. Bílí Tygři byli prakticky po celý zápas lepším mužstvem, ale svou střeleckou převahu zužitkovali až v poslední periodě. Nejdříve srovnal Blatný a tři body přisoudil Severočechům tři minuty před koncem liberecký patriot Jan Plodek.

49. kolo, neděle 07. února 2010
2:1
(0:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky:46. Blatný (Špaček), 57. Plodek (Víšek) - 29. Mrázek (Kalla). Rozhodčí: Polák, Svoboda – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:9, bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5163. Střely na branku: 38:23. Průběh utkání: 0:1, 2:1.

Leinonen – Jareš, Malkamäki, Rýgl, Derner, Výtisk, Moravec, Čakajík – Bartovič, Kašpařík, Podkonický – Víšek, Plodek, Klimenta – Ondřej, Matějovský, Blatný – Špaček, Vantuch, Dušek.

Rytíři Kladno

Cikánek – Kameš, Trončinský, Dlouhý, Mudroch, Mrázek, Šmach – Eberle, Patera, Mikulík – Valský, Kalla, Bílek – Bělohlav, Stieler, Kuchler – Gengel, Melka.

Bílí Tygři se před zápasem museli obejít bez zraněného Pince, kterého nahradil v brance Fin Leinonen. Libereckou střídačku ale „posílil“ Pavel Kafka, vítěz tipovací soutěže o místo na střídačce. A nový muž na střídačce byl hned svědkem obrovské šance libereckých šelem. Ondřej si sjel do rohu za Cikánka pro zapomenutý kotouč, našel před brankou najíždějícího Moravce, jehož střelu vyrazil kladenský brankář na plexisklo. Po dvou minutách musel být brankář buldoků znovu ve střehu. Nejdříve se ho pokusil překvapit Ondřej, který nedokázal dorazit kotouč vybojovaný Vantuchem. Poté Kašpařík odzbrojil Mikulíka, přihrál Bartovičovi a kladenský útočník mohl děkovat ochránci svého brankoviště, že střela libereckého forvarda nerozsvítila červené světlo za středočeskou klecí. Další fantastický zákrok Cikánka přišel hned po nevyužité okenářské přesilovce. To si do šance najel Plodek, ale lapačka hostujícího gólmana byla rychlejší.

Liberec se v druhé desetiminutovce první třetiny dál tlačil za vedoucí brankou a byl jasně aktivnější, ale Cikánek doháněl svými zákroky domácí hráče k šílenství. Hrstka kladenských fanoušků tak nestačila vyvolávat jméno své brankářské „dvojky“. Nejvíc to bylo vidět na ledové tříšti vedle jednotlivých branek. Leinonen zde neměl žádnou hromádku, Cikánek byl naopak zcela zavátý. Na brankáři buldoků snad vyzkoušela své štěstí celá soupiska Bílých Tygrů, ale nikdo nenašel gólový recept. Do první přestávky se tak šlo za bezbrankového stavu.

Liberečtí byli na začátku druhé třetiny nedisciplinovaní a několikrát poskytli Kladnu početní výhodu. Středočeši se díky tygřím prohřeškům dostávali čím dál tím více do hry a Leinonen, který byl v první třetině téměř bez práce, si najednou připisoval jeden zákrok za druhým. V čase 28:47 se ale poprvé měnil stav v Tipsport areně. Kalla nahrál v situaci 2 na 1 Jaroslavu Mrázkovi, jehož chabá střela prošla pod lapačkou až za finského brankáře – 0:1.

Po vedoucí brance Geusu se dostavila na liberecké hokejky nervozita a křeč. I přes to se snažili Bílí Tygři s nepříznivým vývojem zápasu něco udělat, ale proti nim stál výborný Cikánek, který měl další svůj skvělý den a plně nahradil zraněného Kopřivu. Další možnost k navýšení kladenského náskoku měl Bílek, ale sám z mezikruží poslal kotouč do ochranné sítě. V samém závěru druhé třetiny mohl vyrovnat Kašpařík, jenže jeho hokejka nedosáhla na vyraženou střelu Cikánkem.

Do závěrečné periody vstoupili Bílí Tygři aktivněji a Cikánek se hned od začátku musel ve svém brankovišti pořádně potit. Jako první ho prověřil Kašpařík, který si sjel na nahrávku od Čakajíka, ale puk mezi betony kladenského brankáře nepropasíroval. Pak ale fauloval Jareš a Kladno dostalo přesilovou hru. V ní nejdříve Eberle trefil libereckou tyč a z následného protiútoku se potvrdilo staré hokejové pravidlo nedáš – dostaneš – 1:1. Špaček nacentroval kotouč před branku, kde ho dotlačil do okenářské branky Zdeněk Blatný. Stejnou situaci si mohli oba hráči zopakovat o tři minuty později, jen si otočili gard. Blatný nahrával z pravé strany a Cikánek se štěstím lapil Špačkův pokus do výstroje. Kladno mohl poslat do opětovného vedení Eberle, který dostal perfektní pas od Patery. Finský brankář se ale proti jeho pokusu z bezprostřední blízkosti vyznamenal.

V jednapadesáté minutě vyhrál Kašpařík ve středním pásmu buly na Bartoviče. Liberecký rychlík se hbitě natlačil až před Cikánka, ale kotouč i přes neúnavnou snahu do branky prošťouchat nedokázal. Poté o sobě dali ale opět vedět hosté. Patera našel od modré pěkným pasem před brankou zcela volného Mikulíka, ten ale nevyužil moře prostoru a kupu času a Leinonen si na jeho bekhendovém pokusu pochutnal. O minutu později byli Kladenští opět několik centimetrů od gólového úspěchu, jenže severočeský gólman za pomocí Výtiska odrazil nápor Patery a Eberleho, a tak přišel na druhé straně pro hosty trest. Jan Plodek vyhrál buly na Klimentu, ten poslal kotouč po mantinelu za středočeskou klec, kde si pro jeho pas sjel Víšek, nacentroval zadovkou před branku a právě liberecká osmadvacítka domlátila kotouč za Cikánka. Hlavní sudí se ještě jel poradit s videorozhodčím a po několika minutách k radosti tygřího publika branku uznal – 2:1. Ke konci mohl zvýšit do prázdné branky Blatný, ale ze středního pásma netrefil prázdnou branku. To ho však nemuselo mrzet, protože poslední kladenský nápor vychytal Leinonen a domácí si tak do tabulky připsali veledůležité tři body.