Body zajistil útok z NHL

Date of publication Author Jan Mráček

Dramatický zápas, který se odehrál v nedělním večeru ve Svijanské aréně, rozhodla jediná formace složená z hráčů NHL. Výjimečný večer zažil <b>Radim Vrbata</b>, který posbíral čtyři kanadské body za dva góly a stejný počet přihrávek. Vítězství se nerodilo lehce, domácí dlouho prohrávali a první gól dali až ve třetí třetině. I když se jim podařilo otočit stav z 0:1 na 3:1 v normální hrací době se jim vyhrát nepovedlo.

46. kolo, neděle 06. února 2005
4:3p
(0:0, 0:1, 3:2 - 1:0)

Branky: 41. Vrbata (Nedorost), 45. Nedorost (Vrbata) 49. Vrbata (Fischer), 62. Kotalík (Vrbata, Nedorost) - 24. Míka (Melenovský), 53 Polanský (Král), 55. Skořepa (Svoboda). Rozhodčí: Minář - Dědek, Chytil. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3562.

Hnilička - Šmíd, Fischer, Jiruš, Klouček, Duben, Jareš, Ovčačík, Hanzlík - Novák, Rataj, Tomajko - Vrbata, Kotalík, Nedorost - Vaic, Podkonický, Procházka - Víšek, Plodek, Rozsíval.

HC Oceláři Třinec

Vojtek - Všetečka, Houdek, Křetínský, Bartoň, Hunkes, Malinský,Kučný, Míka - Melenovský, Svoboda, Janků - Skořepa, Zbořil, Martynek - Král, Bordowski, Hebar - Polanský.

Jako první se osmělili ve Svijanské aréně třinečtí Oceláři. Polanského střela však Hniličku překvapit nemohla. Na druhé straně zachytil nepřesnou rozehrávku hostí Vaic, našel Podkonického, jeho střelu ale hostující zadáci zblokovali. Ve 4. minutě se snažil otevřít skóre Víšek. Objel branku, puk za záda Martina Vojtka však nezasunul. O minutu později se poprvé v utkání ukázala ve velkém světle první pětka. Bekhend Nedorosta ani následná střela Vrbaty svůj cíl prozatím nenašly. Jejich chvíle však teprve měly přijít. V 6. minutě pálil nejprve Bordowski do připraveného Hniličky a z protiútoku se pěknou střelou na vyrážečku prezentoval Stanislav Procházka. V 10. minutě se poprvé výrazněji domácím fanouškům ukázala nová posila Tygrů Tomáš Klouček, který poprvé nastoupil proti svým bývalým spoluhráčům. Jeho střelu od modré však Vojtek zlikvidoval. Ani souhra mezi Nedorostem a Kotalíkem ke gólu nevedla. Ve 12. minutě hledal Pavel Janků na pravé straně osamoceného Zbořila, který by jel sám na Hniličku. Skvělým obranným zákrokem tomu ale zabránil Radim Vrbata. Ve 13. minutě se poprvé otevírala vrátka na trestné lavici. Hříšníkem byl třinecký Jaroslav Svoboda, kterého poslal sudí Minář na dvě minuty za držení hole. V přesilovce však domácí nic nevymysleli a mohli být naopak rádi, že neinkasovali. Nejprve Míka předložil Melenovskému, který se ocitnul zcela sám před Hniličkou, který ho ale vychytal a poté se do superšance dostal po přihrávce Melenovského Malinský a k následné dorážce Skořepa, Hnilička ale fantastickým zákrokem svůj tým podržel. Největší šance Bílých Tygrů v první třetině přišla na začátku 19. minuty. Ladislav Šmíd nahazoval puk od modré čáry. Vojtek ho vyrazil jen před sebe, ale Václav Nedorost z dorážky poloodkrytou branku netrefil. Do šatny však mohli jít spokojenější nakonec hosté. Martynek našel mezi kruhy volného Krále, jeho střela ale skončila v obličeji obětavého Richarda Jareše, kterého vyprovázel do kabiny velký potlesk.

Nerozhodný stav se snažil hned na začátku druhého dějství změnit Aleš Kotalík, kterého vybídl ke skórování Nedorost, z úhlu však Vojtka nepřekonal. Na konci 24. minuty přišel nečekaný úder Ocelářů. Třinec poprvé ukázal, že nepřijel do Liberce jen utkání z povinnosti odehrát. Marek Melenovský našel Petra Míku, který střelou pod víko otevřel skóre! O vyrovnání se ve 26. minutě snažil Plodek s Rozsívalem. Střely však skončily těsně vedle Vojtkovy svatyně. Minutu na to přihrával Nedorost před bránu, kde stál úplně volný Kotalík. V poslední chvíli mu však vypíchnul puk třinecký gólman. Ve 27. minutě chyboval v rozehrávce Rataj, na Hniličku se řítil úplně sám Zbořil, Hnilička i tentokrát svůj tým podržel. Na druhé straně uvolnil Podkonický Vaice, který naznačil střelu, položil si Vojtka, puk však za jeho záda nedostal. V polovině utkání tečoval těsně vedle tyče střelu Jiruše Václav Novák. Tygři se mocně snažili o vyrovnání. Ani Vaicova střela po ledě ani následná bomba Hanzlíka od modré čáry však úspěchem neskončily. Poslední šanci ve druhé třetině měli domácí. Procházka se probil přes dva hráče, předložil puk Vaicovi, který ale nepřelstil výborného Vojtka.

Do třetí třetiny vlétli Bílí Tygři jako uragán. Po rovných 33 sekundách našel Václav Nedorost Radima Vrbatu, který prostřelil Vojtka. Strhnout vedení na stranu domácích se snažil ihned poté Vaic a po něm Novák, jehož střelu vyrazil třinecký brankář pouze před sebe, stejný hráč však dorazit puk do brány nedokázal. Velký tlak Tygrů ale nezůstal bez odezvy. Ve 45. minutě si vyměnili role Vrbata s Nedorostem. První jmenovaný přihrával spoza branky, druhý střílel – 2:1. Oceláři si poté vybrali oddechový čas, který jim nebyl nic platný. Ve 48. minutě byl poslán "za katr" za nedovolené bránění Houdek. Po minutě a třech sekundách vystřelil tvrdě od modré Fischer a puk do brány dorazil kdo jiný než Radim Vrbata, který si chladnokrevně počkal, až se Vojtek položí na led a poté ho přestřelil. Domácí byli na koni. O minutu později našel Novák výtečnou přihrávkou Jana Tomajka, který ale definitivní pojistku odmítl. Domácí byli v pohodě. V tu chvíli by na hosty nevsadil nikdo z přítomných diváků ani korunu. Jenže v 53. minutě vystřelil Richard Král a jeho střelu dopravil důrazně do brány Jiří Polanský. To ještě nebylo všechno. V 53. minutě byl vyloučen Kotalík za hru vysokou holí, hosté uzamkli domácí v obranném pásmu. Dvojitou dorážku Jaroslava Svobody ještě stačil skvělý Hnilička zneškodnit, na tu poslední Skořepovu už ale nestačil. Domácí byli zmrazení, strhnout vítězství na stranu Bílých Tygrů se pokusil Václav Nedorost, kterého ale Vojtek vychytal. V infarktovém závěru mohli vézt Oceláři z Liberce dokonce body tři. Obrovskou šanci Skořepy ale vynikající Hnilička lapil. Z protiútoku mohl naopak rozhodnout Tomajko, který se ocitnul zcela sám před Vojtkem, ale neuspěl a šlo se do prodloužení.

To rozhodl Aleš Kotalík. Jeho první branku po 29 sekundách sice ještě hlavní rozhodčí Minář pro postavení útočícího hráče (Václav Nedorost) v brankovišti neuznal, minutu na to však mohl se všemi domácími příznivci už slavit, když dorazil za Vojtkova záda střelu Radima Vrbaty. Při dorážce mu výtečně pomohli právě kolegové z útoku, Vrbata a Nedorost, kteří "vyrobili" před Vojtkem zmatek, ze kterého Kotalík vytěžil dvoubodový vítězný gól.