Čaroděj Schwarz, vynikající obrana a úderný útok! Série 2:2!

Praha - Úplně jiný příběh! Aktivita, trpělivost, disciplína a k tomu vynikající Marek Schwarz. To byly hlavní prvky libereckého vítězství ve čtvrtém finále s pražskou Spartou. Góly Řepíka, Vlacha a Bulíře nakonec stačily k vítězství 4:1 a srovnání série na 2:2!

F4, úterý 19. dubna 2016
1:4
(0:0, 0:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 57. Švrček (Hlinka, Buchtele) – 22. Řepík, 23. Vlach (Šimek, Špaček), 38. Bulíř (Radivojevič, Šimek), 59. Šimek (Valský). Rozhodčí: Hejduk, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 20:34. Diváci: 16 962.

Pöpperle – Polášek, Eminger, Barinka, Čajkovský, Mikuš, Švrček, Kalina – Buchtele, Hlinka, Forman – Kumstát, Pech, Procházka – Sabolic, Kudrna, Hamilton – Hlaváč, Dragoun, Netík – Černoch.

Schwarz – Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk, Havlín – Bakoš, Bulíř, Radivojevič – Řepík, Birner, Stránský – Valský, Jelínek, Krenželok – Vlach, Jonák, Špaček – Ordoš.

Filip Pešán musel před čtvrtým utkáním série učinit několik změn. Místo Dominika Lakatoše a Petra Vampoly, kteří byli potrestáni disciplinární komisí za své zákroky během třetího duelu, naskočil Jaroslav Vlach s Vítem Jonákem. Michala Plutnara nahradil Tomáš Havlín a do brankoviště se od začátku poprvé v celém play-off postavil Marek Schwarz.

Změna sestavy nebyla na našem mužstvu vůbec znát. Po čtyřiceti vteřinách hry se do první příležitosti střetnutí propracoval Řepík, který po Birnerově pasu střílel z mezikruží. Pöpperle ale jeho prudkou ránu, stejně jako Valského obtočení kolem klece o několik chvil později, zneškodnil.

Tygři byli v úvodu viditelně aktivnější. Tlak vyústil přesilovkou, v níž šelmy na celé dvě minuty zamkly svého soupeře v obranném pásmu. Ke střele se dostal Mojžíš, Řepík i Ševc, nicméně ani jeden pokus nakonec kýžený úspěch nesklidil.

V jedenácté minutě zahrozili poprvé v utkání domácí. Výtiska obral o kotouč Hlaváč, následně zamotal bekům hlavu otočkou a bekhendem vypálil. Schwarz si levou stranu dokázal pohlídat a betonem šanci eliminoval. V následujících okamžicích ale již opět převzali iniciativu modro-bílí.

Nepříjemnou střelou prověřil po přihrávce Krenželoka zpoza zařízení strážce sparťanské svatyně Valský, mezeru ve výstroji maskovaného muže nakonec nenašel. Jelikož branka nepadla ani v závěrečné početní výhodě pražského celku, rozcházely se oba celky do kabin s bezbrankovou remízou 0:0.

Do prostředního dějství opět vstoupili lépe Tygři, tentokrát navíc už slavili! Michal Řepík vystihl rozehrávku domácí obrany a ranou nápřahem nalezl proslulou pátou díru ve výstroji Pöpperleho. Zanedlouho bylo na liberecké střídačce ještě veseleji. Vlach přihrál Šimkovi. Ten si zkušeně potáhl kotouč do dobré střelecké pozice a vypálil. Sparťanský gólman nedokázal kotouč udržet v náručí a dotírající Jaroslav Vlach ho s přehledem dopravil do poloodkryté klece.

Trenér Jandač si po druhém inkasovaném gólu vyžádal oddychový čas a jeho svěřenci i díky trestu Tomáše Mojžíše ožili. Do obrovské příležitosti se dostal Buchtele, před nímž zívala prázdná brána. Forvard celku z hlavního města však puk do sítě ani přes veškerou snahu nedorazil.

V další přesilovce, tentokrát po faulu Lukáše Krenželoka, dokonce třikrát nebezpečně dorážel Hlinka, nicméně Schwarz sérii výborných zákroků udržoval liberecké vedení. V druhé polovině třetiny si do slibné pozice najel Stránský, avšak jeho svižnou střelu dokázal Pöpperle chytit do své rukavice.

Vzápětí ujel obraně šelem Miroslav Forman, Martin Ševc ve snaze rozhodit domácího útočníka fauloval a rozhodčí neváhal nařídit trestné střílení. V tom si fantastický Marek Schwarz na zakončení protivníka počíhal a bekhendovou kličku vytěsnil betonem mimo tři tyče.

V sedmatřicáté minutě navíc ukořistil ve středním pásmu kotouč Branko Radivojevič a společně s Michalem Bulířem ujížděl vstříc zařízení. Druhý jmenovaný dostal přesnou přihrávku a liberecký kotel byl potřetí na nohou. Prostřední dějství vyšlo svěřencům trenéra Filipa Pešána náramně. Na začátku toho závěrečného navíc dostali k dispozici čtyřminutovou přesilovku po krvavém zranění Vlacha.

Dlouhá početní výhoda ani přes několik nebezpečných projektilů proměněna nebyla, jenže Liberečané ukrojili Spartě cenné minuty při honbě za vyrovnáním. Snížení mohl vybojovat těsně před odbytím poloviny třetí periody Procházka, jenž ujížděl sám na brankáře Severočechů, nicméně k ideálnímu zakončení mu scházela přesnost.

Ve zbylých minutách modro-bílí svou trpělivou hrou dominovali. Pražané nevěděli, jak na důkladnou obranu s výborným Schwarzem v zádech vyzrát a srovnání série bylo na dosah. Přeci jen se nakonec domácí fanoušci dočkali. Dělová rána Jana Švrčka nekompromisně vymetla pravý horní roh brány. Veškeré naděje domácích však definitivně potopil trefou do prázdného zařízení necelé dvě minuty před závěrečnou sirénou Radim Šimek. Série je tak opět nerozhodná 2:2!

Ohlasy hráčů naleznete v následujícím videu:

„Včera jsme si vyříkali jako tým spoustu věcí. Musím uznat, že dnes nastoupil do utkání celek s úplně jinou tváří. Předvedená hra stejně jako disciplína byla vzorová a doufám, že si hráči budou tento herní projev pamatovat a navážeme na něj v domácím střetnutí.“

Josef Jandač
„Tahali jsme za kratší konec po celý zápas. Již první třetina nebyla ideální, na začátku té druhé jsme chtěli nastoupit jinak, bohužel jsme inkasovali. To určilo ráz zbytku duelu. Ve třetí třetině navíc hned přišlo čtyřminutové oslabení, což zřejmě definitivně rozhodlo.“