Drama proti Chabarovsku rozsekl v nájezdech Vladimír Svačina

Date of publication Author Dominik Jakubec

Liberec - Duel s Chabarovskem sice fanouškům nabídl celou řadu velkých šancí, v základní hrací době však padly pouze dvě branky. Rozhodovat musely nakonec až samostatné nájezdy, které Bílí Tygři zvládli na jedničku a vybojovali tak cenný skalp soupeře z KHL.

příp., sobota 13. srpna 2016
2:1sn
(0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 50. Bartovič (Ševc), rozhodující nájezd Svačina – 32. Kuusela (Zohorna, Ramstedt). Vyloučení: 5:5, navíc Mojžíš (LIB) 10 min OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Diváci: 1 657.

Lašák (Will) – Ševc, Šimek, Derner, Mojžíš (A), Vitásek, Plutnar, Pyrochta – Birner (A), Bulíř, Svačina, Radivojevič (C), Bližnák, Bartovič, Krenželok, Jelínek, Stránský, Vlach, Lakatoš, Vantuch.

Amur Chabarovsk

Pechursky (Alikin) – Zub, Maslov, Atyushov (C), Kolář, Kondratyev, Kamalov, Liutov, Kosmachev, Grishin – Peryushin, Skladnichenko, Ramstedt, Litovchenko, Byvaltsev, Ushenin Vl., Ushenin Vi., Zohorna, Kuusela (A), Raisov, Taratukhin (A), Ugarov, Zheleznov.

V úvodu utkání se museli naši hokejisté bránit v oslabení, když byl na trestnou lavici poslán Michal Plutnar. Hosté však tuto početní převahu i přes značný tlak nevyužili. Blízko branky byl Chabarovsk na konci šesté minuty, když se Peryushin dostal ke střele z pravého kruhu a překonal brankáře Lašáka. Naštěstí pro něj však ruský útočník trefil pouze spojnici liberecké branky.

To už se ke slovu začali dostávat také Bílí Tygři. V zajímavé pozici ke střele se ocitl Radim Šimek, kterého ale zradila výzbroj - v momentě střely totiž zlomil hůl. Po Jelínkově pokusu už musel Pechursky zasahovat, kotouč však dokázal vykopnout do bezpečí. Otevřít skóre mohl o chvíli později Bartovič, ale také jeho střelu hostující brankář vyrazil.

Právě po Bartovičově další šanci byl blízko gólu Radivojevič, když jeho dorážku na poslední chvíli vykopl Pechursky z téměř odkryté branky. Kapitán týmu byl však při pokusu o střelu hákován, takže následovala přesilová hra Liberce. Tu však naši hráči nedokázali využít, když svými střeleckými pokusy trefovali především bránící hráče Amuru. Do kabin se tak šlo za stavu 0:0.

Vitásek rozehrává

Hned po startu druhé třetiny měli Tygři opět velkou gólovou příležitost. Mario Bližňák se dostal ke střele z mezikruží, Pechursky však dokázal opět včas vykopnout svůj levý beton a nebezpečí úspěšně zažehnal. Následně zahrozili také hosté, Litvochenkova střela však pro Lašáka žádné výraznější ohrožení neznamenala.

Tygři sice měli mírně více ze hry, své příležitosti však nedokázali využívat. Naopak Amur Chabarovsk hrál nejprve po Mojžíšově vyloučení proti čtyřem, když Zuba ve stoprocentní příležitosti vychytal Lašák, a o chvíli později šli Tygři dokonce do tří. Amur si však přesilovku sám zkomplikoval a dvojnásobnou početní převahu hrál jen krátce, než musel na trestnou lavici také Vjačeslav Ushenin.

Když už se po několika minutách vylučování opět hrálo v pěti, skóre se poprvé změnilo. Kristian Kuusela se dostal sám před brankáře a povedeným bekhendový blafákem překonal bezmocného Lašáka. Tygři si následně vytvořili celou řadu šancí, Pechursky však zůstával bezchybný a nehodlal pustit kotouč za svá záda. Po dvou třetinách tak svítilo na kostce skóre 0:1.

Adam Jánošík

Úvod třetí třetiny opět poznamenala řada vyloučení. Amur začal hrát přesilovou hru, po chvíli o ni však přišel a pokračovalo se ve čtyřech na obou stranách. Bulíř však následně vyfasoval dvojitý trest za vysokou hůl a Tygři si tak výrazně komplikovali snahy o vyrovnání. V dlouhé přesilové hře se Chabarovsk hned několikrát pokusil zvýšit vedení, Lašák však dokázal všechny střely krýt a dál držel šance svého týmu.

Následovala přesilová hra Bílých Tygrů, v níž se naši hráči konečně dočkali vyrovnání. Milan Bartovič vjel do útočného pásma, vypálil a nedal brankáři šanci zasáhnout. Tygři ožili a najednou byli na ledě mnohem aktivnější. Po jedné ze střel Pechursky vyrazil kotouč nad branku a vůbec nevěděl, kam padal, ale od břevna se nakonec odrazil do bezpečí.

V závěrečných minutách se tlak našeho týmu stupňoval, ale překonat brankáře Chabarovsku se hráčům nedařilo překonat. Nervozita na ledě se stupňovala a došlo také na menší strkanici, kterou však rozhodčí okamžitě roztrhli. Utkání nakonec doputovalo až do prodloužení.

V něm se oba celky nastoupili v novém modelu, tedy tři na tři. Hra se rychle přesýpala ze strany na stranu a bylo znát, že se jedná o divácky atraktivní variantu hry. Tygři si však při střídání nepohlídali svůj počet a chvíli hráli ve čtyřech, za což následoval dvouminutový trest. Lašák však v oslabení všechny šance soupeře a nadále držel nerozhodný stav.

Na konci přesilové hry navíc přišel úsměvný moment. Početní převaha se hrála ve čtyřech proti třem. Po návratu na led však hrály oba celky několik sekund ve čtyřech, načež rozhodčí odpískali na obou stranách příliš mnoho hráčů na ledě. Po delší poradě si však uvědomili svůj omyl a vrátili hru do tří bez vylučování. Branka však nepadla, a tak se šlo do samostatných nájezdů.

Zatímco exekutor Chabarovsku neproměnil, Birner se radoval. Zohorna však srovnal a Michal Bulíř nedal. Ve třetí sérii však byl jediným úspěšným střelcem Vladimír Svačina a ukončil duel. Tygři tak nad Amurem zvítězili 2:1 po nájezdech.

Filip Pešán
„Jednalo se o utkání, které mělo jednoznačně nejvyšší tempo ze všech čtyř přípravných zápasů. Soupeř byl velmi kvalitní na kotouči, dovednostně skvěle vybaven, ale my se s tím dokázali popasovat. Chytili jsme tempo utkání a myslím si, že se nakonec musel fanouškům líbit, neboť byl plný šancí na obou stranách. Výhra, byť po nájezdech, nás proti takovému soupeři těší.“