Fantastická podívaná ve Svijanské Aréně

Date of publication Author Lukáš Rejmon

Diváci, kteří si dnes našli cestu do vyprodané Svijanské Arény, určitě nelitovali. Ve strhujícím hokejovém představení ve 3. zápase Česká pojišťovna play-off EHL porazili domácí Bílí Tygři pražskou Slavii po boji 3:2. <b>Milan Hnilička</b> po trochu nejistém vstupu do utkání předvedl v průběhu zápasu několik kvalitních zákroků, jimiž svůj tým podržel, v závěru ale svým zaváháním umožnil slávistům zdramatizovat utkání. Dnešní podívaná byla tou nejlepší pozvánkou na zítřejší duel.

ČF3, čtvrtek 10. března 2005
3:2
(1:1, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 12. Rataj (Jiří Hanzlík, Čermák), 38. Kotalík (Jiruš), 57. R. Vrbata (Klouček) - 1. Pálffy, 57. Vašíček (Pálffy, Vlasák). Rozhodčí: Minář, Turčan - Čížek, Padevět. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5080 (vyprodáno). Stav série: 1:2.

Hnilička - Klouček, M. Duben, L. Šmíd, Jiruš, Jiří Hanzlík, Modrý - S. Procházka, V. Nedorost, R. Vrbata - Čermák, Rataj, Tomajko - Vaic, Kotalík, P. Rozsíval - V. Novák, Podkonický, Víšek. <b>Trenéři:</b> Paleček, Dvořák a Kapoun

HC Slavia Praha

Franěk - Kadlec, Kolařík, J. Novák, Špaček, Žabka, Graňák - Pálffy, Stümpel, Tomica - Vlasák, Vašíček, Antoš - L. Havel, Beránek, Sup - D. Hruška, M. Kopecký, R. Dlouhý. <b>Trenéři:</b> Růžička, Weissmann a Kalous

Diváci ještě přicházeli do Svijanské Arény, když probíhal slavnostní nástup domácích hráčů při jejich premiérovém utkání play-off v domácím prostředí. Ještě než se oba týmy pustili do boje, zazpívala státní hymnu sboristka libereckého pěveckého sboru Severáček Markéta Stoklasová, slavnostní buly vhodil primátor Liberce ing. Jiří Kittner. Potom již odstartovalo skvělé hokejové představení ve vysokém tempu.

Bílí Tygři začali s velkou chutí, ale jejich hrubou chybu na útočné modré potrestal po 55 sekundách hry kanonýr Žigmund Pálffy, který svůj nájezd zakončil nekompromisní střelou zblízka nad Hniličkovu vyrážečku. Po této brance upadla hra domácích do útlumu, jehož výsledkem bylo několik slávistických šancí, které likvidoval Milan Hnilička. V polovině první třetiny se Tygři nadechli k mohutnému náporu. Nejprve Vaic v obrovské šanci nastřelil břevno, a tak gól přišel později. V přesilovce zavezl puk do třetiny Čermák, přihrál na modrou Hanzlíkovi a ten místo střely ideálně našel před brankou úplně volného Igora Rataje, pro kterého nebyl problém zasunout puk do poloprázdné branky. V závěru se střídaly šance na obou stranách, ovšem brankáři předváděli své umění.

Druhé dějství hry začalo slávistickou přesilovkou, po vyloučení Václava Nováka z konce první třetiny. Bílí Tygři se však s přehledem ubránili. Poté hra nabrala vysoké tempo, jejímž výsledkem bylo několik šancí na obou stranách. Ve 25. minutě se utkání hodně přiostřilo a zejména trestná lavice hostí se začala naplňovat. Nakonec se vedle sebe ocitli Antoš, Kadlec a Špaček a domácí měli možnost více než dvě minutové početní výhody pět na tři, tu však sehráli špatně a branku Pražanů v podstatě neohrozili. Paradoxně jim pomohla až hra 4 na 4 v polovině utkání, ve které měli domácí opět navrch. Před koncem druhé třetiny se Aleš Kotalík ve středním pásmu zmocnil puku, nabral rychlost a jeho střela zápěstím proklouzla Fraňkovi mezi betony až za brankovou čáru. Regulérnost branky potvrdil i videorozhodčí, a tak se závěr druhé třetiny dohrával za mohutných ovací diváků.

Úvod třetího dějství začal převahou Slavie. Ta si v něm vytvořila několik velmi dobrých šancí, které však s likvidoval Milan Hnilička, někdy i za pomoci nezbytného štěstí. Netrvalo však dlouho a své „tesáky“ vycenili i Bílí Tygři. Čermák krásně zpracoval na modré puk, vybruslil si mezi kruhy, vystřelil, ale Franěk předvedl brilantní semafor, který by se nemusel stydět ani v soutěži o Zlatou helmu. Závěr utkání poznamenala častá vyloučení. Nejprve společně usedli na lavici hanby Čermák se Špačkem a pak se k nim za půl minuty přidal ještě Hanzlík. Slavie tudíž měla výhodu přesilové hry 4 na 3. Aby ještě zvýšila svou útočnou sílu, tak trenér Růžička odvolal gólmana Fraňka a Slavie hrála rázem 5 na 3. Zde však předvedl své umění, nejrychlejší bruslař EHL, Radim Vrbata, který na obranné modré získal puk a dovezl jej přes celé hřiště až do prázdné slávistické branky. Erupce nadšení se rozlévala celou Svijanskou arénou, fanoušci už začali chystat oslavné skandování, ale Slavia se nevzdávala. Po buli zaútočila a dostala puk za Hniličkovu branku. Domácí brankář chtěl rozehrát, ale puk mu sebral Pálffy, nahrál před branku zcela volnému Josefu Vašíčkovi a ten utkání řádně zdramatizoval. V závěru zápasu zkusila Slavie opět hru bez brankáře, ale Bílí Tygři už si své historické vítězství v play-off nenechali vzít.

Výkon Bílých Tygrů je tou nejlepší pozvánkou na páteční duel, který začne opět v 17 hodin.