Finského ďabla překonal pouze Pabiška

Date of publication Author Jan Rachota

Napravit zaváhání z Českých Budějovic jeli Bílí Tygři do Vsetína. Na Lapači se však v letošní sezóně vyhrává jen obtížně a to se potvrdilo i dnes. Valaši postavili do branky zeď jménem Vehviläinen a ta proti tygřím útokům odolávala až do 50. minuty, když se prosadil <b>Lukáš Pabiška</b>. Jeho branka však byla ze strany Liberce vše a tak domácí mohou slavit vítězství 2:1.

18. kolo, úterý 24. října 2006
2:1
(2:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Rob (Berzinš), 13. Sakrajda (Sabol) - 50. Pabiška (Klimenta). Rozhodčí: Smeták - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 9:9, navíc Klimenta (Liberec) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 2499. Střely na branku: 27:29. Průběh utkání: 2:0, 2:1.

Valašský hokejový klub

Vehviläinen - Kučný, Hrabal, Balčík, Galvinš, Bolf, Štach, Ostrčil, Horák - Demel, Stantien, Davídek - Rob, Berzinš, Dubec - Sakrajda, Sabol, Květoň - Duba, Škoda, Grill.

Hnilička - Moravec, Jiruš, Čutta, Krstev, Rýgl, Zíb, Žabka, Kočí - Vaic, Podkonický, V. Novák - Klimenta, Víšek, Pabiška - Šachl, Vampola, S. Procházka - O. Hruška, Pajič, Dušek.

Vsetínští pod hrozbou pokut vstoupili do utkání aktivně, hned ve 27 vteřině měl slušnou příležitost po přihrávce Stantiena Davídek. Hned po něm pálil nebezpečně Kučný, ale jeho rána o centimetry minula cíl. Aktivita Vsetína přinesla první vyloučení, ve 3. minutě byl vyloučen Žabka. Na trestné lavici si ale pobyl jen 8 vteřin, krásnou Berzinšovu přihrávku proměnil chladnokrevně kapitán Rob.

I v další početní výhodě mohli domácí skórovat, ale Hnilička vychytal jak Davídka, tak i 2x Berzinše. Liberec měl v první třetině jen dvě šance, první měl exvsetínský Vampola, který nevyužil drobného zaváhaní Vehviläinena. Na druhé straně zachybovala liberecká obrana, puku se zmocnil Sabol, našel mezi kruhy Sakrajdu a ten svou střelou vymetl levou šibenici.

Bílým Tygrům se v první třetině nedařily přesilové hry, jedinou šanci byla tečovaná Zíbova rána, která byla druhou šancí Liberce. Valaši, tak odcházeli do kabin s dvoubrankovým náskokem, který odpovídal poměru sil na ledě.

Ve druhé třetině se hra vyrovnala, Liberečtí viditelně přidali a přišly i šance. Pomohla k tomu i přesilová hra, na trestné lavici seděl obránce Kučný. Od modré čáry opět zahrozil Zíb, finský brankář puk viděl a jeho střelu zpacifikoval. Vzápětí si zahráli přesilovku i domácí, ale její provedení bylo tragické, brankář Hnilička si nepřipsal jediný zákrok. Při návratu vyloučeného Kočího se výborným obranným zákrokem prezentoval Demel, jeho rybička zabránila pohromě.

Liberec převzal iniciativu, nebezpečně hrozil zejména první útok. Pěkným průnikem se prezentoval Šachl, zblízka ale Vehvilainena překonat nedokázal. V tom samém střídaní se pěknou tečí připomněl navrátilec z Ruska Novák, ale ani tato šance neskončila brankou. Na druhé straně zahrozil matador Stantien, jeho krásné akci chybělo jen přesnější zakončení. Další přesilovku zahráli ale Valaši výborně, gól doslova visel ve vzduchu, Dubec ale ve velké šanci nezamířil přesně. Minutu před koncem třetiny si v rychlém sledu vypracovali Tygři tři vyložené šanci, puk několikrát tancoval po brankové čáře, za ni si ale naštěstí pro Vsetín cestu nenašel. Tenhle závar skončil menší potyčkou mezi Kučným a Podkonickým, čároví rozhodčí ale větší bitce zabránili. Ve druhé třetině byli hosté lepším týmem, ale obrana domácích v čele s brankářem se štěstím odolávala, branku tak diváci neviděli.

Třetí třetinu začalo vyloučení Demela, který nepochopitelně vyhodil puk na střídačku. Od modré čáry ostřeloval Vehviläinena Žabka, ale obě jeho rány skončily na betonech finského brankáře. Na druhé straně zahrozil z brejku aktivní Berzinš, ale s jeho střelou si reprezentant Hnilička poradil. Po chybě vsetínské obrany byl na brankovišti Víšek, ale neměl jak maličkého Fina prostřelit. Vzápětí našel krásnou přihrávkou vsetínský obránce Horák libereckého útočníka Procházku, ale Viking v brance Valachů čaroval. V polovině třetiny ale po krásném přihrávce Klimenty a střele Lukáše Pabišky už zasáhnout nemohl.

Liberec poslala branka do sedla a neustále útočil. Domácí se stáhli do obranné ulity a spoléhali na rychlé brejky. Tygři se na dlouhou dobu usadili v obranném pásmu Vsetína, ale k pořádnému zakončení jim Valaši nedopřáli ani prostor ani čas. Závěrečný nápor Liberce utnul zbytečným faulem na Demela Procházka. Závěrečné dvě minuty měli tak zelenožlutí výhodu přesilovky a zasloužené vítězství tak ubránili.