Historický postup se nekoná. Tygři v infarktovém závěru podlehli Vítkovicím v prodloužení

Vítkovice/Liberec - Do druhého utkání osmifinále Ligy mistrů vstupovali Bílí Tygři s nejmenším možným náskokem, který si vybojovali minulý týden na domácím ledě. Vítkovice dlouho držely vedení 2:0 a postup měli na dosah, minutu a půl před koncem však poslal zápas do prodloužení svou brankou Michal Bulíř. V nastaveném čase byli ale Liberečtí tím smutnějším týmem a CHL pro ně končí.

osmifinále, úterý 08. listopadu 2016
3:1p
(1:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Szturc (Balán), 45. Szturc (Stastny), 62. Tybor – 59. Bulíř (Jelínek, Šimek). Rozhodčí: Holm, Persson (oba SWE) – Gebauer, Lederer (oba CZE). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4 716. Střely na branku: 27:43. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

HC Vítkovice Ridera

Dolejš – Krenželok D., Sloboda, Výtisk (C), Sedlák, Puzič, Kovář, Rudl – Tybor, Stastny, Szturc – Roman, Zdráhal, Květoň – Kucsera, Kolouch, Vandas – Tomi, Hudeček, Illéš – Balán

Will – Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Jánošík, Vitásek, Pyrochta – Jelínek, Krenželok L., Lakatoš – Ordoš, Bulíř, Radivojevič (C) – Svačina, Bartovič, Vantuch – Špaček, Vlach, Hrníčko – Stránský

Tygři nevstoupili do zápasu pravou nohou. Utkání začalo několika šancemi na obou stranách, nicméně oba gólmani si dokázali poradit. Důležitý moment přišel po necelých šesti minutách hry, kdy menší trest za podražení obdržel vítkovický Patrik Zdráhal. Severočechům se ovšem početní výhoda moc nepovedla, ba naopak. V její polovině vyslal Stanislav Balán přesný pas na Romana Szturce, jenž se v plné rychlsoti natlačil před Willa a kličkou do bekhendu poslal domácí do vedení.

V tu chvíli byl celkový součet gólů z obou zápasů 1:1 a každá strana měla tak stejné šance na postup. Přesně v deváté minutě se před Dolejšem ocitl nikým nepovšimnut Petr Jelínek, svou dobrou příležitost ale využít nedokázal. Úvodní třetina se obešla bez větších příležitostí, obě mužstva nechtěla udělat chybu a k utkání přistupovala opatrně.

V prostřední části se obraz hry nezměnil, Liberečtí ovšem postupně začali získávat nad svým soupeřem mírnou převahu. Na vážnější šanci si ale fanoušci počkali až do poloviny zápasu, kdy šel na trestnou lavici exliberecký Jan Výtisk. Svěřenci trenéra Filipa Pešána si v přesilové hře vytvořili tlak, který vygradoval závarem před Dolejšovou brankou. Největší příležitost skórovat měl Milan Bartovič, ale neuspěl.

Následně domácímu brankáři pořádně zatrnulo, když mu za záda málem propadl poskakující kotouč, tentokrát však při Dolejšovi stálo štěstí. Vítkovickým se poté povedlo dostat zpět do tempa a i oni si vypracovali velice slibnou příležitost. Patrika Zdráhala ovšem vychytal skvělý Will, jenž se postavil mezi tři tyče i ve druhém střetnutí s ostravským celkem. Tři minuty před koncem druhé třetiny mohl tváří v tvář Dolejšovi srovnat Ordoš, jenže si na domácím brankáři vylámal zuby a neujala se ani dorážka Bulíře.

Závěrečnou periodu začali o chlup lépe Tygři. Své šance ale neproměnili v gól, a tak přišel trest. Ve 45. minutě Roman Szturc bravurní stahovačkou obešel obránce a podruhé v zápase překonal libereckého gólmana. V tu chvíli nebyli Severočeši v lehké situaci. Potřebovali totiž vsítit jeden gól, aby zápas dospěl alespoň do prodloužení. To se jim málem povedlo hned vzápětí, Dolejš ovšem ani tentokrát nekapituloval.

Následně hráči z města pod Ještědem ubránili početní výhodu soupeře a nastal boj o snížení. Ten se ale záhy zkomplikoval, když musel na trestnou lavici za sekání Milan Bartovič. I toto oslabení zvládli Bílí Tygři s přehledem. V závěru si liberečtí trenéři vyžádali oddechový čas a dvě minuty před koncem Roman Will odjel na střídačku, aby na led mohl naskočit šestý hráč. Power play se vyplatila! Svou dělovkou od modré trefil Radim Šimek pouze tyč, jenže kotouč se odrazil na hůl Michala Bulíře, který už měl snadnou práci a poslal zápas do prodloužení.

V nastaveném čase mohli Tygři rozhodnout, když Jan Výtisk ztratil hůl a vítkovičtí bránili v podstatě ve dvou, nicméně Severočeši svou šanci nevyužili. Následně se sám před Romana Willa proháčkoval Radoslav Tybor, který prostřelil libereckého brankáře a poslal Vítkovice do čtvrtfinále CHL. I když hráči ze severu Čech svého soupeře výrazně přestříleli, na postup nakonec těsně nedosáhli. I tak se ovšem za svůj letošní výkon v Lize mistrů nemusí stydět.

Jakub Petr
„Liberec byl v celé sérii hokejovější, my jsme slavili úspěch enormní bojovností, ale tak to ve sportu někdy chodí.“

„Jsme velmi zklamaní, protože jsme chtěli postoupit. Byli jsme o něco aktivnější, ale ze spousty menších šancí jsme vynikajícímu Dolejšovi dlouho nedokázali dát gól. Povedlo se to až v power play, bohužel v prodloužení jsme po chybě rychle inkasovali.“