Igor Rataj opět jediným střelcem Bílých Tygrů

Date of publication Author Radek Vokál

Po dvou čtyřgólových zápasech se Znojmem a Pardubicemi přišel na Bílé Tygry střelecký útlum. Proti Klotenu a nyní v Edenu se Slavií se Liberečtí radovali z gólu vždy jen jednou, pokaždé zásluhou <b>Igora Rataje</b>. Ten v pátek dopoledne otevřel skóre zápasu, pak ale mladík Lukáš Musil svou branku začaroval a Slavia si trpělivým výkonem došla k prvnímu vítězství po sedmi neúspěšných zápasech.

přát., pátek 27. srpna 2004
4:1
(1:1, 1:0, 2:0)

Branky: 14. Hruška (Kučera), 38. Antoš (Dlouhý, Kopecký), 51. Sup (Duda, Martinec), 52. Krátoška - 6.Rataj (Šulc, Procházka). Vyloučení: 7:2. Využití: 1:0. Rozhodčí: Svoboda Vl. – Bejček, Kaňourek.

HC Slavia Praha

Musil - Kolařík, Kučera, Novák Jan, Graňák, Žabka, Novák Jiří - Hruška, Beránek, Antoš - Duda, Martinec, Sup - Vondrka, Krátoška, Domica - Jaroš, Kopecký, Dlouhý

Hnilička – Jiruš, Šmíd, Moravec, Hanzlík, Holub, Jareš, Duben, Krstev – Čermák, Rataj, Tomajko - Vaic, Podkonický, Rozsíval - Klimenta, Vampola, Víšek - Procházka, Šulc

Ze začátku to vůbec nevypadalo na to, že Slavie právě v zápase s HC Bílí Tygři Liberec prolomí letošní prokletí domácích přípravných zápasů. Houževnatý soupeř z Liberce hrál aktivně, výborně bruslil a napadal. Slavia to tak již od začátku utkání neměla vůbec lehké, jak by se mohlo z konečného výsledku zdát. Skóre zcela zaslouženě otevřeli jako první hosté, to když Igor Rataj po přihrávce Šulce dopravil puk za záda Lukáše Musila. Liberečtí byli pochopitelně na koni, do šancí se postupně dostali Jan Tomajko, Lubomír Vaic a znovu Igor Rataj, kterého bylo doslova plné hřiště, ale podruhé se jim již výborně chytajícího Lukáše Musila překonat nepodařilo. A tak po řadě šancí na obou stranách přišli na řadu domácí. Nejprve Milana Hniličku vyzkoušeli Radek Duda a Michal Sup (ten dokonce ve vyložené pozici zamířil nad), poté dvakrát po sobě dvojice Aleš Krátoška a Marek Tomica. Ale i na druhé straně to několikrát zavánělo gólem, například po akci Andreje Podkonického a Lubomíra Vaice zazvonila pravá tyč Musilovy branky.

Nakonec se domácí přece jen dočkali. Za pouhých 43 sekund potrestali vyloučení Angela Krsteva. Šťastným střelcem byl David Hruška, který využil skrumáže před brankou ke vstřelení vyrovnávacího gólu. Nutno ale podíl na tomto gólu přičíst i Milanu Antošovi, byť mezi asistenty pochopitelně uveden není. Ten na sebe stáhl jednoho z bránících hráčů hostů a zároveň i zaclonil Milanu Hniličkovi výhled tak, že Davidu Hruškovi nečinilo žádný problém puk dopravit za záda hostujícího brankáře.

Do druhé třetiny vstoupila Slavia katastrofálně, domácí se během prvních tří minut vůbec nedostali ze svého obranného pásma a bylo jen zázrakem, že neinkasovali. Vše si mohl vynahradit hned na začátku čtvrté minuty druhé třetiny Milan Kopecký, který se dvakrát ocitl tváří v tvář Hniličkovi. Ten mu nejprve kryl střelu z dálky a poté i dorážku. Milan Kopecký byl přitom docela blízko ke vstřelení gólu – stačilo jen málo, přehodit ležícího bránkáře Tygrů. Na Hniličku o půlminutu později nevyzráli ani Milan Antoš s Josefem Beránkem. Prvně jmenovaný v situaci dva na jednoho střílel mimo branku. Také Boris Žabka se ocitl ve slibné pozici. Ani hosté nejsou v této fázi bez šancí. Nejprve Petr Vampola střílí do Lukáše Musila a poté Stanislav Procházka nachází lépe postaveného Andreje Podkonického, ten ale dává těsně vedle. V šanci je v polovině druhé třetiny i Lubomír Vaic, jím tečovaná střela končí ale těsně vedle branky.

Do not hostů v této fázi zápasu „zahrálo“ vyloučení Milana Antoše za hrubost. Několikrát se Bílí Tygři sice ocitli ve slibné šanci, ale ani druhou přesilovou hru v zápase nevyužili. To netušili, že těch přesilových her budou hrát ještě pět, ale ani jednu z nich nepromění. A tak se k pomyslnému veslu dostala zase Slavia, mimo jiné i díky aktivitě mladého obránce Jiřího Nováka - jeho nahození před branku však nenašlo adresáta. Domácí nakonec přežili i další dvě oslabení. Nejprve za Supovo držení (byť nakonec zkrácené na pouhých 64 sekund z důvodu následného Tomajkova nedovoleného bránění), poté za Antošovo podražení. Druhé vyloučení se nakonec ukázalo jako rozhodující. Obrana hostů totiž zapomněla na z trestné lavice se vracejícího útočníka Slavie. Dlouhý tak našel přesně Milana Antoše a ten nedal střelou mezi betony Milanu Hniličkovi šanci – 2:1. Tímto výsledkem také skončila i druhá třetina, byť v jejím závěru měl krůček ke skórování i Josef Beránek. Ale Milan Hnilička již změnu skóre nepovolil.

Také na začátku závěrečné třetiny byla na straně hostů patrná snaha o obrácení výsledku, ta ale nakonec vyzněla naprázdno. Postupně Leoš Čermák, Valdemar Jiruš a Igor Rataj ztroskotali na výborně chytajícím Lukáši Musilovi. Edenem tak zazněl několikrát potlesk a hráči hostů, především pak Valdemar Jiruš, obraceli oči v sloup a nevěřícně kroutili hlavou. Tlak hostů sílil, přesto to ale byla Slavie, kdo v rozmezí 77 sekund dvakrát šťastně skóroval. Nejprve Michal Sup zužitkoval nahrávku Radka Dudy a Patrika Martince, poté v samostatné akci uspěl i Aleš Krátoška, který využil zmatku v liberecké obraně. Na výsledku se pak, navzdory dvojímu vyloučení domácích (v 54. minutě Radek Duda za podražení, v 59. Marek Tomica za držení), již nic nezměnilo.

Bílí Tygři poprvé v sezóně inkasovali čtyři branky.