Jedna přesilovka a bylo po nadějích. Tygři v souboji o šest bodů nestačili na Vítkovice

Date of publication Author Jan Kousal

Vítkovice/Liberec - Bílí Tygři vyrazili k poslednímu utkání kalendářního roku do Vítkovic a byl to nevydařený výlet. Severočeši svému tabulkovému sousedovi podlehli poměrem 1:4. Zápas rozhodla nepovedená přesilovka na přelomu první a druhé třetiny, během které inkasovali Tygři hned dvakrát.

33. kolo, úterý 30. prosince 2014
4:1
(2:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Zíb (Roman, Huna), 20. Roman (Svačina), 21. Roman (Svačina, Stehlík), 55. Vandas – 33. Bakoš (Filippi). Rozhodčí: Hodek, Svoboda – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:7, navíc Lašák (LIB) 10 min. OT. Využití: 0:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 7 242. Střely na branku: 29:28. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.

HC Vítkovice Ridera

Dolejš – Hrbas, Kudělka, Zíb, Malec, Kovář, Stehlík, Šenkeřík, Pastor – Káňa, Burger, Olesz – Huna, Roman, Svačina – Vandas, Húževka, Szturc – Šedivý, Hlinka, Kucsera

Lašák – Výtisk, Šimek, Voráček, Vitásek, Derner, Gřegořek, Kajínek – Radivojevič, Filippi, Balaštík – Bulík, Vampola, Bakoš – Krenželok, Jelínek, Bartek – Vlach, Urban, Jass – Bulíř

První minuty v ostravské ČEZ aréně nenabídly dvakrát atraktivní hokej a celou situaci nepodpořily ani problémy s kostkou nad ledem, při nichž si hráči obou celků v klidu mohli uspořádat veřejné bruslení. Úvodní branky se diváci dočkali až po polovině první periody, kdy Roman našel na modré čáře Lukáše Zíba a ten propálil vše, co mu stálo v cestě.

V poslední minutě úvodního dějství dostali Tygři šanci na vyrovnání v podobě přesilové hry. Ta však pro Liberec skončila naprosto katastrofálně. Dvacet sekund před sirénou se vydal na výlet Svačina a jeho střelecký pokus doklepl za záda bezmocného Lašáka důrazný Ondřej Roman a to ještě pro Severočechy zdaleka nebylo vše.

Po přestávce uběhlo jen devětatřicet vteřin z tygří převahy a elitní vítkovické duo udeřilo podruhé. Svačina se znovu odpoutal od libereckých beků a k jejich úžasu ještě vybídl ke skórování Ondřeje Romana, před kterým už jen zívala prázdná brána.

Domácí byli na koni a na ledové ploše to bylo hodně znát. Další branku mohli vítkovičtí střelci přidat ve vlastní přesilovce, ale na Jána Lašáka mezi třemi tyčemi ne a ne vyzrát a když už se po dorážce Olesze zdálo, že je liberecký gólman překonán, pomohla Tygrům i tyčka.

Z ničeho nic se však na druhé straně dostal za moravské zadáky Martin Bakoš a po dobře umístěné střele z úhlu vykřesal pro Liberec naději. Obraz hry byl najednou úplně jiný. Do další možnosti se protlačil Balaštík, ale po samostatném úniku Dolejše nepřekonal. Kontaktní branku měl na hokejce i Branko Radivojevič. Jeho pokus skončil bohužel pro Tygry jen na břevně.

Třetí část ale znovu sebrala Tygrům vítr z plachet a Vítkovičtí mohli několikrát navýšit své vedení. Nejprve promarnila přečíslení dvojice Hlinka-Šedivý a poté nedokázal protlačit puk mezi Lašákovými betony Jan Káňa.

Moravané si však spravili chuť hned vzápětí. Michael Vandas objel libereckou klec a nadvakrát překonal dezorientovaného brankáře Lašáka. Severočeši sice tlačili dál, ale nepomohla ani dvojnásobná přesilovka v závěru. Tygři tak v důležitém zápase Vítkovicím podlehli a zamířili v extraligové tabulce směrem dolů.

Ladislav Svozil
„Čekali jsem těžké utkání, měli jsme z něj velké obavy, protože v předchozích zápasech jsme s Libercem vždycky vedli 2:0 a nakonec prohráli 2:3. Tentokrát jsme byli koncentrovaní, přestáli jsme úvod a byli lepším týmem. Paradoxně rozhodla oslabení. Klobouk dolů před kluky, ta jedna akce byla na zlatou helmu. Hru jsme až na malé výjimky ve druhé třetině kontrolovali. Kluci odvedli maximální výkon, musím jim poděkovat.“

Milan Černý
„Naše hodnocení je jednoduché, protože dobrých věcí v zápase jsme moc neměli. Snad jen slušný úvod, v němž jsme měli možnost dát první branku, a druhým světlým momentem bylo posledních pět minut ve druhé třetině, kdy jsme měli snad pět gólových šancí. Zbytek zápasu jsme ale sehráli špatně a soupeř zaslouženě získal tři body.“