LIB - CEB 2:6 - Pro Severočechy letošní sezóna skončila

Date of publication Author Roman Šperňák

L i b e r e c - Pátý vzájemný duel mezi HC České Budějovice a Bílými Tygry Liberec se stal domácím osudným. Ani napotřetí nedokázali v prostředí Tipsport areny svého soupeře porazit a hlavně díky tomu pro ně letošní vyřazovací boje skončily. K lepšímu výsledku dnes nepomohly ani dva góly <b>Petra Šachla</b>, jenž se tak stal nejlepším střelcem série.

ČF5, pondělí 20. března 2006
2:6
(1:4, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 1. Šachl (Tomajko), 48. Šachl (Podkonický) – 2. Hudec (Brabenec, Gřegořek), 6. Hudec (Posmyk, Gřegořek), 7. Vydarený (Hřebejk, Kotrla), 20. Harant (Hudec, Brabenec), 34. Posmyk (Sailer, Šimánek), 54. Brabenec (Posmyk)

Vyloučení: 8:10, navíc Holub (LIB) 10 min., Využití: 1:4, Rozhodčí: Bolina, Rejthar- Charvát, Kalivoda. Diváci: 6873

Hnilička - Hanzlík, Holub, Richter, Derner, Hlavačka, Krstev, Rýgl - Vaic, Podkonický, Pletka - Čermák, Šachl, Tomajko - Klimenta, Plodek, Víšek - Vampola, Rataj, Rozsíval.

Banes Motor Č. Budějovice

Turek - Posmyk, Gřegořek, Harant, Kutlák, Vydarený, Kotaška, Mucha - Hudec, Brabenec, Veselý - Hřebejk, Šimánek, Sailer, Květoň, Vak, Kotrla - Gulaš, Hanzal, Mertl.

Ani výtka komise rozhodčích směrem k rozhodčímu Homolovi nevedla k omilostnění Valdemara Jiruše pro páté utkání čtvrtfinálové série. Do sestavy Tygrů se tak musel vrátit Lukáš Derner a domácí se bránili v sestavě s šesti beky.

1. třetina

Raketový vstup předvedli domácí do zápasu. K úvodnímu buly se postavila Šachlova formace a hned se natlačila do třetiny Jihočechů. Na levé straně se pěkně prosmýkl u mantinelu Tomajko a předal mezi kruhy libereckému hlavnímu střelci playoff Petru Šachlovi, který nadvakrát překonal Turka - 1:0. Tygři se ale z vedení neradovali dlouho. Ratajův útok sice nějaký čas zatápěl před Turkem, ale k překvapení všech udeřilo na opačné straně. Při prvním vážnějším ataku Hniličkovi branky nabil z levého křídla Brabenec Michalu Hudcovi a ten z voleje vymetl levý horní růžek domácí svatyně – 1:1. Na konci třetí minuty se poprvé rozhodli sudí vylučovat a vybrali si k tomu nedovolené bránění hostujícího Sailera. Šachl s Čermákem si důrazem před brankou vypracovali několik dobrých brankových příležitostí. Pak ještě zkoušel od modré štěstí Richter a po něm opět při dorážce Čermák, ale hosté se poté už dokázali osvobodit. Navíc se v krátkém časovém úseku poroučeli na trestnou domácí Hanzlík a Podkonický a Budějovicím se naskytla už poněkolikáté v této sérii možnost dvojnásobné přesilovky, která měla trvat dohromady 80 vteřin. Oba hokejisté se ovšem vraceli na led předčasně. Jihočeši si uzamkli trio Tygrů před Hniličkou, z levé strany nakonec střílel Posmyk a domácí gólman dokázal puk vyrazit jen na opačnou stranu přímo na hůl Michala Hudce, který dostal bez problémů hosty do vedení – 1:2. Ani liberecký forvard si za katrem neodpočinul tak dlouho, jak měl. Nejprve od modré zkoušel pozornost Hniličky Kutlák, ale třetí branka stejně padla. Po průniku Hřebejka otřel v 7.minutě puk o tyčku tvrdou střelou po ledě René Vydarený - 1:3.

Pak rozhodčí rozkouskovali snahu domácích o návrat do utkání několika tresty a dlouho se na ledě spíše bojovalo. Až v polovině první části vystrašil Hniličku nečekaný pokus Šimánka z ostrého úhlu. V protiútoku neposoudil rozhodčí Bolina jako nedovolené sražení Podkonického v samostatném nájezdu. Domácí si další přesilovku zahráli až po ostrém zákroku Muchy u hrazení v 12.minutě, ale nedokázali se vůbec usadit v pásmu. Po dlouhé době se zapotil Turek až v 16.minutě, když si v tandemu pěkně vyměnil puk Tomajko s Čermákem a druhý jmenovaný z mezikruží mířil nad levý beton jihočeského hrdiny, ale Turek byl pohotový. Poté ani nemusel zasahovat proti střele Šachla, kterou liberecký střelec ukryl za jednoho z beků. Domácí hokejisté si nezvedli sebevědomí ani při přesilovce po vyloučení Veselého, kterou Tygři odehráli prachmizerně. V době kdy se už všichni domácí hráči viděli nejradši v kabině, přišla do jejich řad další rána. Podle časomíry zbývaly do konce dvě vteřinky, když se příhra od Hudce zpoza branky dostala skrz klubko těl až k Tomáši Harantovi, který propálil vše, co mu stálo v cestě – 1:4.

2. třetina

V 22.minutě se prosadil svým typickým důrazem Čermák a poslal do brankové příležitosti pas Tomajkovi, který osamocen číhal u pravé tyčky. Pozorného Turka se mu ale nepodařilo přehodit. Po vyloučení Hlavačky, který čistým zákrokem zastavil brejk hostí, se ocitl sám před brankou Šimánek. Hnilička se proti jeho střele zblízka vyznamenal. Vzápětí podržel nářadí jednoho z libereckých beků Brabenec a síly na ledě se vyrovnaly. Při hře čtyři na čtyři se zaskvěl tvrdým pokusem z dálky Holub. O chvíli později předal puk Veselý Gřegořkovi, ale ten z levého kruhu trefil jen spoluhráče Hudce. Z protiútoku se dral mezi hostující beky Pletka po přihrávce Podkonického. Liberecký forvard mířil šikovně mezi betony, Turek je ale dokázal sevřít bleskurychle. V 27.minutě se málem ujal další střelecký pokus Pletky, vzápětí na jihočeského brankáře postupoval sám Rataj a při následné dorážce zastavil nedovoleně Klimentu jeden z hostujících beků. Píšťalka rozhodčích zůstala ale nepochopitelně němá. O malý moment později se v útočném pásmu prosadil nově sestavený útok Klimenta – Rataj – Pletka, ale opět bez úspěchu. V polovině utkání vybojoval pro Vaka za brankou Hudec, ale jeho pokus bez přípravy zlikvidoval Hnilička.

V 32.minutě zasáhl ošklivě do choulostivých míst Kutlák Čermáka, což zřejmě neviděl nikdo z kvarteta sudích. Jihočeský bek tak obdržel menší trest až po následné intervenci domácích hráčů v přerušené hře. Hlavačka stihl sice jednou provětrat Turkovy betony od modré, po několika vteřinkách se ale poroučel na trestnou za zbytečný zákrok za vlastní brankou. Ihned po vhazování se Šimánek chytl teatrálně za obličej a na dvě minuty putoval za katr další domácí hráč Tomajko. V 34.minutě si tak mohli v klidu na levé straně několikrát vyměnit kotouč Sailer s Markem Posmykem a druhý jmenovaný našel skulinku u levé tyče domácí svatyně – 1:5. V 36.minutě trefil po průniku Podkonického obránce Derner konstrukci branky. Vzápětí si ošklivě vyšlápl u hrazení Holub na Hřebejka a odebral se zpytovat svědomí na 2 plus 10 minut. V následující přesilovce pouze Hudec trefil při dorážce před bránou stojícího Posmyka. Po zbytek třetiny už pouze hosté bavili všechny přítomné hereckými etudami.

3. třetina

Na první nebezpečnou šanci závěrečného dějství se čekalo přes dvě minuty. Rychlý Pletka si dojel za odraženým pukem a bez přípravy se ho pokoušel procedit mezi betony jihočeského gólmana – opět bezúspěšně. Dvě minutky poté se individuálně prosadil mladík Klimenta, který si ještě sám dobruslil pro odražený puk, ale už ho nedokázal z úhlu poslat do poloodkryté branky. V 48.minutě sjel krásně mezi beky Podkonický a předal ideálně před prázdnou klec Petru Šachlovi - 2:5. Vstřelený gól probral z letargie nejen domácí celek, ale i už místy odevzdané publikum. Ještě větší tlak Bílým Tygrům přineslo vyloučení Brabence a domácí cítili alespoň na chvilku šanci na zvrat. Do dobrých střeleckých pozic se dostali postupně Šachl, který tečoval těsně vedle levé tyčky střelu Krsteva, a po něm ještě z dorážky Čermák, který se ale ocitl v ostrém úhlu. Naděje uhasla nedlouho poté, když domácí chybně vystřídali a nabídli gratis další přesilovku Budějovicím. Ty se ukázkově usadily v domácí třetině a nejprve pěknou kombinaci po ose Brabenec – Kutlák zakončoval Hudec z ostrého úhlu vysoko nad, vzápětí se ale už prosadil Kamil Brabenec, když se k němu odrazila mezi kruhy střela Posmyka – 2:6. Zbytek zápasu se odehrál bez většího vzrušení. Bílí Tygři se i přes podporu věrných diváků nezmohli na větší odpor.