Liberec nestačil na rozjeté Pardubice

Date of publication Author BaM

P a r d u b i c e - Bílí Tygři na ledě Pardubic nedokázali přerušit svou ne příliš úspěšnou šňůru posledních utkání, zato Východočeši navázali na dobrý výkon ze sobotního televizního duelu a začínají se v tabulce vzdalovat svým pronásledovatelům. Dvěma góly do sítě Liberce se blýsknul obránce Michal Sýkora, který si na ledě dobře rozuměl se svým bratrem Petrem, vzestup formy potvrdil Dopita. Čestný úspěch hostí zaznamenal až v poslední minutě <b>Jiruš</b>.

23. kolo, neděle 16. listopadu 2003
4:1
(1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 20. M. Sýkora (T. Divíšek, T. Blažek), 26. Dopita (P. Sýkora, M. Sýkora), 30. Jar. Kudrna (Mikeska), 46. M. Sýkora (P. Sýkora) - 60. Jiruš. Rozhodčí: Rejthar - Pešek, Šátava. Vyloučení: 6:8, navíc Šmíd (Liberec) 5 min. a do konce utkání. Využití: 4:1. Diváci: 9116.

HC Dynamo Pardubice

A. Svoboda - Čáslava, Zábranský, M. Sýkora, Mudroch, Podhradský, Duben, Pácal - P. Sýkora, T. Divíšek, Janecký - Razingar, Dopita, T. Blažek (30. F. Mrázek) - Jar. Kudrna, Mikeska, Pištek - Kolář, Koukal, Průcha

O. Svoboda - Jiruš, Šmíd, Čakajík, J. Moravec, Nedvěd, Ťupa, Jareš, Holub - Čermák, Rataj, J. Hašek - V. Novák, Kašpařík, S. Procházka - Korhoň, Vampola, Rozsíval - Verčík, Hájek, Jech.

Bitvu Davida s obrem Goliášem mohli sledovat diváci v pardubické Duhové aréně v rámci hokejového utkání Tipsport extraligy, a to mezi posledním týmem tabulky HC Bílí Tygři Liberec a domácím týmem HC Pardubice. David však byl úspěšnějším Libereckých.

Na místo činu se poprvé vrátil bývalý trenér Pardubic, nyní ve službách Liberce, Josef Paleček.

Hosté z Liberce začali velice sympaticky a už ve 2. min. zápasu se mohl Korhoň málem radovat z prvního gólu, avšak brankář A. Svoboda se nenechal zaskočit náhodným odrazem puku a následnou nebezpečnou střelou libereckého útočníka. Liberečtí Tygři se v úvodu zápasu prezentovali výbornou defenzivou a domácí se jen těžko tlačili před hostujícího brankáře O. Svobodu.

První střela směřující na libereckou branku tak přišla až v 6. min. při první přesilové hře Pardubic. Domácím se však přesilová hra moc nevydařila, za zmínku stojí snad jen šance pardubických mladíků ze závěru, když se před brankářem O. Svobodou prosadil reprezentant Průcha. Jeho dorážka mířila těsně vedle liberecké svatyně.

Tygři byli i nadále rovnocenným partnerem prvnímu mužstvu extraligové tabulky a nedovolili soupeři vyvinout žádný trvalý tlak na svého brankáře. Tvrdá hra ve své obranné třetině jim však vynášela i řadu trestů. V 10. min. tak putoval za katr Verčík a domácí dostali výhodu druhé přesilové hry. Ta však kopírovala průběh té první, neboť domácí borci se ne a ne prosadit proti zodpovědně hrajícímu soupeři. Liberec tak přestál i druhou hru v oslabení.

Bohužel pro hosty, kvalitní hra v obraně góly nenosí, a tak brankář A. Svoboda mohl být klidný, neboť liberečtí byli směrem dopředu velice nesmělí a do šancí se téměř nedostávali.

Vyrovnanou první třetinu však na svoji stranu převážili domácí, když využili v pořadí třetí přesilovou hru a sekundu před vypršením první části hry se mohl zaradovat Michal Sýkora, který si vychutnal nádhernou Divíškovu přihrávku napříč brankovištěm, 1:0.

Pro hostující borce to byla krutá sprcha, která je poslala do šaten, neboť po celou prní třetinu byli domácím víc jak vyrovnaným soupeřem, ale hokej se hraje na branky a Pardubice s jejich střílením problémy moc často nemají.

Druhá třetina začala tlakem domácího týmu, který povzbuzen brankou z konce prvního dějství, vlétl na Tygry a hostující brankář Oldřich Svoboda měl hnedle plné ruce práce se střelami Podhradského a Koukala.

Zaskočení hosté se jen těžko bráníli dobře se pohybujicím domácím hráčům, a proto se často uchylovali k nedovolené hře. Pardubice již brzo získaly výhodu přesilové hry, ale ani při hře v oslabení se hosté nevyvarovali hrubostí. Junior Šmíd si při hře v oslabení vyšlápl na domácího útočníka Blažka a za nedovolenou hru vysokou holí, která měla za následek krev v obličeji pardubického hokejisty, vyfasoval pět minut a trest do konce utkání.

Pardubičtí svého kamaráda při následné přesilové hře dokonale pomstili a vyprodaná Duhová aréna si tak podruhé zakřičela gól, když se ve 26. min. prosadil tečí Dopita, 2:0.

Pak se ozvali i hosté, jmenovitě Hašek, který se však po individuální akci tváří v tvář A. Svobodovi neprosadil.

Nedáš, dostaneš, otřepané heslo se potvrdilo na druhé straně kluziště a ve 30. min. musel Oldřich Svoboda lovit puk ze své sítě již potřetí, když inkasoval celkem kuriózní branku od Kudrny. Ten nejprve vypálil a následně sám svou střelu dorazil za záda brankáře Tygrů. Kudrnovi vydatně pomohla brusle Svobody, která zafungovala jako mantinel a odrazila puk směřující zpoza branky do sítě svého majitele, 3:0.

Liberečtí se však nehodlali s nepříznivým vývojem utkání smířit a zvýšili svůj důraz před domácím brankářem, z čehož vyplynuly i nějaké šance. Zejména Čermák zaměstnával Adama Svobodu nebezpečnými střelami, ale ani ty ke gólu Tygrů nevedly.

Po druhé siréně tak na ukazateli skóre svítil stav 3:0 pro Pardubice.

Poslední část zápasu přinesla domácím již po čtyřech minutách výhodu přesilové hry pět na tři. Po vyloučení libereckých Jiruše a Haška mohli hrát Pardubice celých 52 sekund jen proti třem libereckým hráčům. S využitím přesilovky si poradil Michal Sýkora, jenž po přihrávce na modrou od svého bratra nedal Oldřichu Svobodovi žádnou šanci, 4:0.

Po čtvrtém gólu se Pardubice trochu vytratily z ledu a daly tak prostor Liberci. Ten se snažil aspoň upravit nelichotivý čtyřbrankový rozdíl. Adam Svoboda v domácí brance však nechtěl o svou nulu přijít a skělými zákroky doháněl liberecké utočníky teměř k šílenství. Rozsíval i Čermák už jistě viděli své pokusy za zády pardubického gólmana, avšak ten vytáhl ze svého repertoáru zákroky z kategorie snů a nechal tak oběma hráčům zapomenout na body v jejich statistikách.

Čestného úspěchu se však hosté přece jen dočkali. Osmatřicet sekund před poslední sirénou se od modré trefil Jiruš a upravil skóre zápasu na konečných 4:1.

Liberecký trenér Paleček si určitě svůj návrat do bývalého působiště představoval zcela jinak.