Liberec se loučí se sezónou se zdviženou hlavou

Date of publication Author Lucie Vítková

<i><b>Článek doplněn o fotografie nájezdů.</b></i><br> Mužstvo z pod Ještědu muselo v pátém zápase jen zvítězit, aby si zajistilo prodloužení sezóny. Nepodařilo se. Vynikající výkon <b>Milana Hniličky</b> a dva góly Vaice držely Liberec dlouho ve hře, ale nakonec musely rozhodovat samostatné nájezdy. V nich byly lepším týmem Pardubice, když proměnily dva z šetnácti a postoupily do finále extraligy. Bílí Tygři se se sezónou loučí se zdviženou hlavou v semifinále. V celé sezóně odvedli velký kus práce.

SF5, úterý 29. března 2005
4:3sn
(0:0, 2:2, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 24. Hejduk (Divíšek), 28. Průcha (Koukal), 54. Bulis (A. Novotný), rozhodující sam. nájezd Blažek - 29. Vaic (M. Duben, Podkonický), 37. Vaic (V. Novák, Jiří Hanzlík), 46. V. Novák (Podkonický). Nájezdy proměnili: Hejduk, Blažek - Kotalík. Neproměnili: Hemský, Bulis, Blažek, Průcha, Hejduk, Sýkora - Podkonický, Šmíd, Vrbata, Vaic, Kotalík, Vrbata, Modrý. Rozhodčí: Šindler, Rejthar - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:12, navíc Snopek - V. Novák oba 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:1.

HC Dynamo Pardubice

Lašák - Snopek, Čáslava, A. Novotný, Havíř, M. Rozsíval, Linhart, Mudroch - P. Sýkora, Dopita, Blažek - Hejduk, Divíšek, Bulis - Hemský, Koukal, Průcha - Korhoň, Rolínek, Tvrdík. <b>Trenéři:</b> V. Martinec a Šejba.

Hnilička - M. Duben, Fischer, L. Šmíd, Jiruš, Jiří Hanzlík, Modrý - P. Rozsíval, Kotalík, S. Procházka - R. Vrbata, Rataj, Tomajko - Vaic, Podkonický, V. Novák - Klimenta, Víšek, Jech. <b>Trenéři:</b> Paleček, Dvořák a Kapoun.

Pardubice, podle očekávání, vstoupily do pátého zápasu s obrovským tlakem a liberecký gólman Hnilička musel z rukávu vytahovat jeden fantastický zákrok za druhým, aby svůj celek uchránil od pohromy. Vše odstartoval Průcha, jenž se pokoušel oklamat Hniličku bekhendem z bezprostřední blízkosti. Tváří v tvář brankáři hostí se objevil také Rolínek, již zvedal ruce nad hlavu, ale Hnilička se obelstít nenechal, podobně jako při slibné příležitosti technického Hemského. První šanci si připsali Tygři až v sedmé minutě, kdy k nájezdu vybídl Vaic kapána Nováka, ten střelou mezi betony rovněž neuspěl. Vzápětí Hejduk nabil kotouč Bulisovi, který si sám před Hniličkou znovu vylámal zuby, tentokrát mířil chytře pod horní tyčku. V oslabení se utrhl také domácí Blažek, zastavil jej až lehce hákující Modrý ve spolupráci s pozorným Hniličkou. Tempo zápasu rapidně kleslo a na obou stranách ubyly také šance. V závěru si východočeši zahráli přesilovou hru, v jejíž druhé polovině hosty pekelně zmáčkli, ale z tlaku dokázali vytěžit jen střelu do horní tyče po vhazovaní, kterou vyslal ze své hole mladík Průcha.

Sotva domácí hokejisté ubránili v úvodu třetiny oslabení, tak ve 24. minutě udeřili gólem. Milan Hejduk vybojoval za brankou kotouč, nabruslil si až před Hniličku, kterého prostřelil švihem pod rukou. Inkasovaná branka Tygry schladila a naopak posadila na koně Pardubice, které byly nadále aktivnějším týmem. Ve 28. minutě svůj brankový účet ještě nevýšily. Koukal přenechal kotouč Průchovi, který si u pravé tyče mazácky položil Hniličku a zvedl kotouč do sítě. Z čista jasna se podařilo skórovat také týmu z pod Ještědu. Ve 29. minutě napřáhl na modré čáře Duben a jeho střelu usměrnil mezi tyče Vaic. V přesilové hře nadělal strážci liberecké svatyně obrovské problémy Divíšek, chytře se probíjel také Rolínek. Hosté měli možnost také dvojnásobné přesilové hry, ale za devatenáct vteřin vážněji ohrozit Lašáka nedokázali. Ve 37. minutě bylo srovnáno. Novákovu střelu Lašák jen vyrazil na hůl Vaice, který kotouč o vyrážečku domácího gólmana vrátil za brankovou čáru. V závěru nevyužily dvojnásobnou přesilovku také Pardubice a do kabin se znovu odcházelo za nerozhodného stavu.

Do třetího dějství vstoupily přesilovou hrou Pardubice, ale šance si vytvořit nedokázaly. Hokej ovládly nepřesnosti. Bulise po kombinaci s Divíškem znovu výtečně vychytal vyrážečkou Hnilička. Ve 46. minutě ve vlastním oslabení potrestala chyby obránců a Lašáka dvojice Novák - Podkonický, když prvně jmenovaný dopravil puk do sítě. Před Dopitou pak znovu zachraňoval Hnilička, který si poradil také se slibnými příležitostmi Bulise a Divíška. V závěru ztratili Liberečtí nervy a zbytečnými fauly dvakrát za sebou na dlouhé vteřiny oslabili svůj celek o dva muže, čehož domácí využili v 54. minutě. Hnilička poprvé neudržel střelu Novotného a vyražený puk doklepl za brankovou čáru pohotový ostrostřelec Bulis. Po chybě Modrého mohl strhnout vedení na stranu východočechů Hejduk, ale výborný Hnilička byl znovu na místě a vynutil tak pro své spoluhráče prodloužení.

V nastaveném čase se hrál nadále strhující hokej, útoky se přelévaly ze strany na stranu, hráči obou mužstev chtěli rozhodnout ještě před nájezdy. Největší příležitosti si vytvořil forvard Podkonický, ale na krajana v dresu Pardubic mezi tyčemi ani jedinkrát nevyzrál. Rozhodnout musely samostatné nájezdy. Hned první proměnil kanonýr Hejduk, na což v posledním nájezdu stihl reagovat až Kotalík. Vítězný nájezd byl nakonec až šestnáctý, když si Blažek bravurně poradil s Hniličkou a do prázdné branky vstřelil Pardubicím finálový gól.

Jak šly nájezdy

Z šestnácti nájezdů uspěli pouze tři střelci. Milan Hejduk z prvního nájezdu, Tomáš Blažek z posledního, a mezi tím Aleš Kotalík, který uzavíral pátou sérii.

1.série

1. Jako první se proti Hniličkovi rozjel Hejduk a střelou nad rameno pod horní tyč poslal Pardubice do vedení.

2. Na druhé straně nevyzrál na Lašáka forhendovou kličkou Podkonický, puk Lašák vyrazil nad branku.

2.série

3. Hemský mířil do stejného rohu, jako Hejduk, ale kotouč z jeho hole přestřelil branku.

4. Mladý obránce Šmíd zkoušel blafák do forhendu, ale v rozhodující chvíli nedokázal zvednout puk přes Lašákův beton.

3.série

5. Ostrostřelec Bulis mířil mezi Hniličkovy betony, ten je ovšem stihl včas sklapnout.

6. Vrbata namířil svou střelu k tyči, Lašák si prostor pohlídal a chytil.

4.série

7. Blažek ve svém prvním nájezdu zkoušel blafák do bekhendu, ale neuspěl (omluvte prosím sníženou kvalitu obrazu).

8. Předposlední v první sérii se rozjel Vaic, ale jeho pokus letěl kousek nad levý roh Lašákovy svatyně.

5.série

9. Útočník Průcha mohl rozhodnout, udělal mazáckou kličku do forhendu a zasunul puk pod Hniličku, rozhodčí si ale nebyli jisti, zda přešel brankovou čáru. Videorozhodčí puk za brankovou čárou neviděl, takže gól uznán nebyl.
Den poté ovšem přinesla Česká televize záběr, který dokázal, že kotouč byl za brankovou čárou plným objemem (přibližně dva-tři centimetry za čárou), těsně před tím, než jej Milan Hnilička přikryl betonem. Tento záběr České televize ovšem videorozhodčí neměl při zkoumání sporné situace k dispozici.

10. Kotalík musel dát, aby udržel Liberec ve hře. Na jeho blafák do bekhendu byl gólman Pardubic krátký.

6.série

11. Šestou sérii, kdy už platila při nájezdech "náhlá smrt", zahájil Kotalík. Tentokrát zkoušel totéž na druhou stranu, ale neuspěl.

12. Nájezd si zopakoval také pardubický Hejduk, skulinku mezi chrániči Hniličky nenašel.

7.série

13. Vrbata chtěl odčinit nepovedený první nájezd, ale ani tentokrát blafákem do bekhendu Lašáka neoklamal. Pravý beton pardubického gólmana Vrbata nepřehodil.

14. Proti Petru Sýkorovi vyšvihl Tygr mezi tyčemi výborně lapačku.

8.série

15. Obránce Modrý namířil svoji střelu pouze do hrudi slovenského strážce svatyně.

16. Hrdinou nájezdů se stal Blažek. Ten si Hniličku nejprve mazácky položil na led a poté po kličce do forhendu vsítil do odkryté klece gól, který poslal Pardubice do finále.