Liberec veze bod

Date of publication Author Jan Švanda

Bílí Tygři dokázali v dohrávce 50. kola Tipsport extraligy remizovat s domácím týmem HC Vítkovice 1:1, když skóre otevřel ve vlastním oslabení na konci první třetiny <b>Stanislav Procházka</b>. O vyrovnání se postaral v polovině zápasu po přihrávce Marka Černoška Filip Turek. Domácím nepomohla k tříbodovému získu ani pětiminutová přesilovka v závěru třetí třetiny. Tento výsledek znamená, že si Vítkovice definitivně zajistily účast v play off. Bílým Tygrům se naopak první čtyřka zase o kousek vzdálila.

50. kolo, sobota 26. února 2005
1:1
(0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Turek (Černošek) - 20. S. Procházka (Novák). Rozhodčí: Trombík, Šindler - Kostka, Český. Vyloučení: 5:8, navíc S. Procházka (Liberec) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 4032.

HC Vítkovice Ridera

Pinc - Kubina, Dresler, Mojžíš, Seman, Černošek, Hudec - Vůjtek ml., Štefanka, Varaďa - Irgl, Šimíček, Hubáček - Peterek, R. Procházka, Köhler - Hulva, Burger, Turek. <b>Trenéři</b>: Vůjtek st. a Holaň.

Hnilička - Klouček, Fischer, L. Šmíd, Jiruš, Duben, Jareš, Hanzlík, Ovčačík - Vrbata, Kotalík, Nedorost - Čermák, Rataj, Tomajko - Víšek, Vaic, Rozsíval - Novák, Podkonický, S. Procházka. <b>Trenéři</b>: Paleček, Dvořák a Kapoun.

Trenér Josef Paleček provedl před utkáním drobné korektury v sestavě, když místo zraněného Plodka přešel do čtvrté útočné formace mezi Nováka a Procházku Andrej Podkonický, kterého nahradil ve třetí pětce Jan Víšek. Do sestavy se navíc vrátili hráči, které trápila viróza, tedy Jiruš, Jareš a Ovčačík.

Do první velké šance se v ČEZ Aréně dostali Liberečtí. Vaic ideálně předložil Rozsívalovi, ten ale mířil těsně vedle Pincovy branky. Následně se do dobré šance dostali Kotalík s Nedorostem. Dorážka druhého jmenovaného se však za Pincova záda nedostala. Na konci 6. minuty se poprvé vyznamenal Milan Hnilička. Marek Černošek našel skvělou přihrávkou Filipa Turka, který se řítil zcela sám na libereckého brankáře, ten však předvedl první ze svých vynikajících zákroků. V polovině sedmé minuty se poprvé vylučovalo. Na trestnou lavici odešel za držení hole Miroslav Duben, tygři ale přečkali oslabení bez úhony. Velká šance se Liberci naskytla v 15. minutě, kdy byl nejprve za hru vysokou holí potrestán Zbyněk Irgl a chvíli po něm se vydal zahřívat trestnou lavici i Roman Šimíček. Bílí Tygři však dvojnásobnou početní výhodu sehráli prachbídně. Nicméně v závěru třetiny se hosté přeci jen dočkali úspěchu. V poslední minutě první třetiny ujeli ve vlastním oslabení Novák s Procházkou. První jmenovaný ujel po levém křídle, předložil Stanislavu Procházkovi, jeho první pokus stačil ještě Pinc vyrazit, dorážku však dokázal stejný hráč prodrat za brankovou čáru. O platnosti gólu musel ještě rozhodnout videorozhodčí.

Druhá část přinesla velké množství přesilových her. Vítkovice se dočkali vyrovnání v polovině utkání, když využili přesilovou hru. Síť za Hniličkou rozvlnil Filip Turek, když zametl do klece přihrávku Marka Černoška a vyrovnal. Asi největší šanci Severočechů měl Rataj, jehož pokusu chybělo v cestě do branky hodně málo. Po vyrovnávací trefě byli domácí borci očividně aktivnější a mocně se snažili o druhý zásah. V této chvíli držel liberecké šance nad vodou Milan Hnilička. Šance Stanislava Procházka byla proto jen výjimkou.

V závěrečné části hry se museli hosté dlouhou dobu bránit dokonce dvojnásobné převaze pět na tři. Oslabení ale Liberec zvládl výtečně. Na konci 12. minuty mohl rozhodnout Václav Nedorost, který ujel společně s Vaicem, který mu na hůl naservíroval tutovku, Pinc však čaroval. Obrovská šance se domácím naskytla šest minut před koncem, když byl na pět minut plus do konce utkání vyloučen Stanislav Procházka za zákrok na obránce Semana. Vítkovičtí se dlouho do žádné nebezpečné šance nemohly dostat. Přesto se však do 100% gólové šance dostal po přiťuknutí Romana Šimíčka Zbyněk Irgl, jenže Hnilička vymrštil svoji lapačku a zabránil jistému gólu. V závěru přesilové hry to ještě zkoušel od modré Černošek, jeho střela ale byla lahůdkou pro strážce tygří klece. V poslední minutě ještě Burger zahákoval Vrbatu, přesilovou hru však Bílí Tygři již nevyužili.

V prodloužení se obě družstva soustředila spíše na obranu a do žádné vyložené šance se ani jedno mužstvo nedostalo. O něco aktivnější byli ale Bílí Tygři. V dohrávané přesilové hře to nejprve zkoušel z pravé strany mezi betony Radim Vrbata, o chvíli později pak předal Kotalík Václavu Nedorostovi, jehož zadovka ale opět skončila na pozorném Marku Pincovi. O osmou výhru v prodloužení se ještě chtěl postarat Jan Tomajko, ani on ale neuspěl a tak se oba soupeři rozešli smírně. Spokojenější s výsledkem byli určitě domácí hokejisté, kteří si tímto definitivně zajistili úšast v play off.